Mali Müşavir İş Güvenliği Uzmanlığı

Merhabalar mali müşavir ruhsatımı aldım henüz aktif olarak çalışmıyorum ama büro açmayı düşünüyorum. ondan öce İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri sertifikası almak istiyorum ayrıca ikinci üniversiteden iş güvenliği okumak ve uzmanlık sınavına girmek istiyorum bu konular hala araştırma aşamasında çünkü çalışma hayatımda bana nasıl bir artı katar tam bilgi sahibi olamadım. bir mali müşavir olarak edinebileceğim başka uzmanlık sertifika programları neler var bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Meslek mensupları,kendi mesleki faaliyetleri dışında başka işler yapamaz diye biliyorum. Yanlış bilgi vermek istemem ama iş güvenliği işini bildiğim kadarıyla yapamazsınız.Ama yinede odaya bir sorun tabi.
Bilirkişilik ve bağımsız denetçi sertifikalarını alabilirsiniz ayrıca.

Meslek mensupları,kendi mesleki faaliyetleri dışında başka işler yapamaz diye biliyorum. Yanlış bilgi vermek istemem ama iş güvenliği işini bildiğim kadarıyla yapamazsınız.Ama yinede odaya bir sorun tabi.
Bilirkişilik ve bağımsız denetçi sertifikalarını alabilirsiniz ayrıca.
Tahsin Bey aşağıdaki kararı okudum ondan sonra araştırmaya başladım ama yapan kimse ile görüşemedim artı olarak ne katar bilemiyorum

Ekli dosyalar

• turmob-kararmetni.pdf
    166.9 KB · Görüntüleme: 5
Olabilir doğrudur.Benim ilgilenmediğim bir alan.
Ancak nacizane şöyle tavsiyede bulunabilirim.En iyi bildiğiniz işi yapın.Şahsınız adına yazmıyorum tabiki ama,o belgemde olsun,bu belgemde olsun diye isteyen meslektaşlarımız vardır/olabilir.Ama hepsiyle birden ilgilenmeniz mümkün olamayadabilir.Ayrıca bunlarla ilgilenmekten kendi asli işiniz neyse onu da aksatabilirsiniz.
Üstesinden gelirim diyorsanız siz bilirsiniz tabiki.

Olabilir doğrudur.Benim ilgilenmediğim bir alan.
Ancak nacizane şöyle tavsiyede bulunabilirim.En iyi bildiğiniz işi yapın.Şahsınız adına yazmıyorum tabiki ama,o belgemde olsun,bu belgemde olsun diye isteyen meslektaşlarımız vardır/olabilir.Ama hepsiyle birden ilgilenmeniz mümkün olamayadabilir.Ayrıca bunlarla ilgilenmekten kendi asli işiniz neyse onu da aksatabilirsiniz.
Üstesinden gelirim diyorsanız siz bilirsiniz tabiki.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Benim amacım mesleğimde donanım kazanmak yoksa belge derdinde değilim inanın. Kendimi nasıl geliştirebilirim diye araştırırken meslektaşlar arasında bu tarz sertifikalar edinenler gördüm zaten en başta da dediğim gibi bana ne artı katacak onu öğrenmem lazım önce. Mesleğe aktif olarak yeni atılacak birine siz nasıl bir tavsiye verirsiniz peki kendimi geliştrmem konusunda ne yapmam lazım

Bence kendi bilginize uygun bir uzmanlık alanı belirleyin.
Hangi alanda ilerlemek istiyorsunuz.Mali müşavirlik mi,denetçilik mi,bilirkişilik mi,iş güvenlikçisi mi?
Hepsine sahip olup hiç birini tam yapamamaktansa,birine sahip olayım ama en iyisi olmaya çalışayım.Benim prensibim bu.
Hepsinden de para kazanırsınız ama biraz ondan biraz bundan diye ilerler,kendinizi de çok dağıtırsınız.İş güvenliği mesela,bambaşka bir sektör.Ona kanalize olursanız diğer tarafları aksatabilirsiniz.Birde bu işler tabi ki ekip işi.Ekip demek maliyet demek.Bunların hepsi size artı katarda zamanınızın çoğunu da alır götürür.Bence bu kadar dağılmamak lazım.
Önce hangi yolda ilerleyeceğinize karar verin derim.
Ayrıca bir bayan olmanızda önemli bir etken olacaktır.Zaten hayat yeterince üzerinize geliyor veya gelecek,bilemiyorum artık.Durumunuzu bilmiyorum ama bunun evliliği var,ev sorumluluğu var,çocuk var,eş var,aile var.Yani maalesef var oğlu var. Yani iyi düşünün karar verin derim.

