Maliyeciler

10/2013 dönemi beyannamesini int. vd. den yanlış gönderdim. nasıl iptal edebilirim.
iyi çalışmalar

internetten gönderilen beyannameler sistem gereği mudahale ettirmediği için iptal edilemez ancak düzeltme beyannamesi verebilirsiniz. Dilekçe ve ekleri ile Vergi dairesine bildirimde bulunduğunuzda vergi dairesi tahakkuk tahsilat düzeltmesi yapabilir.

Son düzenleme:
10/2013 dönemi beyannamesini int. vd. den yanlış gönderdim. nasıl iptal edebilirim.
iyi çalışmalar

internetten gönderilen beyannameler sistem gereği mudahale ettirmediği için iptal edilemez ancak düzeltme beyannamesi verebilirsiniz. Dilekçe ve ekleri ile Vergi dairesine bildirimde bulunduğunuzda vergi dairesi tahakkuk tahsilat düzeltmesi yapabilir.

VERGİ DAİRESİ ÇALIŞANI OLMAK !
*
****** Vergi dairesi çalışanı olmak;* yığınla dosya ve evrak arasında boğulmaktır. Eve gittiğinizde bile yarın yapılacak işlere kafayı takmaktır.
****** Vergi dairesi çalışanı olmak; doğru dürüst vergisini ödemediğini bildiğiniz insanların bile maaşını ben veriyorum sözleriyle karşı karşıya kalmaktır.
****** Vergi dairesi çalışanı olmak;* maaş alırken eşitlikten söz edilen pek çok kurumdan daha fazla iş yükü ve karışık mevzuata sahip olmak ve bu durumu anlatamamaktır.
****** Vergi dairesi çalışanı olmak;* devletin alacağını tahsil için *hacize gittiğinde silahlı tehditle karşılaşmak, saldırıya uğramaktır.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak;* zamanaşımını kesmek için başkasının borcu için cebinden para yatırmaktır.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak;* hacize gidilen yerdeki insanların *yoksulluğunu görünce cebindeki son parasıyla onlara yardım etmektir.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak;*amirlerinin gözünde potansiyel suçlu olmaktır ve yapılan onca işe rağmen hep eksik yanlarınızın görülmesidir.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak;* yan yana masalarda aynı işi yapanlar arasında bile ücret farkı olmasıdır.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak kanun yapılırken uygulamayı yapan bizlere bir şey sorulmadığından anlamsız vergi kanunları ile uğraşmaktır.
Vergi dairesi çalışanı olmak; arabası haczedilmiş borçlunun hakaretini dinlemek ve onu uzman bir psikolog gibi ikna etmektir.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak; belli saatler haricinde devlete ait internet sitelerine bile girememektir.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak; iş yoğunluğu kıyaslanamayacak kadar az olan başka kurumlarla eş tutulmaktır.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak; mükellef haklarının bile olduğu bir kurumda haklarınıza önem verilmemesidir.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak; kendini idareci sanan bazı liyakatsizlerin kaprisleriyle uğraşmaktır.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak; devletin gelirlerini toplamak ama kurum çalışanı olarak yetersiz maaş almaktır.
***** Vergi dairesi çalışanı olmak; emekli olduğunda maaş yarı yarıya düşeceğinden *emekli olamamaktır.
***** Anlayacağınız vergi dairesi çalışanı olmak zor iştir.
Yaşamayan bilmez.
Bütün bu adaletsizlik, haksızlık, vurdumduymazlık Vergi dairesi personelini derinden yaralamakta; iş verimliliğini düşürmekte, çalışma azim ve kararlılığını köreltmektedir.
*
ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN. AMİN.

Yaptığınız bir hata nedeni ile mük 355 benzer bir ceza sizlerden de kesilse idi acep ne derdiniz?

O kurumda çalışanın hatası var ise nasıl bana ceza kesiliyorsa o çalışanada kesilmeli.
Bizler devlet kurumu bilgisayarlarının arızası nedeni ile sizler gibi mesai bitti yarın devam diyemiyoruz.

Son düzenleme:
Bu konunun karşılıklı atışmaya dönüşmesini istemiyorum bu nedenle son kez yazacağım.Her mesleğin kendine göre zorluk ve yükümlülükleri vardır.Zamanla da teamüller oluşmuştur. Devlet memuru çalışma saat ve koşulları bellidir. Yetki ve sorumlulukları kısıtlıdır.Eğitim ve organizasyonu ağırdır.İdareci ve yöneticilerin duygusal veya şahsi fikirlerinin baskısı fazladır.Sistemleri merkezi olduğu için hantal ve arızalanması sıktır.(Benimde eleştirdiğim konu bu. Bölgesel veya çok daha büyük sistemler oluşturulabilir) Ancak bu sorunlar zamanla daha iyiye gitmektedir.Sürekli kendini geliştirmektedir. Hatta çalışandan dolayı kaynaklanan gecikmelere karşı kamu rucü hakkı saklı kalmak üzere ödevlinin zararını karşılamaktadır. Nasıl ki süresinde beyan vermemenin cezası mükellefi kesiliyorsa beş yıl içinde tarh veya tahsil edilmeyen (yani çalışandan kaynaklanan) vergilerin cezası da çalışandan kesilmektedir. Serbest meslek veya ticaret erbabının kendi çalışma koşul veya sorumlulukları ile kamu memurunun koşul veya sorumluluklarını karşılaştırması bu noktada çok yanlış ve manasızdır. Hepsi yasalarda mevcuttur ve yasaları da yasa koyucular belirlemekte onları da serbest ve ticaret erbabının içinde olduğu millet seçmektedir

yeni aflar çıkabilirmi sizce? yani 6111 taksitlendirme gibi

Af konusunda inşallah çıkmaz diyorum çünkü af müessesesi büyük bir güvensizlik doğuruyor devlet nasıl olsa af çıkarıyor bende zamanında ödemeyim diye düşünenleri çoğaltıyor . Af yerine taksitlendirme yapılabilir hatta kredi kartlarına taksitlendirme yapılabileceği gibi 2 yıl süresinde peşin ödeme ve SMİYB kullananlar listesinde olmayanlara %2 %5 gibi indirim hakkı da tanınabilir ancak asla mı asla ceza ve vergilerin affı sözkonusu olmamalıdır.

2014 yılının şubatına kadar çıkması beklenen torba yasada sgk için bir yapılandırma olacağı beklentisi yüksek ancak benim kanımca 6111 bekleneni son zamanlarda veremediği için verginin de dahil edileceği yönünde.

Ancak böyle beklentilere sokmamak lazım.. Şayet taksitlendirme yapılacaksa (gelir ve kurumlar için) tüm mükelleflere yapılmalıdır. hatta ya geçici vergi kaldırılarak ya da gelir ve kurumlar vergisini 4 taksit yapılarak kolaylık sağlanmalı bu da kanunla herkese yapılmalıdır..Kdv ve stopajların taksitlendirmesi olmamalı zaten mantıken aracı olduğu ve yansıttığı vergileri peşin tahsil etmişken taksitle ödemesi hatalıdır.

Af herzaman teşviktir. Af olacağını düşünen bir kişi kaçırabildiği kadar vergisini kaçırır 6111 deki gibi matrah artırımında bulunur sonra az vergiyle incelemeden kurtulurum düşüncesi yaygınlaşır