Mart 2008 Yeterlilik Muhasebe Denetimi

Ynt: 2008 29 mart muhasebe denetimi

muhtemelen tmsden bi soru gelecek, gkgds bi soru gelir, denetim raporu ile ilgili bi soru...bunlar yanlızca benim tahminlerim...ama ALLAH bilir kesin zor olacak.

Ynt: 29 Mart Muhasebe Denetimi

1-İç kontrol sisteminin esas-genel-özel amaçlarından
2-kanıt toplamayı etkileyen unsurlar
3-denetim raporu
4-denetim planlama aşamaları ve tamamlanma aşamaları
5-çalışma kağıtları
6-muhasebe hataları veya hileleri

Arkadaşlar şu anda aklıma ilk gelen konlar bunlar ama ben şu altı konudan hiç olmazsa 2 soru bekliyorum

Arkadaşlar en az 10 aydır çalışıyorum ve ilk defa girecem son 1 ay kaldı ama ben en az 7-6 çekerim gibi geliyor ama belli olmaz Allah tüm stajer arkadaşların yadımcısı olsun

çalışmak için ömer duman ın kitabı var tesmer yayınlarından o yeterli mi? bide şu spk tebliği var acep ondanda soru çıkar mı sizce..?dün işbankasına yatırdık 60 ytl yi bu günde dersi seçtik bakalım hayırlısı olsun.

ömer duman ın kitabı bence yeterli ama spk tebliğinden de soru gelecek gibi zaten en büyük sorunda o çok uzun bir tebliğ ama bütün sorularıda tebliğden gelecek değiller en az iki soru kitaptan gelir kanısındayım.

arkadaşlar 2007 mart ta dört sorunun dördüde spk tebliğinden gelmişti

denetimden bence spk'dan sormazlar gelen tepkiler çok fazla.düşünün adamlarla hem kapışıyon ki bayağı bi sürtüştü türmobla spk, gidip bide onların tebliğinden soru soruyolar .anlamak mümkün değil.

bence tms bi soru gelecek geçen sınavda bilanço tarihinden sonraki olaylar bire bir ilgili standartan gelmişti.bu seferde buna benzer bi soru bekliyom açıkçası.bide komisyon üyeleri değiştimi ,bilen varmı..?

arkadaşlar yok mudenetim tahminleri

genel kabul görmüş denetim standartlarını sayınız uzun zamandır çıkmıyor..bağımsız denetim yöntemleri, kanıt toplama teknikleri ve SPK 22 nolu tebliğden Bağımsızlığı ortadan kaldıran durumlar..

Allah yardımcımız olsun, sınav çok yaklaştı ...

arkadaşlar elinde denetim ders notu olan varsa gönderebilirse sevinirim.
ilginiz için teşekkürler

tanımlardan çıkabilir, usul denetimi,özel denetim,finansal risk, muhasebsel risk, bağımsız denetimin işletmeye ve kamuya sağladığı yararlar gibi.

iç kontrolden çıkmaz gibi geliyo geçen sınavda vardı çünkülüm... :p
gkgds açıklayınız olabilir. yada raporlama standartlarından bi soru gelebilir.şartlı şurtlu görüş örnek ver felan deyebilir belki.

Kanıt toplama teknikleri ve kanıtın niteliği olabilir....gerçi bunuda temmuzda sormuşlardı.

3568 göre denetim gelebilir.Planla, programla denetle denebilir.

uzun zamandan beri sormuyolar gerçi yevmiye maddesi verip düzeltme isteyebilirler ive gelir ve bilanço üzerindeki etkileri felan olabilir.

benim favorim TMS.kesin bi tane bekliyom.stoklar , şarta bağlı borçlar gibi...
yada bilanço ilkelerinden yabancı kaynak veya özkaynaklara ilişkin ilkeler olabilir.

ya ne bileyim abi bütün kitabı ezberleyin işte alttarafı 250 sayfa nedirki sonunda ruhsat var...
hadi hayırlısı

Kanıt toplama teknikleri ve kanıtın niteliği olabilir....gerçi bunuda temmuzda sormuşlardı.
Bence,
sıra bunda......................

