Limited ve a.ş. de böülüm müdürü seçimi

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ltd ve a.ş. grup frimaları, şirketlerimizde müdürler atama istiyoruz.(Muhasebe,pazarlama, insan kaynakları)

bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz. Bunları tescil ettirmemiz gerekir mi, tescil ettireceksek sınırlı imza yetkisi verebilirmiyiz. İmza yetkisi vermeden tescil edilebilir mi. örnek karar olan arkadaş var mı ?

Ynt: limited ve a.ş. de böülüm müdürü seçimi

bence ilgili konularda müdürlere vekalet verin

Yasal olarak tescil ettirme veya imza yetkisi verme zorunluğu yok.
Şube olarak tescil edilen bir yer varsa oranın müdürü atanır ve tescil edilir.
Dilediğiniz gibi sınırlı veya sınırsız imza yetkisi (isterseniz) verebilirsiniz.

şirketin şubesi yok, merkez ,için karar almamız yeterli mi? kararda yetkileri belirtilme li mi ) Tescil ettirmesek

geçerliliği var mı

sayın moderatör,

Bu konuda karar örneği var mı? Bu bölüm müdürlerini belirlemek istiyoruz. Ama nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

biraz daha detaylı bili verebilirmisiniz. Teşekkür ederim

Söylediğim gibi belirli bir resmi şekli yoktur.
Limited şirket ise ortaklar kurulu kararı alın.
Bu karara isterseniz imza yetkisi de dahil edin.
Aş de ise yönetim kurulu kararı alabilirsiniz.

Peki bu kararlarda imza yetkisi vermesek, bir geçerliliği var mı ? Bu kararı sicil gazetesinde yayınlatabilrimiyiz.

Yaynılatmak için tescil zorunlu mu
Teşekkür ederim.

Ynt: Limited ve a.ş. de böülüm müdürü seçimi

arkadaşlar bu konuda bilgisi olan yok mu ?

İmza yetkisi vermek sizin isteğinize kalmış. Zaten yukarda da yazdım. Yönetim kurulu kararını niye tescil etmeden yayınlatmak istiyorsunuz?. Bunu anlayamadım. Reklam olsun diye ise o zaman bir mahalli gazeteye ilan verin. Yayınlanmış olsun.
Yok illa resmi olsun ben çekinirim diyorsanız karar alın, tescil edin, ticaret sicili gazetesinde yayınlansın.

Sayın modaratör,

Sizin de dediğiniz gibi tescil ettirmek istiyoruz. Ama sicil memuru imza yetkisi olmadan tescil edilmediğini söylüyor. Biz de acaba ilan ettirebilrimiyiz diye düşündük.

Hiç bir faydası olmaz ki. neden tescil?

Yani neyin faydası olmaz pek anlayamadım? Karar almamızın mı? İmza yetksiz müdür seçebildiğimizi söylediniz.

Tescil olmadan yapılan ilanının bir faydası olmaz diyorum.

Peki aldığımız kararın bir faydası olur mu?

İmza yetkisi yoksa onun da bir faydasını şu anda göremiyorum.
Neden karar lazım

bölüm müdürlerini belirlemek için, nasıl belrleyeceğiz

İnsan kaynakları, pazarlama, işletme müd. v.s

bölüm müdürlerini nasıl belirleyeceğiz?

İnsan kaynakları, pazarlama, personel müd v.s

sayın uludaq;

Bakın ayrı şeylerden konuşuyrouz galiba. Siz bölüm müdürlerinizi yetkili organlarınızda karar alarak belirleyebilirisiniz. (limited de ortaklar kurulu, Anonimde Yönetim Kurulu)

Bu kişilere eğer şirketle ilgili imza yetkisi vermiyorsanız sadece bu kararı almanız yeterlidir. Eğer imza yetkisi söz konusu ise o zaman mutlaka tescil ve ilan ederek "sirküler" çıkaracaksınız.

Tamam bende şunu soruyorum bu kararın bölüm müdürleri üzerinde veya üçüncü kişilere karşı yaptırımı ne,
bölüm müdürlerini sorumluluk altına sokar mı

Bölüm müdürleri iş akdi ile alınırlar. eğer bu kişileri şirketi temsil ve ilzam (borç altına sokma) yetki
si vermiyorsanız. Bu kişiler sadece kendi bağlı oldukları makama karşı sorumludurlar. Burda galiba şirketlerde genel müdür yoksa Yönetim veya ortaklar kuruluna karşı.

Eğer imza yetkisi var ise doğal olarak imzaları şirketi de 3 şahıslara karşı bağlar.