Ltd.Şti. Ortağı Kıdem Tazminatını Gider Yazabilir mi?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Müdür olmayan L.Ş. ortağı prim ve sigortalılık süresinin doldurduğu için Sgk' dan kıdem tazminatı alabilir yazısı alıyor ve kıdem tazminatını şirketten tahsil ediyor, tazminatta kayıtlara gider kaydediliyor.
Mümkün müdür?
Yapılması caiz midir?
Fikirlerinizi öğrenmek isterim.

Cevaplar için teşekkürler.

Değildir. Müdür olmayan sade limited ortağı zaten iş akdi ile kendi ortağı olduğu şirkette çalışamaz.. Ücret alır ama bu huzur hakkı dır. vekalet akdine dayanarak ödenir. Bu ücretten de 4a kesintisi zaten yapılmaz.
Nasıl olmuş da ltd ortağı 4 a lı olarak çalışmış ve emekli olmaya hak kazanmış.
Hayret bişi ya bu sgk nın işine akıl sır ermiyor.:banghead:

5510' un yürürlüğe girmesinden önce kendi şirketinde Ssk' lı olanlar için kesintiye uğramadığı sürece 4/a' lı olması yönünde kanunun verdiği bir istisna vardır üstad.Bu istisnadan faydalanarak bu güne kadar kendi şirketinde Ssk' lı olarak çalıştı.Gerçektede öyle bir fiil olarak çalışıyor.

Ben bir fiil çalıştığından dolayı, ssk primlerininde kesintisi olduğundan dolayı, sskdan aldığı yazıya istisnaden kıdem tazminatı alabilir ve gider de yazılabilir diye düşünüyorum? Ne dersiniz?

Son düzenleme:
Evet 2006 dan önce 4 alı ise ve hiç kesintiye uğramamış ise böyle bir ayrıcalık mümkün görünüyor.

Peki bir A.Ş. yönetim kurulu üyesi üyelikten ayrılacak ve şirket ona daha önceki çalışmalarına istinaden kıdem ve ihbar ödemek istiyor.
Bu x tutarı huzur hakkı olarak bordrosuna yansıtıp gelir ve damga vergileri ödenmesi ile kişiye verebilir miyiz?

sn gizkum bilgi için teşekkürler. o konuda netiz zaten.
sormak istediğim şey "Bu x tutarı huzur hakkı olarak bordrosuna yansıtıp gelir ve damga vergileri ödenmesi ile kişiye verebilir miyiz?".

Huzur hakkı ücretleri şirket genel kurullarında karara bağlanır. Eğer ortaklar bu yetkiyi yönetime verdi ise yönetim karar alırsa olabilir.

Bir AŞ de huzur hakkı ancak genel kurul kararı ile verilebilir.Yönetim kurulu toplanıp da üyemiz falancaya hizmetleri karşılığı .... kadar huzur hakkı veriyoruz diyemez.

Nizam Bey'e genel olarak katılmakla birlikte 6102 sayılı YTTK madde 394'e göre esas sözleşmede yer alması kaydıyla genel kurul kararı olmadan da huzur hakkı ödemesi yapılabileceğini belirtmek isterim.

"MADDE 394- (1) Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir."

Elbette esas sözleşme de belirlenmiş olan bir tutar varsa sözşleme değişikliği yapılmadığı ve böyle extra bir istisnai madde eklenmesi pek mantıklı gelmedği için. Bunu ihmal ettim.
Zaten bu istek bana pek olağan gelmedi.