Maliyet Muhasebesi Stona Göre Günlük Çalışma Notları

Ynt: Maliyet Muhasebesi Stona Göre Günlük Çalışma Notları

bende emrah arkadım gibi buldum başka cözüm yolu ne olabilirki yandık desene

nasıl birşey bu neresinden tutucamı şaşırdım sondan başa gidecez ama beceremedim ::) offfff

quote author=stonhand link=topic=42029.msg262729#msg262729 date=1299482478]
şimdilik siz şu soruya bir kastırın bakayım efsanenin orjinal sorusu hatta ilk çözdüğümüz soru buydu one ulen dedim ben bir halt bilmiyormuşum moduna girdim ki zaten hocayı gördümmü insan kendi bilgilerinin ne kadar boş olduğunu hissediyor.

İşletmede süt ve krema üretimi yapılmaktadır. Ayrılma noktasından sonra süt için 200 TL krema için 10 TL ek gider yapılıyor. 1000 litre süt 200 kg krema üretilmiş. Süt 0,5 lt lik kutularda paketleniyor. Satış fiyatları süt için 10 TL / paket , krema 5 TL/kg fiziksel miktar yöntemine göre birim maliyetler süt için 0,5 TL/ paket krema için 3 LT/kg dır.

soru : ortak gideri bulunuz , net satış değerine göre biirm maliyeti bulun

toplam üretim maliyeti :

SÜT İÇİN <. 1 000 LİTRE /0,5 TL/PAKET =2000 PAKET *0,5 BR MALİYET = 1000 TL MALİYETİ VAR
KREMA İÇİN J<. 200 KG *3 TL /BR = 600 TL TOPLAM MALİYET

TÜM MALİYETLER 1600
EK MALİYETLERİ DÜŞÜYORSUN 1600-(200+10)= 1390 TL ORTAK MALİYETLERİ VAR

HANGİ YÖNTEME GÖRE ,,,( NET SATIŞ YÖNTEMİNE GÖRE )

SATIŞ TOPLAMI -EK GİDERLERE = NET SATIŞ DEGEERİ YÖNETİMİ

2000 PAKET *10 TL =20 000-200 =1800 TL
200 KG *5 TL =1 000- 10 = 990 TL

1800+990=2790

1800/2790*1390 = 896 ,77 ORTAK GİDERDEKİ PAYI

990/2790*1390= 493,22 ORTAK GİDERDEKİ PAYI

stonhand ' Alıntı:
emrah33 ' Alıntı:
bileşik(ortak) maliyet:890 tl

net satış değer yöntemi

süt'ün toplam maliyeti:1.008,34 birim maliyeti:1,008
krema'nın toplam maliyeti:91,66 birim maliyeti:0,45

umarım doğrudur??
çözüm yolunu yazmak uzun geldi.
işyerinden ancak bu kadar....

hatalı hocam siz biraz daha uğraşın diyeceğim ama sorunun çözüm taktiği olmadan çok zor bende ilk gördüğümde afalladım kaldım devammmm

üstad soruda bi yalnışlık olmasın.ortak gider 890 olması lazım
yani ortak giderr+e maliyet = toplam maliyetten ortak gider 890 olur.890 na göre net satışları dağıtırsan birim maliyetlerde süt 1.045 krema ise 0.54,5 olması lazım doğru değilse çözümünü yazında bizded bakalım.saygılar..

size herkesin bildiği keşke gelsin dediği bir konudan bir soru daha bunuda çözün eyvallah

normal maliyet sistemi kullanan işletmenin yıllık üretim kapasitesi 50.000 birimdir işletme dönemde 30.000 birim üretim yapmıştır ve üretimin %60 ını satmıştır. Ayrıca işletme önceki dönemden kalan 4000 birim mal satışıda yapmıştır. DM mamul maliyeti 36000 TL dir.

