Maaş Düşürme ..!

iş yerinin, çalışanın maaşını düşürmesi kıdem tazminatını ödememek için uyguladığı dolaylı bir mobing uygulamasıdır.

Olabilir,
bu tür bir uyanıklığa giden işverene karşı,
ücret eksik ödenmeye başladığında, düzeltme ve eksik kısmın ödenmesi için ihtar gönderilebilir, düzeltilmiyor, kurumlara bildirilen evraklarda da düşürülmüşse, sözleşme bu sebeple feshedilip iş mahkemesinde dava açarak kıdem tazminatı alınabilir.

Iyi geceler
28 şubesi olan bir markette mağaza müdürü olarak 2 yıldır çalışıyorum 1,5 yıl önceki çalıştığım mağazaya beni tekrar gönderiyorlar. Şube değişikliği gittiğim şube evine yakın gidip gitmeme konusunda sorun yok. Şimdiki çalıştığım mağaza büyük bir mağaza gideceğim mağaza da küçük aldığım maaş 200 tl kadar düşürüleceği sözlü olarak söyleniyor. O mağaza küçük cirosu düşük işi az diye benim maaşımı düşürüleceği söyleniyor. İki mağazada da çalışma saatleri aynı metre kare olarak küçük işi yarı yarıya az personel sayısı yarı yarıya doğal olarakta ciro düşük. Burda kendilerince mağaza cirosuna göre mağaza müdürlerinin maaşını ayarladıklarını söylüyorlar. En düşük cirolu mağaza ile en yüksek cirolu mağaza arasında mağaza müdürlerinin maaşında 400-450 tl fark var. Bu durumda benim ne yapmam lazım. 2016 yılına kadar hemen hemen çoğu müdürün maaşı birbirine yakındı en fazla 50-100 tl fark vardı. Mağazalar arası ayrımı bu yıl getirdiler. Yardımcı olursanız sevinirim.

.....Burda kendilerince mağaza cirosuna göre mağaza müdürlerinin maaşını ayarladıklarını söylüyorlar.........
En başta işveren böyle bir Kararı alıp uyguluyor olsaydı da sizinle buna göre sözleşme yapılmış olsaydı tamam ama başta sözleşme imzalanırken böyle bir durum ve sözleşmede de mağaza büyüklüğüne göre böyle bir ücret kriteri yok,sonradan işveren ücret konusuyla ilgili yeni koşullar ileri sürüyor ise ki sürüyor("dere geçilirken at değiştirilmez")bu duruma çalışma koşullarında esaslı değişiklik derler,üstelik işci aleyhine,
ha bundan sonra işe alınacaklar için bu kararı uygulayabilir işveren,sorun olmaz,
dediğim gibi size uygulayamaz,uygular ise,
cevabı aşağıda belirtildiği gibi olur.

Olabilir,
bu tür bir uyanıklığa giden işverene karşı,
ücret eksik ödenmeye başladığında, düzeltme ve eksik kısmın ödenmesi için ihtar gönderilebilir, düzeltilmiyor, kurumlara bildirilen evraklarda da düşürülmüşse, sözleşme bu sebeple feshedilip iş mahkemesinde dava açarak kıdem tazminatı alınabilir.

Başımıza benzer bir durum gelmişti. 170'i arayıp durumu sorguladık. İşçiden imza alındıysa ve olası bir denetimde işçi teyit ederse sıkıntı yok. Ancak imza bile alınsa işçi olası bir denetimde istemeden imzaladım derse sıkıntı var demekmiş.

Başımıza benzer bir durum gelmişti. 170'i arayıp durumu sorguladık.
a-İşçiden imza alındıysa ve olası bir denetimde işçi teyit ederse sıkıntı yok.
b-Ancak imza bile alınsa işçi olası bir denetimde istemeden imzaladım derse sıkıntı var demekmiş
.

a-evet
b-malum sözleşmenin 3 ana unsurundan birisi ücret ve ücrete ilişkin sözleşme hükmü ve sonraki uygulamalarda çok dikkatli olunmalıdır.İşveren yazılı olarak işçiye bildirmiş,işci de yazılı olarak kabül etmiş,üstelik aradan üç,beş,altı ay, bir sene(3-5 sene) geçmiş,işci hiç ses çıkarmamış,itiraz etmemiş,yeni koşullarda çalışmasına devam etmiş ise,bundan sonrasını "denetim"veya "denetçi-müfettiş" değil,ANCAK mahkeme paklar,temizler/çözer,karara bağlar ve bu karar da uygulanır.

SGK' nın denetim elemanları Denetmenler/müfettişler işçinin ücretinin neden düştüğünü araştırmazlar, sadece önceleri yüksek maaş alan bir personelin daha sonra düşük ücret ile bildirildiği iddiası ile elden para alıp almadığını inceler. elinizde karşılıklı mutabakat varsa bunu Denetmene/Müfettişe ibraz ettiğinizde ve işçide elden para almadığını ücretinin düşürüldüğünü beyan ederse herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız..

SGK' nın denetim elemanları Denetmenler/müfettişler işçinin ücretinin neden düştüğünü araştırmazlar, sadece önceleri yüksek maaş alan bir personelin daha sonra düşük ücret ile bildirildiği iddiası ile elden para alıp almadığını inceler. elinizde karşılıklı mutabakat varsa bunu Denetmene/Müfettişe ibraz ettiğinizde ve işçide elden para almadığını ücretinin düşürüldüğünü beyan ederse herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız..

Arkadaşlar Sgk tabiki incelemeye tabi tutacak.Burdaki konu işçi ile işveren arasındaki anlaşmazlık veya anlaşmamazlık değildir.Sgk bu konuda takıntı yapıp incelemeye tabi tutmasının sebebi maaşta gerçekten bir düşürülme olup olmadığıdır.Yani SGK olaya gerçekten maaşta düşürülme varmı yok mu şeklinde bakar.Kısaca işçiye kardeşim 3000 iken maaşını ben 3500 yapıyorum ama senin sgk nı 2000 den göstereyim elden 1500 tl yi vereyim olayına bakar.Bu sebebten geçmişe dönük sağlam bir incelemeye tutar.