Ltd de Kar Payı Ödemesi

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay Gelsin
Ltd şirkette dağıtılan kar payı şöyle söyleyeyim
-Ltd de yılda bir kez mi kar dağıtılabilinir
-Dağıtılma kararı alınan kar yıl içerisinde taksit taksit dağıtılınabilinir mi
-Eğer taksit taksit dağıtılınabilinirse stopaj her ödendiğinde mi beyan edilip ödenir muhtasarla
Teşekkürler

Ynt: Ltd de Kar Payı Ödemesi

Ltd şirketlerde kar dağıtım kararı ortaklar kurulu kararı ile alınır. Genel olarak kar dağıtım kararı ertesi yılın ilk üç ayı içinde yapılan toplantıda karar bağlanır. Bu toplantıda bir önceki yılın faaliyet neticesi değerlendirilir. Denetçi raporu okunur ve faaliyetin ibrası yapılır. ve kar dağıtımı yapılacaksa bunun kararı alınır.
Ama gerekirse ortaklar kurulu yıl içindeki bir toplantıda da kar dağıtım kararı alabilir.
Dağıtılacak kar taksit taksit kasanın durumuna göre ödenebilir. Ancak karın taksit taksit ödenmesi stopajın da bu taksitlere göre kesilmesi ve yatırılması demek değildir. Kar dağıtım kararı alındığında ister kar dağıtılsın ister dağıtılmasın, isterse taksit taksit ödensin dağıtılması kararlaştırılan toplam kara ait %15 stopajının kar dağıtım kararı alındaığı ay muhtasarında gösterilip ödenmesi gerekir. GVK na göre karın hesaben ortakların cari hesabına aktarılması (kar dağıtım kararı alınması) stopajın kesilmesini gerektirir.
Selam ve sevgiler
AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 3/11/2009 4:48:13 PM]

Ltd şirkette denetçi olduğunu hiç duymadım. ????****

LTD. ŞTİ.lerde ortak sayısı 20'den fazla olursa denetiçi de seçiliyor