Lisans Mezunu Sm' ler SMMM' ye Geçiş Sınavı Hakkı

• Konbuyu başlatan myilmazin
  • Başlangıç tarihi
M

myilmazin

Ziyaretçi
SM’DEN SMMM’YE GEÇİŞ SINAVI

TÜRMOB ile yaptığımız görüşmelerin sonucunda TÜRMOB Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereği Lisans düzeyinde eğitimini tamamlamış ve Serbest Muhasebeci olarak belgesi bulunan üyelerimiz için özel bir sınav takvimi hazırlamıştır. 04-05 Mart 2006 tarihinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınavı yapılması kararlaştırılmıştır.

SINAV BAŞVURU KOŞULLARI

1) Sınav tarihinden en az 2 yıl önce SM Ruhsatı almış olmak,

2) Sınav tarihinden en az 2 yıl önce Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

Ynt: Lisans Mezunu Sm' ler SMMM' ye Geçiş Sınavı Hakkı

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR OLABİLMENİN ÖZEL ŞARTLARI

Madde 5- A) Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.
a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.
b ) (5786 Sayılı Kanunun 3. Maddesi ile değiştirilen bent Yürürlük: 26/07/2008 ) ( *) En az üç yıl staj yapmış olmak.
c) Serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavını kazanmış olmak.
Türkiye genelinde mali denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında 8 yıllık hizmet süresini dolduranlar ile (a) bendinde sayılan konularda en az 8 yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış bulunanlar için sınav şartı aranmaz.
d) Serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış olmak.
B) (5786 Sayılı Kanunun 3. Maddesi ile ( B) fıkrası madde metninden çıkartılmıştır.) (**)

olduğu halde şimdi lise mezunu olmayan sm lere dahi smmm ruhsatı veriliyor

yapacak bir şey yok. TÜRMOB sağ gösterip sol vurdu demekki... En azından denetim konusunda lisans mezunlarına dokunmasalar...

Bunun Türmobla ilgisi yok. Yürütmenin kararıdır. Türmob uygulamakla mükelleftir.

yani ;D ;D yani siz diyorsunuzki ;D ;D
hayır bunu türmob istemedi onlar öyle dedi türmobda evet efendim sepet efendim diyip hemen uygulamaya mı koydular yani ;D ;D ;D

Kanun çıkarma yetkisi kimde? Uygula diyen kim? Uygulamak zorunda olan kim? :mad:
2005 yılında açılan bir başlık üzerinden temcit pilavı gibi aynı görüşleri tekrar tekrar gündeme getirmeye çalışmak niye? :mad:
Madem karşıydınız neden vakti zamanında başta il milletvekilleri olmak üzere ilgili kişilere baskı yapmadınız? :mad:
Son söz: Lafla peynir gemisi yürümez.

Peki biz birşey yapmadık ya mesleği daha ileri götürmek için seçilen odalardan veya türmobdan niye hiç ses çıkmadı. Konu seçim sistemi olunca cumhurbaşkanına kadar olayı götürüp gazetelere çarşaf çarşaf ilan verenler ilkokul mezunlarına smmm yolunu açan düzenlemeye niye hiç ses çıkarmadılar.

para para para ;D