Ynt: Mart 2008 Muhasebe Denetimi

Selam arkadaşlar,

Bence bu denetim sınavı çok zor olacak. İçimde öyle bir his var nedense ???

dün akşam şöyle bi kolaçan ettim kitabı ama işler pekte kolay gözükmüyor.ciddi bi emek gerekiyor denetim için.emekle birlikte özveri,... nasıl olur bilmiyorum.konuların içine daldıkça korkum her geçengün dahada büyüyor.çalışıyorum, daha sonra geriye dönüp bi bakıyom aklımda bişey kalmamış,resmen psikolojim bozuldu.iş yerinde stres eve gel evde stres.3568 den çuey gelirmi acaba, tanım yada benzeri bişeyler.yada vergi denetimi ile ilgili bi soru ne bileyim revizyon felan?..başka neler olabilir.düşünelim.

denetim süreci?
denetimi planlama?
iç konrol sistemi ( i.k.s.) amaçlar?
i.k.s. unsurlar?
i.k.s. değerleme?
g.k.g.d.s.?
önemlilik düzeyi?
raporlama?görüş bildirme?
çalışma kağıtları?
ymm denetimi?
3568 denetim?
denetim?
denetim?
denetim?
denetim?
?
?
?....... :p ;D :'(

bu başlıkta çok fazla bi yorum yok.muhtemelen herkesin bilipte benim bilmediğim bi şeyvar, yada herkes nereden geleceğini bildiği için soruları kendilerine saklıyolar sinsi sinsi, yada gerçekten kimse bu konuda tahmin bile yürütülemeyecek olduğunu düşünüyo.yada şuan denetimden çalışma sistemlerini planlıyolar,biraz matrak olsun diye bendende böyle bişey size zaten denetim dersine çalışmanın genel amacı, bir bütün olarak denetim dersine ilişkin bir görüşe yeterli düzeyde temel oluşturmak amacıyla, yeterli ve geçerli notlar bulmaktır. ;D
çalışma süreci kısaca 4 safhadan oluşur.

1- dersin seçimi ve paranın yatırılması
2- ders çalışmalarının planlanması
3- ders çalışmalarının yürütülmesi
4- ders çalışmalarının tamamlanması ve çıkmış soruların çözümü

şimdi bunları tek tek açıklayalım;

1- ders seçimi ve paranın yatırılması
denetim dersi sınavına girmeye karar verilir.ama bu yapılmadan önce mutlaka uzun uzun düşünülür. ???
a- önceki dönem sınava girenler ile görüşme;
daha önceki sınava giren meslek adayları ile yüz yüze görüşme yapılacak,daha önceki sınavlarda olumsuz bi durum olup olmadığı tespit edilecek.
b- kalite kontrol polt. ve prosedürleri ile dersi değerleme
c- paranın yatılırması ( icap ve kabul ) dersi çalışmaya başlamak.

2- ders çalışmasını bölümlemek
denetim dersini bir kerede çalışmaktansa küçük bölümlere bölerek çalışmak daha mantıklıdır.örn; kitap beşe böl, çııkmış soruları yıl yıl çöz. :-X

3- kendi kontrol sistemini kur ve kontrol riskini değerleme

çalışmalarını kontrol et.mutlaka gözden kaçıracağın yerler vardır.sınav komisyonuda mutlaka o çalışmadığın yerden sorar.bu yüzden kontrol riskini değerle.

4- önemlilik düzeyini değerleme
dersten önemli gördüğün yerleri belirle ve ona göre çalış.önemlilik eğer o konu hakkında bi bilgiyi atlarsan ve sınavda oradan soru çıkarda sende bilemezsen o konu önemlidir.dikkat et.

5- sınavın amaçlarını belirleme
bunun için pek fazla yapacak bişey yok.zaten sizin yerinize tesmer dersin amacını belirlemiştir.ruhsat almak istiyosan amaç bu ise bu dersi verecen.

6- denetim riski düzeyini belirleme
derse çalışırken belli riskler herzaman vardır.

7- ders çalışma taslağını yazma

8- ders çalıma süresini ve zamanını belirleme
çok fazla bi vakit kalmadı ama ben böyle şeyle ile uğraşıyom.

9- yardımcılar görevlendirilmeli ve gözetilmeli
evde ders çalışırken hanımdan ezber yaptığın yerleri kontrol etmesini ,gerekli düzeltmeleri kitaptan yapmasını istemelisiniz.

işte denetim dersi çalışmasının planlanması...
nasıl olmuş yorum bekliyom.

Yada

Ünlü bir hocadan hipnoz dersleri al okuduğun şeyleri bilinçaltına kaydetmeyi ve isteğin zaman ordan çıkarmayı öğren.

(Ben bunu denedim iki tane kitap okudum hiç bir işe yaramadı sadece uykusuzluk sorunum vardı onu hallettim. Tabi bunları yeterlilik için yapmadım ingilizce ,italyanca,almanca öğrenecektim bir ayda sözlüğü alıp okuyacaktım bir kere bütün kelimeler aklımda :) çok fazla tembel gördüm kendimi

Yiğitoğlu sen bu işi çözmüşsün. Daha kimse tutamaz seni sanırım.:))) ;D

Bence sınav sonrası psikolojik danışmanlık süreçlerinide değerlendir. Çünkü umarım olmaz ama belki ihtiyacın olabilir. ;)