DİMM : 100.000 TL
DİG : 80.000 TL
Değ.GÜG: 50.000 TL
Sab.GÜG : 30.000 TL

işletmenin brüt satışları 256500 TL ise brüt satış karını bulunuz ( tam maliyete göre)
gelir tablosunu oluşturunuz tam maliyete göre

bu soruda akla zarar çözünn bakimm sınava 1 hafta kalmış saldır mürselllllllll

serhat hocama bak beaaa efsane görmüş adamın hali farklı oluyor hocam ;) ;) ;)

Bilmeyen bilmez ama sürmenden kurtulmanızı sağlayanda bu kardeşimizle battı balık kardeşimizdir ha sürmenden kurtulan herkesin bu kardeşlerimize dua etmesi lazım.

contayı yaktıracan bize bugün haydi hayırlısı

ÜSTAD SATIS KARI 100,500 OLMASI LAZIM SORUDA TAM MALIYET DEDIGINE GORE TAM MAIYETE GORE HESAPLAMA YAPMAMIZ GEREKIYOR DONEMIN GIDERLERI ONEMLI OLMASI LAZIM...

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

bende senin notların ve kitaptaki örnekleri çözerek konuyu bitirmeye çalışıyorum başından beri ama sesim çıkmadığı için bende kaptıkaçtıcı mı oldum :(( şimdi bana notların devamı yokmu ? :((

SERHAT123 ' Alıntı:
quote author=stonhand link=topic=42029.msg262729#msg262729 date=1299482478]
şimdilik siz şu soruya bir kastırın bakayım efsanenin orjinal sorusu hatta ilk çözdüğümüz soru buydu one ulen dedim ben bir halt bilmiyormuşum moduna girdim ki zaten hocayı gördümmü insan kendi bilgilerinin ne kadar boş olduğunu hissediyor.

İşletmede süt ve krema üretimi yapılmaktadır. Ayrılma noktasından sonra süt için 200 TL krema için 10 TL ek gider yapılıyor. 1000 litre süt 200 kg krema üretilmiş. Süt 0,5 lt lik kutularda paketleniyor. Satış fiyatları süt için 10 TL / paket , krema 5 TL/kg fiziksel miktar yöntemine göre birim maliyetler süt için 0,5 TL/ paket krema için 3 LT/kg dır.

soru : ortak gideri bulunuz , net satış değerine göre biirm maliyeti bulun

toplam üretim maliyeti :

SÜT İÇİN <. 1 000 LİTRE /0,5 TL/PAKET =2000 PAKET *0,5 BR MALİYET = 1000 TL MALİYETİ VAR
KREMA İÇİN J<. 200 KG *3 TL /BR = 600 TL TOPLAM MALİYET

TÜM MALİYETLER 1600
EK MALİYETLERİ DÜŞÜYORSUN 1600-(200+10)= 1390 TL ORTAK MALİYETLERİ VAR

HANGİ YÖNTEME GÖRE ,,,( NET SATIŞ YÖNTEMİNE GÖRE )

SATIŞ TOPLAMI -EK GİDERLERE = NET SATIŞ DEGEERİ YÖNETİMİ

2000 PAKET *10 TL =20 000-200 =1800 TL 200 KG *5 TL =1 000- 10 = 990 TL

1800+990=2790

1800/2790*1390 = 896 ,77 ORTAK GİDERDEKİ PAYI

990/2790*1390= 493,22 ORTAK GİDERDEKİ PAYI

Çıkarma hatası olmuş ::)

imöz ' Alıntı:
bende senin notların ve kitaptaki örnekleri çözerek konuyu bitirmeye çalışıyorum başından beri ama sesim çıkmadığı için bende kaptıkaçtıcı mı oldum :(( şimdi bana notların devamı yokmu ? :((

