Limited Şirket Ortaklığından Ayrılma

Merhabalar;
Beni çok rahatsız eden bir konuda yardımlarınızı rica ediyorum, İlgilerinize şimdiden çok teşekkür ederim.

Yaklaşık bir yıl önce iki ortaklı bir Limited şirketin küçük ortağının hisselerini devraldım. Bu devir işlemi sadece noterde yapılan işlemlerle
sınırlı kaldı (Ticaret sicilde yayınlanmadı vs). Hissesini devraldığım arkadaş memleketine gitti, zaten onunla ilgili bir sorunumda yok.

Çok kısa bir süre sonra bu ortaklığın yürümeyeceğine karar verdim ve şirketteki aktif görevlerimden ayrıldım.
Yönetiminde veya icraatlerinde bulunmadığım, üstelik vergi, ssk pirimleri gibi yasal ödemelerin yapılmadığı bir şirketin ortağı olmak
istemediğimden dolayı ortağıma hisselerimi devralması konusunda bir çok çağrı yaptım ancak yaptığım bütün çağrılarım cevapsız kaldı.

Hisseleri yabancı birine devredip onun canını da yakmak istemediğim için kendisinin yada kendi getireceği birinin alması konusunda ısrarcıyım.

Bu arada şirket adresi de değişmiş, sanırım buda yasal değil (yeni adresi biliyorum).

Uzun lafın kısası ben bu şirketten kurtulmak istiyorum. Maddi olarak herhangi bir beklentim yok ama tabiki zararda etmek istemem.
Yeterki ortaklığım sona ersin yada şirket kapatılsın. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılar.

Ynt: Limited Şirket Ortaklığından Ayrılma

ortaklar pay defterine tescil edilmeyen, şirkete bildirilmeyen pay devri hüküm ifade etmez diye düşünüyorum. Türk Ticaret Kanunu'nun 520. maddesin idi sanırım..

6762
TTK.

İKİNCİ KİTAP
Ticaret Şirketleri

YEDİNCİ FASIL
Limited Şirketler

İKİNCİ KISIM
Ortakların Hak ve Borçları

A) Paylar

III - İntikal

1. Devir

Madde 0520:

Bir payın devri, şirket hakkında ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartıyla hüküm ifade eder.

buradaki "şirkete bildirilmek" ifadesinden Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanması anlaşılmalıdır diye düşünüyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ederim,
Ancak ben bu konulara biraz uzağım acaba yanlışmı anlıyorum,
bu durmda benim ortaklığım geçersizmi ? Eğer öyleyse benim açımdan endişe edilecek bir durum yokmu ?

Saygılar

noterde hisse devri yapıldıktan sonra, ticaret sicilde tescil ettirilmedi ve ticaret sicil gazetesinde ilan ettirilmedi ise,zaten resmi ortaklığınız oluşmamış.işlemler yarım bırakılmış,o nedenle hüküm ifade etmez.

Evet sn. Nisan belirtmiş. Devir işleminin tamamlanması tescille oluşur. İlan şekil şartıdır.
Şirkete bildirmek, diğer ortakların rızasını almak ve pay defterine kayıt içindir.

Konuya ilgi gösteren arkadaşlar;
Verdiğiniz bilgilerle beni bir sıkıntıdan kurtardınız, içimi rahatlattınız.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Saygılar