Mali Müşavir Mesleğinde Tercih

mali müşavirlik mesleğinin serbestmi bağımlımı ifa edilmesi gerekir.

• Serbest

Kullanılan: 0 0.0%
  • Bağımlı

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0

OSMAN2003

Katkı Sunan Üye
mali müşavirlik mesleğini, serbest büro alarakmı yoksa bağımlı bir şirketde mi ifa etmek iyi olur. Yorumlarınızı bekliyorum.

slm

slm arkadaşım ben şu anda ne bir stajerim nede bir mişavir.sadece işletme öğrencisiyim ama bende bu konuda baya bi araştırma yaptım çünkü gelecekte bende smmm olarak çalışmak ve ymm ye kadara yükselmek istiyorum...
soruna gelecek olursam eğer kendi büronu açacak olursan başta eğer birikimin yoksa baya bi zorluk çekersin belki bu 1 sene sürebilir ama ondan sonra ise cidden hem ciddi sağlayacak bi gelir elde edersin hemde kendi işini verdiği bir çok avantajı elde edersin yani kendi işinin patronu olursun.
ama başta denetim firması olmak üzere bir şirkette çalışmak istersen biraz para kazanırsın ama büro açtığın zaman daha fazla kazanırsın.denetim firmasındada çok çalışırsın ve yükselirsin ama derim ki eğer kendine güveniyorsan ben bu işi yaparım ve birazda olsa bir para birikimin ve çevren varsa kendi büronu açmanı tavsiye edebilirim(tabi eğer işi tam olarak öğrendiysen yok tam olarak öğrenemediysen bence bir denetim firmasına gir ve kendini tamamen geliştir ve sonrada kendi işini kur)tabi bunlar benim araştırmalarım ve benim görüşlerim bulunduğum pozizyon itibariyle ne kadar etkili olur bilemem ama yardımcı olmak istedim

birkaç sözde benden

Bende Ertuğrul beye katılıyorum. Kendi büron olması daha avantajlı gibi geliyor banada.

arkadaşlar kendi bürolarınızda çek güzel paralar kazanabilirsiniz ama o paraları toplarken inşallah kanser olmayız bunun yanında sıfırdan büro açan bir meslektaşımız en az 4- 5 yıl cepten para harcar tatlı para kazanamaz
2-3 yıl belkide en az o da cepten para harcar zararına büro işletir malum rekabet şartları çünkü piyasanın ilk muhasebecileri malum müşteri velinimetimizdir misali 30 ytl 40 ytl ye defter tutuyorlar da neyse işler çok zor arkdaşlar tutunmak büro işletmek stajyer olmak falan falan .......arkadaşlar sağlıcakla kalın bazen neden bu işi yapıyorum diyorum kendime ama mesleğimide seviyorum.

Sayın G.Günal.Bazen neden bu işi yaptığımı kendime soruyorum ama mesleğimi de seviyorum demişsiniz.Aynı fikirdeyim sizinle.Gerçekten de meslek sevilmeyecek gibi değil...Ancak bu meslekte bir düzen tutturmak gerçekten çok zor...Sabır istiyor...Bağımsız çalışmak bence de avantajlı ama koşullar buna elverişli değilse, bence yapılması gereken şey bir bağımsız denetim firmasında çalışmaktır.Sonuçta bugün için bu mesleği smmm olarak icra eden her arkadaşımız nihai hedef olarak ymm liği gözüne kestirmeli ve çalışma hayatını da buna göre düzenlemelidir.En azından ben bunu hedefliyorum.Elbette bu da zorlu bir yoldur....Herhangi bir firmada bağımlı da çalışılabilir ve iyi gelir de elde edilebilir.Ancak bu bana yine de cazip gelmiyor....Daha az da kazanacağımı bilsem, serbest çalışamayağım bir durumda, bağımsız denetime yönelmeyi tercih ederim.

Kısa bir hikaye anlatmak istiyorum.
Kurt 'un biri aç,yorgun ve soğuktan perişan bir halde dağda yemek ararken bir köy görmüş ve korunacağını düşünerek köye girmiş.
Köy girişinde bir evcilleştirilmiş bir kurt çoban köpeğine rastlamış. Kurt hayret içinde sormuş sen ne yapıyorsun burda diye
Evcil kurt ileride gösterdiği evi beklediğini sahibininde ona yemek verdiğini, oyun oynadığını, iyi bir iş yaptığında onu sevdiğini yanlış bir iş yaptığında ise kızıyor olsada mutluluğunu anlatmış... tabi bu durum aç ve yorgun olan Kurt'un hoşuna gitmiş ve kendisine yardım etmesini aynı işi onunda yapabileceğini (kısaca işe girişte yardım etmesini) istemiş...uzatmayayım Evcil kurt onu sahipleriyle tanıştırmış (referans=destek olmuş)...Kurt öğlen çıkan yemeklerden sıcak barınacak bir yeri olmasından memnun bir şekilde yaşamaya başlamış ama gelgör ki bir şeyler eksik...dağlar Kurt'u çağırmakta...boynunda ki zincir dar gelmekte...en son sahibine kızdığı gece boynundaki zincirleri sahibinin ayağına dolayarak belki bazı geceler aç susuz uyuyacağını bilsede bazı gecelerde koca bir geyiği yiyeceğini bilerek her ne pahasına olursa olsun özgürlüğü koşar... ÖZGÜR KALMAK ÜMİDİYLE
Yazım Hataları için kusura bakmayın aceleye geldi...

