zirve

Limited şirket hissesi: Almayın da satmayın da

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,895
Konum
İSTANBUL
Limited şirket hissesi: Almayın da satmayın daDevlet limited şirket ortaklarının değişmesini yasaklamıyor. Ama öyle sonuçlara bağladı ki, yasaklasa daha iyi. Yasakçı olduğum için değil. Çünkü yasaklarda yasağın ne olduğu bilinir ve yapılmaz. Yasak bir şeyi yapan da sonucuna katlanır. Ama tuzaklarda öyle değil.
Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi, herkes yaptığının maliyetini düşünmeli. Örneğin, laik demokratik hukuk devletini yıkmaya kalkanlar, sonucu düşünmeli, hesaplamalı. Yasak olduğu için de sonucun kötü olduğu belli. Ama şirket hissesi almak veya devretmek yasak değil. Öyleyse sonunda ne olacağını nasıl bileceksiniz? Hele bir de sonucu doğuran başkası ise?
Diyelim ki Şubat ayında bir limited şirketin hissesini aldınız. Siz hisseyi almadan önceki yılda eski sahipleri şirkette vergi kaçırmışlar ve siz bunu tespit edemediniz. Edemezsiniz. Eski ortakların kaçırdıkları bu vergiden siz de sorumlu olacaksınız.
Eğer bunu bilirseniz limited şirket hissesi almazsınız. Bilmezseniz alırsınız ve başkasının yaptığı, sizin haberiniz olmayan, bilmeniz veya tespit etmeniz mümkün olmayan bir şeyden sorumlu olursunuz.
Bir de aksine bakalım. Diyelim ki limited şirket hissenizi Haziran ayında sattınız. Siz satıncaya kadar şirketinizin bütün işleri düzgün ve 100 bin lira kâr var. Siz sattıktan sonra yeni ortaklar sizin gibi dürüst davranmadılar ve vergileri ödemediler. Bu durumda o vergileri ödemekten diğerleri ile birlikte siz de sorumlusunuz. Onlar dürüst değilse çoktan kaçmış olacakları için o vergileri cezalarıyla, faizleriyle birlikte siz ödeyeceksiniz. Üstelik bu sorumluluk müteselsil, yani devlet alacağını onlardan istemeden sizden isteyebilir.
Limited şirket hissesi almak, satmak yasaklansa daha iyi değil mi?

Yöneticiler de yanacak
Diğer şirketlerde de yönetici değişimi için aynı durum geçerli. Şirket yöneticileri değiştiğinde, kamu alacaklarının doğduğu ve ödenmesi gerektiği tarihlerde yönetici olanlar müteselsilen sorumlu olacaklar. Diyelim ki siz Şubat ayında yönetici oldunuz, önceki yıl kaçırılan vergilerden dolayı sorumlu olacaksınız. Ya da çok kârlı bir firmanın yönetiminden çıktınız ve yeni yöneticiler şirketi batırıp sizin dönemin vergilerini ödemediler. Yandınız!Kazım Yılmaz

Takvim / 14.06.2008
 
Üst