Limited Hisse Devri

Ltd,şirkette hisse devri olacak,devir yapan şirket müdür'ü,yeni ortak dışardan seçilen müdür, noter hisse devri sırasında şirket ünvanı altında imza beyannamesi çıkarmamız gerekecek sanırım,dışardan seçilen müdür yeni ortak olacak ve müdürlük yetkisi verilecek, bunun için ayrıca belirtmemiz gereken birşey olacak mı karar'da,birde ortaklar kurulu kararına şirket dışından seçilen müdür imza v.s. atacak mı?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Sorunuzdan hiç bir şey anlaşılmıyor!
Kaç ortak?, hisse devrini hangi ortaklar yapıyor? Hissesinin tamamını mı yapıyor? Bir kısmını mı? Müdürlük bitiyor mu bitmiyor mu? Yeni gelen dışardan mı ortak oluyor? Bu durumda başka müdür mü var?
??????????????????????????

bulent249

Tanınmış Üye
1-Noterden hisse devri gerçekleştirilecek
2-İmza beyannamesi çıkarılacak
3- Ortaklar hisse devrine muvafakat kararı alacaklar. Yeni ortakta imzalayacak....
4- Genel müdür isifası ve yeni müdürün ataması yapılacak.
5- İmza sirküleri çıkarılacak....

Merhaba konu geçeli aylar olmuş ancak hisse devri ile alakalı bir sorum olacak; Tek ortaklı ltd.şti. hisse devrinde 2 karar mı almamız gerekiyor? Noterden hisse devir sözleşmesi sonrasında genel kurul kararı 1.si hisse devri kararı devreden ortak imzalı 2. karar da müdür seçilmesi ile ilgili, yeni ortak imzalı yani ikisi tek kararda olamıyor doğru mudur?

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Merhaba
Bildiğim kadarıyla ve mersiste herhangi bir uygulama değişmediyse iki işlemi tek kararda alabilirsiniz.Ama mersis her ikisi içinde ayrı karar istiyorum diyorsa onu bilmiyorum.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
İkisi de tekrar karar da olur, mersiste de karar numarasını ikisine de giriyorsun. Problem olmaz.

Tek ortakli ltd şti devri

Merhaba ustadlar tek ortakli ltd sti. Devrini alacak kişi ticaet sicile gidiyor mu? İmza sirkuleri ticaret sicilden çiliyormuş artik

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
İmza sirküleri noterden çıkıyorda, tescil talepnamesi (imza beyannamesi) için gidiyor olabilir.

tescil talepnamesini artık noterler düzenlemiyormuş, tek kişi ortak direkt olarak ticaret sicile gidip imza sirküleri için imza atıyor

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Tamam benim de dediğim o işte, ticaret sicile gidip imzalanan evrak imza sirküleri değil, tescil talepnamesidir.
İmza sirküleri tescil edildikten sonra aldığın evrak ile gidip noterden çıkarıyorsun.

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Merhaba

Ortaklar sicil memurluğuna gidemeyecekse, yine eskisi gibi, noterden tescil talepnamesi ve ana sözleşme tasdik ettireceklerdir.
Şayet gidebilirlerse, sicil memurluğunda imzalattıkları belge, tescil talepnamesi değil,şirket ana sözleşmesidir. Memur önünde ana sözleşmeye ortaklar tarafından atılan orjinal imzalar, hem sözleşmenin tasdiki yerine geçer, hemde tescil talepnamesi yerine geçer.
Şirket imza sirküleri ise, sicil memurluğundan sicil tasdiknamesi alındıktan sonra yine eskisi gibi noterden hazırlanacaktır.
Bence konuyu böyle özetlemek mümkün.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba

Ortaklar sicil memurluğuna gidemeyecekse, yine eskisi gibi, noterden tescil talepnamesi ve ana sözleşme tasdik ettireceklerdir.
Üstad, diğer konularda hem fikiriz ancak, yukarıdaki işlemi yapamazsın diye biliyorum.
Noter hiç bir şekilde tescil talepnamesi yapmıyor diye biliyorum. Yakın zamanda hisse devri yapmadım ama bu şekilde olduğunu söylemişlerdi, hisse devri yapan biri aydınlatsın olmadı bizi uygulaması nasıl oldu?

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Yani sistem değiştiğinden beri bende yapmadım ancak noterden ve yapanlardan duyumum benimde böyle.Mesela son 3-4 ay içinde hisse devri yaptım ama hisse devri hemde müdür seçimi yapmadım.Yapanlar varsa tabiki bizide aydınlatsınlar memnun oluruz.