Maaşımı alamıyorum ve işletme faliyete sonradan başlamış

Merhabalar,

Bir firmada 4 ay çalıştım maaş alamadım,

sürekli belirli bahanelerle oyaladılar 4. ayın sonunda maaşımı vermezseniz işi bırakırım diyince beni işten attılar.

ihtarname çektim 3500 tl alacağım var diye, karşılık vermiş: ssk bir ay geç başladığı için işe başlama tarihimi ssk başlangıç tariihi vererek 1 ayı mı ordan yemiş. 1 ayıda elden nakit verdim elimde maaş bodrosu var imzalı demiş ordan yemiş ( ben öyle bir şey imzalamadım fakat muhasebecisi iş sözleşmelerini imzalatırken araya sıkıştırmış ve imzalatmış olabilir. ) bir kısım elden verdim geriye 1.600,58 tl borcum var 18.11.2011 de hesabına yatıracağım demiş ve hala yatırmadı ayrıca işten atmalarına rağmen kendi isteği ile işten ayrıldı demiş.

şimdi ben mahkemeye mi gidicem yoksa ssk ya mı, ayrıca avukat eğer 1 aylık kısım için maaş bodrosu varsa elinde bu kez o tutarın %40 ını senden keserler dedi. birde firmanın resmi faaliyete başlamadığı dönem için hak iddia edebiliyo muyum?

işletmeye girdiğimden beri diğer elemanlarla msn geçmiş kaydım var, ayrıca işletmenin kayıt öncesi dönemine ait iş sözleşmesini temin edebilirim ayrıca bir tanede tanığım var.

n yapmalıyım?

Ynt: Maaşımı alamıyorum ve işletme faliyete sonradan başlamış

Bence;
Öncelikle Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına gidiniz. Durumunuzu anlatınız ilgili firmadan durum ile ilgili savunma isteyecekelrdir. Firmanın getirdiği evraklar neticesinde ve yaptığı savunmaya göre bölge müdürlüğü bir karar verecektir. Bu karar sormuş olduğunuz soruların cevabını gösterecektir. Bununlada netice alamazsanız iş mahkemesi ile hakkınızı arayabilirisiniz.

sağlam avkat tut istemiş olduğun rakamı yükselt mahkemeler işçiden yana 6000tl falan iste imzaya gerek yok zorunlu olarak bankaya yatırmaları gerekiyor tazminatını aldıktan sonrada işe iade davası aç 8 aylık maaş daha alırsın bilgin olsun

Sağlam AVKAT tutmak için önerebileceğiniz iyi bir OLTA da var mı ?
Daha nasıl yazılacağını bilmiyorken, nasıl tutulacağını beklemek te hayal olur gerçi , tıpkı şu yukarda önerdiklerinizin olmasını beklemek gibi.

Sağlam AVKAT tutmak için önerebileceğiniz iyi bir OLTA da var mı ?
Daha nasıl yazılacağını bilmiyorken, nasıl tutulacağını beklemek te hayal olur gerçi , tıpkı şu yukarda önerdiklerinizin olmasını beklemek gibi.

+1

AVKAT nedir ??? ??? ???

Daha doğru dürüst Türkçe konuşup yazamayan kişilerin böyle çetrefilli ve çok karmaşık konularda kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesmesi de günümüzün modası her halde. :)

t.y. ' Alıntı:
Bence;
Öncelikle Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına gidiniz. Durumunuzu anlatınız ilgili firmadan durum ile ilgili savunma isteyecekelrdir. Firmanın getirdiği evraklar neticesinde ve yaptığı savunmaya göre bölge müdürlüğü bir karar verecektir. Bu karar sormuş olduğunuz soruların cevabını gösterecektir. Bununlada netice alamazsanız iş mahkemesi ile hakkınızı arayabilirisiniz.

Arkadaş güzel özetlemiş bu yolu takip edin.

"Bence;
Öncelikle Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına gidiniz. Durumunuzu anlatınız ilgili firmadan durum ile ilgili savunma isteyecekelrdir. Firmanın getirdiği evraklar neticesinde ve yaptığı savunmaya göre bölge müdürlüğü bir karar verecektir. Bu karar sormuş olduğunuz soruların cevabını gösterecektir. Bununlada netice alamazsanız iş mahkemesi ile hakkınızı arayabilirisiniz."

bu yolu takip etmek sanırım en mantıklısı, yorumda bulunan herkese teşekkürler...

nguroy ' Alıntı:
AVKAT nedir ??? ??? ???

Daha doğru dürüst Türkçe konuşup yazamayan kişilerin böyle çetrefilli ve çok karmaşık konularda kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesmesi de günümüzün modası her halde. :)

Sanırım AVKAT orta çağda yaşamış henüz evrimini tamamlayıp AVUKAT olamamışlara deniyor :D

Hmm anladım şimdi. Onlar ENGİZİSYON mahkemesinde vardırlar her halde. :)

nguroy ' Alıntı:
Hmm anladım şimdi. Onlar ENGİZİSYON mahkemesinde vardırlar her halde. :)

Selamlar,

Herhalde birleşik yazılır.

Forumdaki istisnasız tüm konularda imla hataları varken, AVKAT'a fazla yüklenilmiş sanırım.

Çok antipatik geliyor göze, kulağa AVKAT denilmesi. Ama aynı duyarlılık -de, -da ayrımında yok. "Ya da" da yok.

Benim için hepsi aynı bunların.

İnsaf yani ;
Elbette de /da ayrımları da çok önemlidir. Burda yazı yazarken elbette tam kurala uymak kolay değil. . Bu tip yazım hatalarına sık sık raslıyoruz.
Ancak bu ikisini aynı kefeye koymak biraz zorlama olmuyor mu sizce?

Burası belirli düzeyde kişilerin buluştuğu mesleki bir platform. Başkalrına birşeyi yapmayı öğütlerken kendimize de çok dikkat etmeliyiz, diye düşünüyorum.

Yazım hataları olabilir zaten, çok takılmıyorum o konuya. Ayrıca biraz dikkat edilirse zaten genel anlamda düzgün yazılabilir. Ben de hata yapıyorum bazen.

Aslında ben de aynı şeyi söyledim. Başkalarına bir şey yapmayı öğütlerken kendimize de dikkat edelim diyorum. Aynı zamanda belli bir düzeyde olan kişilerin buluştuğu mesleki bir platform ise burası, temel hataların yapılmamasını bekliyorum.

Sizden alıntı yaptım ama genel olarak konuştum Nizam Bey, zorlama hata aramak bulmak değil derdim yoksa.

Konudan uzaklaşmamakta fayda var elbette ama o yazıya ilk tepkiyi veren bendim.Tepki gösterdiğim ise kelimenin yazılışından ziyade cevabın içeriği idi, cevabın hatalı olması dışında , soru sahibini yanlış yönlendirip zarar görmesine neden olabilecek bir cevap olması idi, Yani bilgisizce, verilmiş bir cevaptı.YANLIŞTI.
Yanlışı vurgulayabilmek için de bazen ters girmek etkili oluyor :)
Niyetim yazım hatasına dikkat çekmek değildi.