Maliyet Muhasebesi Stona Göre Günlük Çalışma Notları

stonhand

Tanınmış Üye
Beni bilen bilir hafif kafası kırık stajer kardeşiniz. Ben geçen dönem finansalda 29 alıp ulen ben bu işe bir çare bulucam deyip bu forumda palanın kitabına göre notlar yazmıştım. O başlıkta hem kendim hemde takip eden arkadaşlar için faydalı olacağına inanıyordum ve sınav sonrası gelen teşekkür mesajlarından sonra o başlığın amacına ulaştığına inanıyorum.
Ben finansaldan 50 yi aldım kaçtım hoş kağıdım daha fazla ederdi ancak fazlasında gözümüz yok.

Şimdi ben diyorum ki arkadaş bu stajerlerin başına maliyet palası bela olmuş görüyorum bazı arkadaşlar dosya yaktım deyip duruyor hoş bende temmuzda 0, aralıkta ise 37 ile kaldım şimdi buna bir çare bulmak istiyorum ve bu başlık altında aynı finansal gibi hergün belli konular üzerinde durarak kısacası internet üzerinden dersane misali imkanı olmayan kardeşlerime yardım etmek istiyorum.

şimcik diyebilirsiniz birader sen 0 almışın, e arkadaş temmuz sınavına 1 gece öncesinden kitap okuyup maliyete girersen birde tarihinin nerdeyse en zor sınavına denk gelirsen pala 100 verecek değil ya ;D ;D
e arkadaş aralıktada kaldın vallahi kelin merhemi misali , arkadaşlar aralıkta denetimin kitabını hatmedip 50 üzerini zor veren bir adamdan 83 ve memleketin belası paladan da 50 alınca maliyete nasılsa dersaneye (deha) gittiğimden fazla kasmadığımdan maliyet aralıkta artık nazar boncuğu oldu yoksa tek ders olsa maliyetten çokk rahat geçerdim.

Bununda tarzı aynı finansal notları gibi olacak kaynak dersane notları+ kitaplar olacak. Konu anlatımında ise riske girilip sadece belli konular üzerinde durulacak anlatım finansaldaki gibi artık olabildiği kadar basit olacak

Konular
1.ve 2.dağıtımlar
Maliyet Sistemleri
sipariş
safha
tam,değişken,normal,asal
standart maliyet
bileşik ürün

Konunun ilerlemesi açısından hatalarım için uyarı dışında araya mesaj yazılmamasını teşekkür edecek kardeşileriminde özelden teşekkür etmesini rica ediyorum. Zaman kısıtlı kaldı 1 ay çok çabuk konu anlatımını bitirip soru çözümlerine başlamamız lazım Aralık kolay geldi martta Allah kerim inşallah temmuz vakası yaşamayız.
Hadi cemi cümlemize hayırlı uğurlu olsun Allah utandırmasın.

Ynt: Maliyet Muhasebesi Stona Göre Günlük Çalışma Notları

Arkadaşlar bu maliyet muhasebesinde tablo çizmek zorundayız tablosuz çözümlerde pala puan kırıyor o yüzden finansaldaki gibi buraya yazamıyorum bu sefer şöyle yapıcaz ben bir word dosyası hazırlıyorum hergün yazıp dosyayı nete yükleyip sonrasında buraya koyacağım.
İlk dosyayıda bugün ekliyorum
Konu : 1.dağıtım şimdilik herkese iyi geceler
not : eklenen dosyayı sildim yeni versiyonunu ilerki mesajlarımda yükleyeceğim.

Bu gecelik son not: Konuları çabuk bitireceğim yani elimden geldiği kadar çok çabuk konuları bitirip sonrasında olabildiğince soru eklemeye çalışacağım bugünlük bu kadar yazabildik ilk konu olan 1. dağıtım bitti.

izindeyiz stonhand... :)

Sakın bu vatandaş bizi unuttu zannetmeyin bugün gün içinde işlerimi bitirdim ve bende bittim.
Bu yıl sonu kapanışları insanı gerçekten yıpratıyor arada 1 yıllık bankaları işlemeyip o zamanı yeterlilik sınavı ve keyif için kullanınca dahada bir zorlaşıyor. Bugün işlemler bitti artık pür dikkat maliyetçiyiz adımız ne maliyet, soyadımız ne maliyet, annenin adı maliyet , babanın adı maliyet içimiz dışımız maliyet olacak
Hedef martta belgeyi alıp maliyet palasından kurtulmak.
Akşam kaldığımız yerden devam edeceğiz dosyayı indiripde şurasını anlamadım diyen varsada başlığa yazabilir artık olabilecek en basite indirgenmiş şekilde kendi tarzımda anlatıyorum bilginiz olsun.

slm arkadaşlar;finansal muhasebe ile maliyet notları olanlar bana mail atabilirmsiiniz.Teşekkürler [email protected]

sabırsızlıkla bekliyoruzz.. değerli insan.. yüce şahsiyet...