Yokk kapkaççılar derken ziyaretçilerden bahsediyorum 10 üye 11 ziyaretçi sitenin sahibi iyi niyetli olabilir ancak suistimal etmemek lazım kardeşim üye ol ufak bir teşekkür et ulen canınmı çıkacak başlığa yazma dediysek özelden bir sağol de yeter, yok illa ziyaretçi modunda kal sakın üye olma sonra dosyayı jet hızıyla indir ve siteden yardıra yardıra çıkkkkkk koşşş koşşş ston yakalayacak seni ;D ;D ;D ;D bugün onlara bu tekkede çorba yok arkadaş tekkeyi bekleyen çorbayı içer arkadaş sorular kazık ama sınav tarzı sorular Allah efsane hocayıda buradaki vefakar kardeşlerimizide başımızdan eksik etmesin

rahatladım şimdi ;D bu arada gerçekten notların süper, yoksa bu konular nasıl biterdi bilmiyorum, kitabından hiç bişey anlaşılmıyor adamın :( ellerine sağlık valla..

brüt satış karı 42.840.- doğrumudur stonhand:(((( eger dogru degilse yandım anam

goza ' Alıntı:
brüt satış karı 42.840.- doğrumudur stonhand:(((( eger dogru degilse yandım anam

kızmak yok ama tabikiii hatalııı ;D ;D ;D
bende en iyi bildiğim konunun kapsamına göre maliyet olduğunu keşke bu konudan soru çıksın diye yırtındığımı biliyordum ama bu soruyu görünce ulen dedim bittim ulen ben bu ne anasını satıyım evet güzel bir çalışma oluyor devammmmmmmmm

1 aydır sistemli çalışma çabama MR sonucu öğrendiğim boyun fıtığı başlangıcımla 15 günlük bir zorunlu ara verdim.Ne işkence arkadaş,ne yatabiliyor,ne oturabiliyor insan!Şimdi boyunlukla kalıba konmuş gibi ders bakmaya çalışıyorum 2 gündür.Bana ne birader git işine diyenlerde olabilir.Hatırlatmak istediğim koşarken sağlığınızı da unutmayın.O eldeki en büyük değer.Stonhand kardeşimizin yüreğine ve bedenine sağlık.Hepimizin yolu açık talihi boll olsun :)=

openmind ' Alıntı:
1 aydır sistemli çalışma çabama MR sonucu öğrendiğim boyun fıtığı başlangıcımla 15 günlük bir zorunlu ara verdim.Ne işkence arkadaş,ne yatabiliyor,ne oturabiliyor insan!Şimdi boyunlukla kalıba konmuş gibi ders bakmaya çalışıyorum 2 gündür.Bana ne birader git işine diyenlerde olabilir.Hatırlatmak istediğim koşarken sağlığınızı da unutmayın.O eldeki en büyük değer.Stonhand kardeşimizin yüreğine ve bedenine sağlık.Hepimizin yolu açık talihi boll olsun :)=

Banane birader git işine diyen zaten bizden değildir hatta insan değildir güzel kardeşim sen sağlığına dikkat et aman diyeyim senin yerin bende ayrı bilesin szi benim gözümde tekkeyi bekleyen değil tekkenin sahibi konumundasınız bilesiniz.
haydi hayırlı çalışmalar
çalışın ule çalışınnnnnnn kaldı 6 günnn bende bugünden sonra yıllık izin aldım patrona çektim resti vermezsende alırım rapor gene gelmem ulen hemde yıllık izindende yememiş olurum yazın işin en yoğun zamanında tatilin gözüne vururum valla dedim ne desin eli mahkum bu durum işinede gelince tamam dedi

Eyvallah stonhand hocam,inşallah ruhsatınla güzel bir tatil nasip olur bu yaz sana. :)

bürüt satış karı 53.100 buldum bende ama emin değilim. çıkamadım içinden allah yardımcımız olsun.

stonhand kardeş ortak gider 3600 birim maliyetler süt 0.5 krema 3.05 değil mi? değil galiba ben cevap verdim kendi soru ma ama birazdan bulucam

BSK: 65.700 TL mi?