Mart 2011 Finansal Muhasebe !!!

Ynt: Mart 2011 Finansal Muhasebe !!!

sm³ ' Alıntı:
turuncu kitap hakkında bilgim yok, belki şöyle olmuştur turuncu kitap eski baskıdır yeni baskıyla birlikte kitabın rengi mavi olmuştur, böyleyse eğer ona gerek yok tabi ;)
turuncu kitap sevilengülle nalan akdoğanın birlikte yazdığı tms'ye göre tek düzen hes. planı uygulamaları kitabıdır. bir de sadece sevilengüle ait olan genel muhasebe kitabı var. yani ikisi farklı kitablar..ben birincisinin daha uygun olacağı kanaatindeyim.. ancak nette araştırıyorum hiçbir yerde bulamadım. bulan var mı acaba???..ya da finansal muhasebe sınavını veren bir arkadaşımda bu kitap varsa satmak isterse ondan satın alabilirim..

Arkadaşlar evi kitapla doldurmaya gerek yok derim ben.
Dehanın yeterlilik setini aldım onca para verdim, fin. muh. tam bir fiyasko çıktı. iyice inceleyip, birinde karar kılmak gerek, mavi kitabın çözümlü olanını almaya niyetliyim, ama yine de diğerine de bakıcam.

içim dışım muhasebe oldu :(
saygılar,
sm3 dostum, konuları bitirdin galiba, canın sağolsun :))

Arkadaşlar Ercan Beyazıtlı nın Genel Muhasebe Problemleri nasıl bir kaynak sizce?Ayırca diğer konuda şahsi önerim ben de bahsettiğiniz 2 kitapta var.Orhan Sevilengül Hocanın mavi kitabı ve Nalan Akdoğan ve Orhan Sevilengül turuncu kitabı.Turuncu kitap kütüphanede bulunması gereken bir kaynak ama sınava yönelik olması açısından kesinlikle mavi kitabı alın derim.Zaten bir sürü örnek var mavi kitapta.Herkese kolay gelsin.

ekmekci ' Alıntı:
içim dışım muhasebe oldu :(
saygılar,
sm3 dostum, konuları bitirdin galiba, canın sağolsun :))

konu çok da zaman yok dostum ya, bu aralar işler biraz yoğun ilk fırsatta örneklere devam inş...

Ercan Bayazıtlı'nın kitabı bende var ancak
Y.S. öncesi sınavlara hazırlık bence bildiğimiz şeyler...

Merhaba arkadaşlar,
Biraz kitapları araştırdım. TDMS Uygulaması (N.Akdoğan - O.Sevilengül) kitabının iyi olduğunu duydum. Herhalde forumda geçen turuncu kitap olsa gerek. Ancak satışı yok galiba. En son 2007 yılında basılmış. Gazi kitap evini aradım; onlarda bulmanın zor olduğunu yeni baskısının da 1-2 aya kadar çıkacağını söylediler.

n.akdoğan ın kitabını aldım içine şöyle bir baktım 493 nolu hesap var mı?bir de ne göreyim sorusu da var cevabı da.Tüh dedim kendime desene bu kitaptan çalışsaydım iki tane daha ek doğru yapardım. belkide geçmiştim.

ebgin ' Alıntı:
n.akdoğan ın kitabını aldım içine şöyle bir baktım 493 nolu hesap var mı?bir de ne göreyim sorusu da var cevabı da.Tüh dedim kendime desene bu kitaptan çalışsaydım iki tane daha ek doğru yapardım. belkide geçmiştim.
Aynı kitaptan mı bahsediyoruz? Siz nereden buldunuz o kitabı. Ben araştırdım ama pek yok gibi piyasada.

s3m ' Alıntı:
Arkadaşlar Ercan Beyazıtlı nın Genel Muhasebe Problemleri nasıl bir kaynak sizce?Ayırca diğer konuda şahsi önerim ben de bahsettiğiniz 2 kitapta var.Orhan Sevilengül Hocanın mavi kitabı ve Nalan Akdoğan ve Orhan Sevilengül turuncu kitabı.Turuncu kitap kütüphanede bulunması gereken bir kaynak ama sınava yönelik olması açısından kesinlikle mavi kitabı alın derim.Zaten bir sürü örnek var mavi kitapta.Herkese kolay gelsin.