Merhaba,

Ben Tahsin Beyin yorumuna katiliyorum. Belli bir alana kanalize olmak uzun vadede size daha cok yarar saglayabilir.

Bu arada sectiginiz alanlar birbiri ile iliskili olursa hem ogrenmesi, hem ileride bilgileri guncellemesi, hem de musterinize bu hizmeti satarken daha cok isinize yarayabilir. (Ornek: denetim, bilirkis vs).

Farkli alanlar ile ilgileniyorsaniz ve kendinizi baska alanlarda (yeni alanlarda) gelistirmek istiyorsaniz, cevre ve surdurulebilirlik alani ve bu verilerin raporlamasina bakabilirsiniz. Oldukca yeni bir alan ve bu isi kimin yapacagi halen tartisma konusu (ozel/yeni bir departman veya finans).

Kuzey Avrupa’da bu konu ile ilgili is ilanlari cikmaya basladi buyuk firmalarda. TR’ye gelmesi vakit alacaktir ancak buyuk firmalar buna ciddi olarak basladiklarinda, kendilerine mal ve hizmet satan firmalardan da bu raporlari istemeye baslayacaklar. Bu da sektoru buyuk firmalardan KOBI lere dogru genisletecek (daha cok var, sanirim 2030 civari. 2030 da bir anda baslamayacak, giderek onemi/talebi artacak. 2030 artik populer oldugu donem olur)

Konu finans / muhasebe / raporlama ile de ilgili, ve bu ikisini birlestirmek avantaj saglayabilir.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim belli bir konuda yoğunlaşma fikri gayet mantıklı muhasebeyi seviyorum bu alanda kendimi geliştirme çabasına girmek en iyisi. peki güncel mevzuatı sizler nasıl takip ediyorsunuz nerelerden okuyup öğreniyorsunuz

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim belli bir konuda yoğunlaşma fikri gayet mantıklı muhasebeyi seviyorum bu alanda kendimi geliştirme çabasına girmek en iyisi. peki güncel mevzuatı sizler nasıl takip ediyorsunuz nerelerden okuyup öğreniyorsunuz
Buralardan :)
Öncelikle alomaliye.com sitesine girerek ücretsiz e-bülten sistemine abone olun.Benzer başka sitelerinde bülten abonelikleri var.Ama öncelik burası tabi :)
Sonrasında bu forumuda mutlaka takip edin.Her konuyu okuyun,okumakla kalmayın iştirak edin,sorular sorun,doğruluğundan emin olmasanız da cevaplar verin.
Maddi imkanınız varsa dijital bir mevzuat takip sistemi satın alın.
Bol bol okuyun.
Resmi gazeteye abone olun,hatta cep mobil uygulamasını kullanın
Faydalı olableceğine inandığınız whatsapp gruplarıda olabilir.
Genel olarak tavsiyelerim bunlar olabilir.

Benim anladığım ilgili arkadaş,hukuki yetkinliğe sahip olmak istiyor, yani falanca şirkete danışmanlık görüşmesi yaparken masaya tüm belgeleri koyup bunun üstüne ilerleyecek.tabi benimki varsayım, neticede ben şundan bundan anlıyorum demeniz yeterli değil bunu belgelemekte gerekli ve kurumsal kişi ve markalar muhataplarının hukuki belgesini tanır.

Benim anladığım ilgili arkadaş,hukuki yetkinliğe sahip olmak istiyor, yani falanca şirkete danışmanlık görüşmesi yaparken masaya tüm belgeleri koyup bunun üstüne ilerleyecek.tabi benimki varsayım, neticede ben şundan bundan anlıyorum demeniz yeterli değil bunu belgelemekte gerekli ve kurumsal kişi ve markalar muhataplarının hukuki belgesini tanır.
Elbette öyledir.
Fakat ne yazık ki diploma veya yeterlilik belgesi,durduğu yerde para etmiyor maalesef.Sözüm meclisten dışarı,ortalık diplomalı işsizlerle dolu. Üniversite sayısıyla, eğitim kalitesinin durumu da malumunuz.Çok belgeye sahip olmak,çok biliyorum anlamına gelebilse keşke.Herkes istediği ve sevdiği alanda muvaffak olsun tabi,temennimiz odur.Ama bu ülke şartlarında çok zor.Konuyla ilgili olur mu bilmem ama dün bir bayanın videosuna denk geldim X'de kızdım üzüldüm. Ön muhasebe için firmaya başvuruyor.Ücret,asgari ücret,ama ön muhasebe+temizlik işi+yemek işi olacağı söyleniyor.İhtiyaç sahibi insanların böylesine sömürülmeye çalışıldığını görmek beni hem sinirlendiriyor hemde üzüyor.