Sarı Sıcak ' Alıntı:
sabırsızlıkla bekliyoruzz.. değerli insan.. yüce şahsiyet...

ne yaptın hocam estağfurullah ne yüce şahsiyeti sınavlarla debelenip duran garibin tekiyim işte bir kaç gün tembellik ettim farkındayım o yüzden bugün yardır mürsel moduna girdim ve 2. dağıtımları bitirmeye kararlıyım haydi gazamız mübarel ola.

Stonhand kardeşim, bu şekilde devam edersen 10-15 yıl sonra sende pala olacaksın ve yeni kuşaklara kitap yazacaksın sanırım :) şaka bir yana verdiğin her türlü emek için çok teşekkürler.

Aman hocam bende pala fobisi var ilerde YMM olayım yeter fazlasında gözüm yok ;D ;D ;D

Eh bu aradada dün akşam yüklediğim dosya 43 kere indirilmiş teşekkür eden bir serbest müşavir kardeşim birde özelden teşekkür eden bir kardeşim daha var demek oranımız 43 de 2 ne diyeyim onada şükür.
Bu notları teşekkür almak için hazırlamıyorum zaten iyilik yap denize at balık bilmezse biri elbet bilir diyorum aynen finansalda olduğu gibi devam ediyorum.
Burada amaç ne kimse teşekkür etmese bile artık şu maliyetten dosya yaktım olayının bitmesi, benim anlattığım konular bittiğinde en basite indirgenmiş şekilde safha,standart maliyet, bileşik maliyet ve kapsamına göre maliyetlerde bittiğinde oluşan ders notuna çalışan birinin konuları gerçekten hoca anlatımı ve kitaplardaki gibi terimsel değilde herkesin anlayacağı şekilde basit bir şekilde anlaması, sınavdan rahatlıkla 50 alması ve şu maliyetten dosya yakma saçmalığının bitmesi amacım kesinlikle bu.

Süpersin sen dostum...

daha buralara gelmeden duydum adınıı.... emeklerin için teşekkür ederim. temmuz mali tatil deyip oturma 6 aylıkta olsa bankaları bitir.

bankazede kardeşin Onur ;)

eline,emeğine sağlık. sınava ilk kez gireceğim kısmetse ..maliyete şöyle biraz çalışmıştım sayende iyice pekiştirmiş oluyorum.umarım bu sınavı da verir bu kabustan kurtulursun.

Ben de aralikta maliyetten 2. soruyu tam cozup 55 beklerken 34 ile kalan bir maliyetzedeciyim. Nerede yanlis yapmis olabilirim hicbir fikrim yok; bakalim itirazlar nasil sonuclanacak.
Her ihtimale karsi notlarinizi takip ediyorum. Hakikaten cok yardimsever buyuk insansiniz. Tum hazirlanan arkadaslar adina tsk ediyorum.

fidandurmaz ' Alıntı:
Ben de aralikta maliyetten 2. soruyu tam cozup 55 beklerken 34 ile kalan bir maliyetzedeciyim. Nerede yanlis yapmis olabilirim hicbir fikrim yok; bakalim itirazlar nasil sonuclanacak.
Her ihtimale karsi notlarinizi takip ediyorum. Hakikaten cok yardimsever buyuk insansiniz. Tum hazirlanan arkadaslar adina tsk ediyorum.

bende senin gibi 55 beklerken 30 aldım bakalım sanırım formül hatası yüzünden olabilir denklemde 0,10* parantez diye işlme yapaken diğer oranıda dağıtırken çarpıp parantez dışına almak lazım burda belki yanlış yapmış olabilrsin ama bu gibi küçük bir hata yüzünden 25 puan veya seninki gibi 21 puan yenilirmi orayı bilemicem bir ufak hata yüzünde tekrar sınava girmek bütün emklere yazık olmaz inşallah hoca sorunun çözüm yolunuda dikkate alır inşallah.

Stonhod, çalışmaların için teşekkür ederim.

Merhaba , Birleşik mamuller ile ilgili senin notlarında çözdüğün bir soru var. Plastik mamuller üreten bir işletmeyle ilgili.Burada bulmuş olduğun 490.000 TL net satış değerini niçin 100 ' e bölüyorsun anlayamadım. soruda belirtiyor mu göremedim.