Maliyet Muhasebesi Destek

tanca

Katkı Sunan Üye
yeni bir mükellefden iş aldık işyerine sistem kurmamızı maliyet muhasebemizi yapmamızı istiyorlar.İş kısaca mobilya firması AMA SADECE OFİS KOLTUKLARININ AYAKLARINI ve kollarını yapıyor bunları satıyor pedal-kol-ayak-g serisi mekanizması -b serisi mekanizması-alimünyum gibi stokları var bu firmanın içerisinde 55 kişi çalışıyor üretim yapan bir fabrika ve içeriye ön muhasebeye de maliyet muhasebesini uygulayacak bir eleman yerleştireceğiz lütfen ssitem kurma konusunda yardımcı olup değerli fikirlerinizi bizimle paylaşırmısınız nelere dikakt etmek lazım işi baştan sıkı tutmak için ve hangi hesapları kullanmalıyız teşekkürler

yeni bir mükellefden iş aldık işyerine sistem kurmamızı maliyet muhasebemizi yapmamızı istiyorlar.İş kısaca mobilya firması AMA SADECE OFİS KOLTUKLARININ AYAKLARINI ve kollarını yapıyor bunları satıyor pedal-kol-ayak-g serisi mekanizması -b serisi mekanizması-alimünyum gibi stokları var bu firmanın içerisinde 55 kişi çalışıyor üretim yapan bir fabrika ve içeriye ön muhasebeye de maliyet muhasebesini uygulayacak bir eleman yerleştireceğiz lütfen ssitem kurma konusunda yardımcı olup değerli fikirlerinizi bizimle paylaşırmısınız nelere dikakt etmek lazım işi baştan sıkı tutmak için ve hangi hesapları kullanmalıyız teşekkürler

Herşeyden önce maliyet muhasebesi hususunda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, firmanın bütçesine uygun bir muhasebe programı.

Firmanın ürettiği mamul, yarı mamul gibi tüm ürünlerin iş akış süreçleri ve bu süreçlerde hangi ürünler kullanılıyor ve hangi miktarlarda kullanılıyor. Ürün aşamasında ortaya çıkan atıklar neler. Bu ürünler için gerekli olan makine, işçilik, malzeme gibi bilgilerin tümünü öğrenmelisiniz. Bir zaman serisi içerisinde adım adım kimler, hangi makinada, hangi malzemelerle ve hangi miktarlarda ne yapıyor.

Kısacası siz bu işe siz girişseniz neyi nasıl yapılacağını tam manasında biliyor olmanız gerekir. Bu bilgiler ışığında sistemi kurabilirsiniz. Burada işiniz bir nevi gerçeğin simulasyonunu muhasebeye aktarmak olacaktır.

Üretim yerinde iş akışını bozmadan ihtiyacınız olan bilgileri günlük olarak raporlanmasını da sağlamalısınız. O gün ne üretildi, örneğin.

Güzel bir maliyet muhasebesi kitabı alın. Ve buradaki bilgilerden de faydalanarak, dolaylı giderlerin dağıtım anahtarlarını tespit edin.

Ayrica iyi bir personel gucunede ihtiyac duyacaksiniz. Ornek depo sorumlusu planlama muhasebe birimlerinin koordineli calismasi uretim emirleri ve ilgili mamullerin urun recetelerini cikartmaniz gerekecek. Donem icerisinde sayim envanter ayrica cok onemli bir unsur.

her üretim yerinin kendine özgü koşulları vardır. genel olarak kitapta yazılan maliyet sistemlerinin
üretim yerlerinde uygulanması için üretim hattının incelenmesi aşamaların tespit edilmesi önemlidir.
önce üretim akış şemasını çıkartmalısınız, buna uygun olarak esas üretim-yardımcı üretim gider yerlerini tespit edip buna uygun bir hesap planı hazırlamalısınız.
tespit edilen gider yerlerinde giderlerin depolanması için program desteğine ihtiyacınız olacak. Hammadde-malzeme-işçilk-demirbaş vb giderlerin tespit ettiğiniz gider yerlerine otomotik olarak
yansımasını sağlayan maliyet muhasebesi sistemi kurmalısınız. Yardımcı gider yerlerinde biriken giderleri esas üretim gider yerlerine dağıtacak anahtarlar yapmalısınız ve bunları dağıtmalısınız.
sipariş maliyet mi, safha maliyet mi veya başka bir sistem mi kuracağınıza en başta karar vermelisiniz. böyle bir ortamda ne kadar yardımcı olunur bilmem ama bildiğim kadarıyla genel çerçeveyi çizmeye çalıştım.