Üstadım, bir çok staj başlatan muhasebe ile pratik olarak ilk tanışması bu sınav sonrası oluyor, muhasebeyi mantığını değil nasıl doğru cevap verilir diye kurslara yazılıp ezbere sınavlar kazanan dolu. dinliyorum diyor ki bakın bu hesap borç olur o yüzden burada olmaz bu yanlış cevap. bunu böyle öğrenen adam gelip beyanname mi yapabilir? zaten smmm olup beyanname yapamayanlar bile var, zira hep teoriden gitmiş. meslek böyle teori üzerine ölçme değerlendirmede kalır ise o vasıftaki insanlar piyasayı böyle aşağı çeker. avukatlar devlet bakanı gibi gezer iken smmm ler öyle gariban esnaf gibi kalır.(Söz meclisten dışarı tabi ) Burada bence önce iğneyi meslek mensupları ve odalar kendine batırmalı.

Merhaba Mete Bey,

Benim de bir iki yorumum olacak;

Sinav ile ilgili:

Muhasebe mantigi yerine nasil dogru cevap verilire odaklanilmasi ogrencilerin degil sinavi hazirlayanlarin hatasi.

Sinav tamamen ezbere dayali ve zamana ait guncel ihtiyaclardan cok uzak. Ogrencinin (stajyerin) yorum becerisi degil ezber gucu olculuyor. Performans yonetiminde size sirket olarak neyi olcer ve odullendirir iseniz, calisanlarinizin bu konulara odaklanacagi ogretilir. Ezberi olcen bir sinav ezberleyen ogrenciler uretir.

Mali musavirlik ile ilgili :

Beyanname doldurmak mali musavirligin alanlarindan sadece birisi. Finansal danismanliktan performans yonetimine, vergi planlamasindan muhasebeye kadar uzanan engin bir alan mali musavirlik. Beyanname bilmek bir gereklilik ama beyanname doldurmayi bilmeden de cok iyi bir mali musavir olabilir ve iyi para kazanabilirsiniz. Eksik tarafinizi biliyor isenize o iste uzman bir ortak veya calisan alarak bunu kapatirsiniz. (Ornek biraz amacini asmis olabilir, beyanname bilinmesi gerektigine ben de inaniyorum ama beyannamenin en onemli bilgi olduguna inanmiyorum). Benim calistigim firmada ve rakiplerimizde en cok parayi muhasebe veya vergi degil denetim kazanirdi. Kar marji en iyi olan ise danismanlik ve kurumsal finans idi.

Mali musavir ve Avukat :

Sizin tabiriniz ile avukatlarin devlet bakani gibi gezerken mali musavirlerin gariban gibi gezmesi mali musavirlerin hatasi. Avukatlar sirkete olan katki ve degerlerini daha iyi ifade ediyor ve bunun artisini aliyor. Mali musavir olarak sirketin gelirini/karini arttirmasina yardimci olun ve etkinizi/katkinizi musterinize gosterin (nereden nasil para kazaniyor, ne yaparak daha cok para kazanir vs), ayni muamele mali musavirler icin de gecerli olur. Mali musavirler daha cok ufak hesaplar icin birbirini kotuluyor maalesef + sadece resmin ufak bir kismina odaklaniyorlar.

Duygularinizi anliyorum ve elestirilerinizde haklisiniz ama cok da haksizlik yapmayin.
Mali musavirine danismadan onemli kararlari almayan sirket sahipleri de bulunuyor.

Son olarak, sahip olunan belgeler onemli ancak isi yapip anlatan sizsiniz. Alaninizda uzman iseniz ihtiyaciniz olan belge degil, ikna, sunum ve iletisim becerileri gibi yetenekler. SMMM ler genelde cok okuduklari icin ice kapanik oluyor. Ancak sonucta hizmet satiyor iseniz, biraz disa donukluk ve bu konuda kendinizi gelistirmek onemli.

Neyse konuyu bayagi dagittim gibi,