Limited Şirkette Çoklu Hisse Devri

Konuyu Ticaret Odası'nın sayfasında inceledim, forumda da arama yaptım ama bizim duruma uygun bir açıklama bulamadım, o yüzden hoşgörünüze sığınarak burada çözüm arayayım dedim.

Bizimkisi 3 ortaklı bir limited şirket. Hisse dağılımı şöyle:

Ortak A = 100,000 TL
Ortak B = 50,000 TL
Ortak C = 50,000 TL

Hisse devirininin durumu da şöyle:
1) Ortak A, 100,000 TL tutarındaki sermayesini şirket dışından Ortak D'ye devrediyor ve noterden Hisse Devir Sözleşmesi düzenliyorlar.
2) Ortak B, 50,000 tutarındaki sermayesini halihazırda şirket ortağı olan Ortak C ye devrediyor ve bunlar da Hisse Devir Sözleşmesi düzenliyor.

Olayın noter ayağı tamam ama şimdi "ortaklar kurulu kararını" ve akabinde ticaret sicil kaydını nasıl yapacağız?

ORTAKLAR KURULU TOPLANTI TUTANAĞI

a)Şirket hissedarlarından Ortak A, şirkette mevcut 100,000 TL?si hissesini ..... Noterliğinden ..... tarih ve .... sayı ile tasdikli hisse devir ve temlik sözleşmesi ile şirket dışından ..... adresinde ikamet eden T.C. uyruklu,???? T.C. kimlik nolu Ortak D'ye devrederek ortaklıktan ayrılmıştır.

b)Şirket hissedarlarından Ortak B, şirkette mevcut 50,000 TL?si hissesini ..... Noterliğinden ..... tarih ve .... sayı ile tasdikli hisse devir ve temlik sözleşmesi ile şirket ortaklarından ..... adresinde ikamet eden T.C. uyruklu,???? T.C. kimlik nolu Ortak C'ye devrederek ortaklıktan ayrılmıştır.

Yukarıda bahsi geçen devirlerin kabulüne ve devir hususunun şirket pay defterine işlenmesine karar verilmiştir;

Yapılan devirler sonucunda şirket hisseleriyle hisse sahipleri aşağıdaki şekilde olmuştur.

100,000 TL Ortak C?ye
100,000 TL Ortak D?ye

Şeklinde bir karar ticaret sicilinden geçer mi, yoksa ilk hisse devrinin kararını alıp ticaret sicilinden geçirip daha sonra ikinci hisse devri için aynı işlemleri yapmak mı gerekiyor? Bu arada kararları kimler imzalayacak? Bir de yukarıda şeklini alıntı aptığım kararda "hisse devir ve temlik sözleşmesi" diyor. Oysa noterin düzenlediği sözleşmede sadece "Limited Şirket Hisse Devri Sözleşmesi" yazıyor. Karardaki "temlik" ifadesini kaldırmamız abes mi olur?

Ynt: Limited Şirkette Çoklu Hisse Devri

Bu şekilde yapmanızda bir sakınca yok tek karar hazırlayın eski yeni ortaklara imzalatın Müdür ortaklıktan ayrılıyormu müdür olarak kalacakmı yeni müdür ihtiyacı varmı dikkat edin.

Çok teşekkürler üstadım.

Müdür ortaklıktan ayrılmıyor. Bunun için kararda müdürlükten bahsetmedim.

Bir de bildiğim kadarı ile yeni ortak, bu devrin ticaret sicilinde kaydı yapılmadan ortaklık statüsü gerçekleşmiyor. Dolayısıyla Ortak D'ye imzalatmam geçersiz olur.

Ayrıca diğer hisseyi devreden Ortak B (50,000 TL hisse sahibi) bu kararı imzalamayabilir. (Ortaklıktan ayrılması biraz kavgalı olmuştu da kendisini notere kadar zar zor getirebildik).

Mevzuatta bu kararlar için % 75 hisseden bahsediliyor. Kararı sadece 100,000 hissesini devreden eski ortak A'ya ve ortak B'nin 50,000 TL) hissesini devralan ortak C'ye (ki bu ortak eskiden 50,000 TL hisseye sahipti, yeni devirle 100,000 TL hissesi oldu) imzalatmam yeterli olur mu?

Bu iki şahıs hisse devri işlemi ticaret siciline işlenene kadar halihazırda şirket ortağıdırlar ve ikisinin hisse oranları toplamı % 75 oluyor.

bildiğim kadarıyla hisse devir işlemlerinde ortaklar kurulu kararında yeni ortağında eski ortağında imzası gerekli bununla ilgili ticaret odası ile görüşmenizde faydalı olucaktır. 0212 444 0 486

Bugüne kadar hazırladığım hisse devri kararlarının hiçbirinde ayrılan ortağın imzası istenmemiştir.Mantıken de istenmemesi gerekir.Çümkü kararı devam eden ortaklar almaktadır.

twolf ' Alıntı:
Bugüne kadar hazırladığım hisse devri kararlarının hiçbirinde ayrılan ortağın imzası istenmemiştir.Mantıken de istenmemesi gerekir.Çümkü kararı devam eden ortaklar almaktadır.

Sanırım ticaret odası bu imza işine pek önem vermiyor.!
Çünkü bende bugüne kadar sayısız kez yaptığım hisse devir kararlarında hep eski ortaklara imzalattırdım kararları.!

İmzalattığınızda imzalanmaz diyerek geri çevirme işlemi yapmazlar belki.Ama imzalatmadığınızda da neden imzalatmadınız demiyorlar :) siz isterseniz bir dahaki sefer ayrılan ortakların imzaları olmadan vermeyi deneyin,bakalım ne diyecekler :)

02.06.2010 tarihinde noterden hisse devri oluyor. Tescil olmadan giren ortak ortaklıktan çıkmak istior. hissesini bu sekilde tescil yaptırmadan devredebilir mi ?

Ortaklığı tescil edilmemiş şirket ortağı hissesini devredemez.Hissesini aldığı eski ortağın yeni bir sözleşme ile son girecek kişi arasında tekrar bir hisse devri yapılmalı.

Tescilinden vazgeçilen hisse sözleşmeleri içinde vergi dairesine bir dilekçe yazılarak, hisse devri noter sözleşmeleri yapılmasına rağmen vazgeçildiği için hükümsüzdür şeklinde.

Kolay gelsin.

ÇOK ACİL...
Bir kuyumculukla uğraşan ltd.şirketinde 2 ortak hisselerini diğer iki ortağa devretmek istiyor.Hisse devri şu şekilde : 4 kg altının 2 kg si ayrılan ortaklara verilecek.
Bu durumda şirket ayrılan ortaklara altınları fatura etmeden altınları verebilirmi ? bu konudaki kanun hangisi ???

Hisse devirleri şahıslar arasında olur. Yani hissesini satan kişi, satış bedelini yeni ortaktan almalıdır.Şirketin mal varlığı ile olmaz.