Fıkranız için çok Teşekürler

umarın geyik bulmakta zorlanmayız kaybolup gitmeyiz dağda

alpler' Alıntı:
Kısa bir hikaye anlatmak istiyorum.
Kurt 'un biri aç,yorgun ve soğuktan perişan bir halde dağda yemek ararken bir köy görmüş ve korunacağını düşünerek köye girmiş.
Köy girişinde bir evcilleştirilmiş bir kurt çoban köpeğine rastlamış. Kurt hayret içinde sormuş sen ne yapıyorsun burda diye
Evcil kurt ileride gösterdiği evi beklediğini sahibininde ona yemek verdiğini, oyun oynadığını, iyi bir iş yaptığında onu sevdiğini yanlış bir iş yaptığında ise kızıyor olsada mutluluğunu anlatmış... tabi bu durum aç ve yorgun olan Kurt'un hoşuna gitmiş ve kendisine yardım etmesini aynı işi onunda yapabileceğini (kısaca işe girişte yardım etmesini) istemiş...uzatmayayım Evcil kurt onu sahipleriyle tanıştırmış (referans=destek olmuş)...Kurt öğlen çıkan yemeklerden sıcak barınacak bir yeri olmasından memnun bir şekilde yaşamaya başlamış ama gelgör ki bir şeyler eksik...dağlar Kurt'u çağırmakta...boynunda ki zincir dar gelmekte...en son sahibine kızdığı gece boynundaki zincirleri sahibinin ayağına dolayarak belki bazı geceler aç susuz uyuyacağını bilsede bazı gecelerde koca bir geyiği yiyeceğini bilerek her ne pahasına olursa olsun özgürlüğü koşar... ÖZGÜR KALMAK ÜMİDİYLE
Yazım Hataları için kusura bakmayın aceleye geldi...

çok hoş bi yazı...

beni de dağlar çağırıyoo..:)

önce şu staj hayırlısıyla bitsin de..

YAZILANLARI DİKKATLE OKUDUM

O KADAR HOŞUMA GİTTİKİ FİKİRLERİNİZE TAMAMEN KATILIYORUM. ANCAK KENDİ BÜRONUZ İÇİNDE HERZAMAN VE HER DURUMDA OLDUĞU GİBİ ÇEVRENİZE DE İHTİYACINIZ VAR. YANİ HERKES BİR ŞEKİLDE DİKİŞİNİ TUTTURMUŞ GİDİYOR FİRMALAR SENİ TANIMADIĞI İÇİN İLK ETAPTA DEFTER BULMAKTA ZORLANACAKSIN. SONRA GÜVENLERİNİ KAZANANA KADAR ZAMANLAR GEÇİRECEKSİN. ARTILARI ESİLERİNİ GÖTÜRÜRMÜ BİLİNMEZ AMA ÖZGÜRLÜK ELBETTE EN GÜZELİ AMA İNSANIN HİYERARŞİK İHTİYAÇLAR TEORİSİNDE YER ALAN GÜVEN DUYGUSUDA ÖNEMLİ BİR FAKTÖRDÜR.

HERKESİN HAYATININ EN İYİSİ OLMASI DİLEĞİ İLE

yorumlarınız için tşk ler

dün genç muhasebeci arkadaşlar ile bir toplantımız var idi

aynı zamanda belgesini almış iki üstad da vardı birisi bağımlı birisi serbest çalışıyo yeni bürosunu açan arkadaş biraz daha sıkıntılı bağımlı çalışan ise sistemini otutturmuş sanki daha mutlu görünüyordu izlediğim kadarıyla, bağımlı çalışan arkadaş 20 gündür tatildeydi serbest çalışanın sanırım öyle bir şansı yok. tabiki özgürmü dersen o tartışılır

iyi çalışmalar

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Bağımlı çalışan ile büro sahibi meslektaşlar arasında (istisnaları ayırıyorum) ciddi farklılıklar oluşur zamanla. Bağımlı (ben de bağımlıyım) çalışanlarımız bir yerden sonra memuriyet tarzına ya da muhasebe dışı işlere sevk oluyoruz ve zamanla güncel mevzuattan uzaklaşıyoruz. 4 sene önce ben bir 60 defterli bir muhasebe bürosunu iki yardımcı elemanla sorunsuz çeviriyordum şimdi bunu yapabilirmiyim emin değilim. Ben SMMM belgesini asıl hak edenlerin büro açanlar olduğunu düşünüyorum. Adı da Serbest Muhasebeci Mali Müşavir zaten. Herkesin de bu mesleğe gönül verdilerse büro açma hedefi olmalı. Büroyu tek başıma açayım illa ki, 10 defterim olsa yeter gibi hayatı biraz basite alan bahanelerle açılan bürolar sayesinde ne yazık ki bağımlı çalışmayı seçen ve farketmeden meslekten uzaklaşan bizler gelecekte büroların saygınlığının artmasıyla geri dönüşü olmayan bir yola girdiğimizin farkına varıp pişman olacağız .....

Artı etrafta çokça da görüyorum 30 yıl bağımlı çalışıp ya da ticaret yapıp emekli olduktan sonra büro açılması rahatlığı da biraz etkiliyor. Aslında atıyorum 10 sene ruhsatın kullanılmaması durumunda tekrardan sınav şartı gibi kriterler getirilse standartları biraz daha yukarı çekebiliriz.....

Saygılarımla,

SMMM Özyer