Limited Şirket Kurarken Genel Olarak Yapılması Gerekenler HK.

Merhaba. Limited şirket kurarken genel olarak aşağıdaki işlemler haricinde başka bir şey yapılması gerekir mi?

-Mersis başvurusu yapılır.

-Aşağıdaki evraklar ile ticaret odasına müracaat edilir.
Oda Kayıt Beyannamesi
Ticaret Sicili Müdürlüğüne Hitaben Dilekçe
Kimlik Beyan Formu
Bir ortağın şirket müdürlüğüne atama dilekçesi
Defterler, onaylı Anasözleşme ve Sicil Tasdiknamesinin ilgili kişiye teslim dilekçesi
Taahhütname
Ortakların güncel nüfus cüzdanı fotokopisi
Ortakların 2’şer adet vesikalık fotoğrafı
Ortaklara ait ikametgâh
Şirkete ait kira kontratı

-İmza sirküsü, kaşe ve mali mühür alınır.

-Şirket adına banka hesabı açılır.

Merhaba
Ahmet bey bunların bazıları artık istenmiyor.
ATO sayfasında Ltd kuruluş bölümünde istenenler yazıyor olmalı.İTO' da yazıyor mesela
Önce o sayfaları inceleyiniz.Sonra takıldığınız yerler olursa tekrar sorun,burdayız.

Vergi dairesine e-tebligat (kuruluştan itibaren 15 gün içinde) ve gerçek faydalanıcı bildirimi (kuruluştan itibaren 30 gün içinde) başvurusunu unutmayın.

Merhaba
ATO sayfasında Ltd kuruluş bölümünde istenenler yazıyor olmalı.İTO' da yazıyor mesela
Önce o sayfaları inceleyiniz.Sonra takıldığınız yerler olursa tekrar sorun,burdayız.
Vergi dairesine e-tebligat (kuruluştan itibaren 15 gün içinde) ve gerçek faydalanıcı bildirimi (kuruluştan itibaren 30 gün içinde) başvurusunu unutmayın.
Söz konusu limited şirket, 2 ortaklı ve vekaletle kuruluyor. Ortaklardan biri müdür olarak seçildi ve bu ortak kuruluş sürecini vekalet ile sürdürmekte.
Ticaret odasının sayfasında odaya kayıt için gereken belgeler arasında "Yetkililerin sıfatları ile hazırlanmış İmza Beyannamesi (Unvan ve İşyeri adresi yazılmış olacak)" var.
Bahsi geçen bu imza beyannamesinin kime ait olması gerekiyor? Ortağa(müdür) mı yoksa vekalet alan kişiye mi?

İstanbul ticaret odası için söylüyorum;

Eğer ortaklar kuruluş için ticaret odasına gelmeyecekse iki ortakta vekalet vermeli. Sadece tek ortağın vekaleti varsa diğer ortak ana sözleşme imzası için kendi gelmeli. Ortaklardan seçilen müdürün vekaleti müdür seçimi için yeterli olur ayrıca imza beyanı aranmaz. Sonuçta vekaletname de imzası mevcut.

Sizin durumunuzda vekaleti veren ortak müdür seçildiyse imza beyanı aranmaz, diğer ortak ticaret odasına ana sözleşme imzası için gelmelidir.

Tabii ülkemizde sgk, vergi dairesi ve ticaret odaları her bir birim kendi kafalarına göre takıldığından ankara ticaret odasından teyit almanızı tavsiye ederim.

Vekalet alan kişinin noterden imza beyanı çıkarma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Kimlik ve imzası yeterli olur.

Merhaba
İstanbul ticaret odası için söylüyorum;

Eğer ortaklar kuruluş için ticaret odasına gelmeyecekse iki ortakta vekalet vermeli. Sadece tek ortağın vekaleti varsa diğer ortak ana sözleşme imzası için kendi gelmeli. Ortaklardan seçilen müdürün vekaleti müdür seçimi için yeterli olur ayrıca imza beyanı aranmaz. Sonuçta vekaletname de imzası mevcut.

Sizin durumunuzda vekaleti veren ortak müdür seçildiyse imza beyanı aranmaz, diğer ortak ticaret odasına ana sözleşme imzası için gelmelidir.

Tabii ülkemizde sgk, vergi dairesi ve ticaret odaları her bir birim kendi kafalarına göre takıldığından ankara ticaret odasından teyit almanızı tavsiye ederim.

Vekalet alan kişinin noterden imza beyanı çıkarma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Kimlik ve imzası yeterli olur.
Ticaret Sicili Müdürlüğüne Hitaben Dilekçe'de "Temsil ve İlzamı:" bölümü var. Buraya ne yazmak gerekiyor? Teşekkürler.

Ankara ticaret odasının kuruluş dilekçesinde Şirket unvanı, mersis talep numarası ve vergi nosu, teslim eden yetkilinin adı-soyadı, cep nosu ve imzası isteniyor. Temsil ve ilzam diye bir bölüm görmedim.

Ankara ticaret odasının kuruluş dilekçesinde Şirket unvanı, mersis talep numarası ve vergi nosu, teslim eden yetkilinin adı-soyadı, cep nosu ve imzası isteniyor. Temsil ve ilzam diye bir bölüm görmedim.
Ankara ticaret odasında kuruluş yapıyorum. İlgili odanın dilekçe görselini ekledim.
a.jpg

Merhaba
A kişisiyle B kişisi müşterek yada A kişisi ve B kişisi münferit olarak yazabilirsiniz.
Ticaret odası, Mersis'de düzeltme yapmamı istedi. Ben görseldeki tuş ile iade talep ettim. Bu şekilde doğru mu? Henüz kuruluş detaylarına ulaşamıyorum. Ulaşabilmem için iade talebimi ticaret odasının onaylaması mı gerekiyor?
i.jpg

Merhaba
Doğru yerden talep etmişsiniz, ticaret odasının ekranına düştüğünde onaylar sistem açılır.
Ticaret odası işlemleri tamamlandı. Sizce Vergi Dairesi'ne;
Ticaret Sicil Tescil Tasdiknamesi veya onay evrakı,
Şirket kuruluş sözleşmesi,
Ortakların kimlik fotokopisi,
Ortakların İkametgahı,
Noterden alınacak imza sirküsü(Müdürün imzaladığı)

belgeleri ile başvuru yapılmalı mı yoksa vergi dairesi işlemlerini ticaret odasının yapmasını mı bekleyelim?

Biz sadece e-tebligat başvurusu (ekinde imza sirküleri), kira sözleşme+smm sözleşme damga vergisi ve gerçek faydalanıcı bildirimi başvurusu yaparız. Zaten gün içinde vergi levhanızda çıkar.

Biz sadece e-tebligat başvurusu (ekinde imza sirküleri), kira sözleşme+smm sözleşme damga vergisi ve gerçek faydalanıcı bildirimi başvurusu yaparız. Zaten gün içinde vergi levhanızda çıkar.
Teşekkürler K.Ozan Bey. 31.10.2023 kuruluş tarihli bu limited şirket için kasım ayında ekim ayı için kdv beyannamesi vermek gerekecek değil mi?

Tabii ki. Muhtasar dönemini de kontrol edin aylık açmışlarsa kesintim yok diye dilekçe verirsiniz.