ercan hocnın kitabı bende var. çok güzel bir kitap. ancak sürmen hocanın kendisine özgü bir tarzı olduğu için fazla dağılıp kafa karıştırmaya gerek yok. örnek çözümler var kitasında. ben Rüknettin kumkalenin tek düzen kitabından başladım çalışmaya. bana göre gayet faydalı bir kitap. bundan sonra sürmen hocanın kitaplarıyla devam edeceğim

Şu nasıl;
E işletmesi maden aramak için 10.10.2011 tarihinde 1.062.000 TL(KDV%18) harcama yaptırmış ve bedelini peşin ödemiştir. Enerji ve tabi kaynaklar Bakanlığı bu alanda 10.000 Ton maden cevheri tespit etmiştir. E işletmesi bu alandan bu yıl 3 000 Ton maden cevheri çıkartmıştır. Maliye Bakanlığı maden cevherinin itfa payını %30 (3.000 Ton: 10.000 Ton) olarak belirlemiştir.
Y.S.Muhasebe2 Shf.159

Bence çıkabilecek bir soru,hemen not aldım,akşam evde bakacağım.

YASİNEMRE08 ' Alıntı:
Şu nasıl;
E işletmesi maden aramak için 10.10.2011 tarihinde 1.062.000 TL(KDV%18) harcama yaptırmış ve bedelini peşin ödemiştir. Enerji ve tabi kaynaklar Bakanlığı bu alanda 10.000 Ton maden cevheri tespit etmiştir. E işletmesi bu alandan bu yıl 3 000 Ton maden cevheri çıkartmıştır. Maliye Bakanlığı maden cevherinin itfa payını %30 (3.000 Ton: 10.000 Ton) olarak belirlemiştir.
Y.S.Muhasebe2 Shf.159

eee , cevabı nerdeee ?

Dönem içi kayıt
----------------- / --------------------
271 arama giderleri hesabı 900.000
191 ind kdv hs 162.000
100 Kasa Hesabı 1.062.000
----------------/----------------------

Dönem Sonunda kayıt
--------------/------------------------
770 Genel Y Gideri hs 270.000
278 Birikmiş Tük Malları 270.000

----------------/-----------------------
153 Ticari Mallar Hesabı 270.000
770 Genel Yön.Gideri 270.000

Giderin Ticari mala aktarılması
--------------/--------------------------

Çıkarsa bana dua edin
Yok Y.S okuyup sormaktan vazgeçerse diğer arkadaşlar dua eder
;)

teşekkürler yasin bey, herkes böyle farklı bir örnek yazsa görmediğimiz hesap kalmaz arkadaşlar, hadi sadece okumayalım katkı sağlayalım...

YASİNEMRE08 ' Alıntı:
Dönem içi kayıt
----------------- / --------------------
271 arama giderleri hesabı 900.000
191 ind kdv hs 162.000
100 Kasa Hesabı 1.062.000
----------------/----------------------

Dönem Sonunda kayıt
770 Genel Y Gideri hs 270.000
278 Birikmiş Tük Malları 270.000

----------------/-----------------------
153 Ticari Mallar Hesabı 270.000
770 Genel Yön.Gideri 270.000

Giderin Ticari mala aktarılması
--------------/--------------------------

Çıkarsa bana dua edin
Yok Y.S okuyup sormaktan vazgeçerse diğer arkadaşlar dua eder
;)

Yasin bey, madenlerde amortisman formülü vardı, onu mu uyguladınız, 270000 nasıl bulundu? Gerçi ben formülü uygulamak istedim ama olmadı.

saygılar
mustafa

Hata yapmışım, 900000 üzerinden hesap yapacaktım, o zaman 270000 çıkıyor amortisman formülüyle.
900000
---------- *3000= 270000
10000

ekmekci ' Alıntı:
Hata yapmışım, 900000 üzerinden hesap yapacaktım, o zaman 270000 çıkıyor amortisman formülüyle.
900000
---------- *3000= 270000
10000

arkadaşım burda herhangibir formul uygulamıyoruz. itfa payı %30 belirlendiğinden
900.000 %30 270.000 TL dir

hadi gözünüz aydın !!! sınav tarihi açıklanmış 12-13 Mart, son başvuru 21 Şubat...

siz geçtiniz mi tüm derslerden, sizin gözünüz aydın değil mi?

tek ders finansal muhasebe, geçip geçmediğimi de sadece y.s. biliyor...