Mart 2014 SMMM Yeterlilik Sınavına Dair

sizin işiniz daha zormuş
sınava 20 gün kaldı
ve içimde hiç çalışma isteği yok
2013-3 .dönemde denetim ve mesleğe girdim
2 ay meslek hukuku çalıştım, denetime yüzenden baktım
denetim soruları hakkında hiç fikrim olmamasına rağmen bu tebliğleri ben çıkarsam nasıl çıkarırdım mantığıyla cevapladım
beklentim
denetim:20
meslek : 70-80 di
sonuç denetimden geçtim meslekten 25 vermişler :(

Denetim kalan derslerimden biri bende elimden geleni yaptım ama maalesef 35 kaldım itiraz ettim bir şey değişeceğini sanmam öbür iki dersim vergi ve maliyet

Denetim kalan derslerimden biri bende elimden geleni yaptım ama maalesef 35 kaldım itiraz ettim bir şey değişeceğini sanmam öbür iki dersim vergi ve maliyet

sınav gününe kadar forum sitelerini takip edin bence
bakarsınız birkaç kişinin içinden geçen hisler doğru çıkar :)

sınav gününe kadar forum sitelerini takip edin bence
bakarsınız birkaç kişinin içinden geçen hisler doğru çıkar :)

Tahminleri bekliyorum ve ciddiye alıyorum umarım bilen birileri çıkar.Dersaneye giden arkadaşlardan özellikle rica ediyorum.Hocalar genellikle tiyo veriyorlar

tktvlkn Nickli Üye 27.11.2013 tarihinde aynen şu mesajı yazmış

"Bak buraya yazıyorum. İçimden geçen hisler:
- Başka Odaya Nakil
- Etik İlke Tehditlerine Yönelik Önlemler"

ve iki soruda birebir çıkmış
herkes çok iyi biliyorki piyasada sınav soruları dolaşıyor,
ve çok büyük bi rant dönüyor bu işte
2013-2 dönem sınavında ankara siyasal fakültesinde kantinde ders çalışırken
yan masada bizim duyabileceğimiz şekilde vergi hukuku dersi çalışıyolardı,
sadece kulak misafiri olduğum 3 soru birebir çıktı sizce bu iyi analiz edildiğinden mi olmuştur.
hadi diğer soruları analiz ettiklerine inanırımda
kdv de özel matrah konusunu üstüne basa basa çalışıyorlardı(2013-2 dönem sürpriz soru), bu soru için inanmam

yani bunları neden yazıyorum bu forumda meslek hukuku ile ilgili soru analizi isteyen arkadaşlar vardı
bu işte sahtekarlık döndüğünü düşünüyorum
bizim gibi insanlarda gece gündüz ders çalışıyor,
bu sistemi kim kuruyorsa ve bu ranttan kim çıkar sağlıyorsa Allah onların belasını versin

Değerli arkadaşlarım,

Foruma bakarken söz konusu yukarıda ki yorumu gördüm.

Öncelikle çok üzüldüğümü ve bu konuyu söz konusu arkadaşımızın "kendi üzüntüsünden" ne dediğini bilememesine veriyorum.

Savunmak istemiyorum kendimi ama cevap verme gereği duyuyorum.

Söz konusu soruları ben 15.09.2013 tarihinde ders çalışırken çıkacağını hissetmiştim. Bunun ispatı da buraya yüklemeye çalıştığım bir fotoğraf var, odur. Tarihe ve saate dikkat edin.

Bunlar gece yarıları çalışmaların emeklerimin karşılığı güzel kardeşim, başka bişey değil. Başkasını yargılamadan önce, düşündüğünüz şeyden emin olun ve yargısız infaz yapmayın hayatta hiç kimseye, hiç bir zaman.

Şimdi biraz demagoji olacak ama yazmak zorunda bırakıyorsunuz insanı.

Ben dershaneye gitmedim, işten izin almadım, tam 5 sene hem okudum hem çalıştım, sınav günü dahi iznim yoktu. Ama durmadım, geceleri çalıştım, uyumadım. SMMM sınavı gecesi bile gece uyumadan sabah sandalyeden kalkıp sınava gittim, sen ne diyorsun be dostum.

Ama ne oldu? Allaha şükürler olsun emeklerim boşa çıkmadı ve 7'de 7 yaptım. Örneğin, Hukuk'ta hiç çalışmamıştım tesadüf geçmiş yıl sorularına baktım sınavdan yarım saat önce ve 2 soru birebir geldi. Bu da Allahın bir lütfu bana göre. O nedenle Allah hepinize kolaylık versin.

Ben demiyorum ki; bu sınavda haksızlık yapılmıyor. Mutlaka vardır bir yerlerde, ki bir kere komisyon adaletsiz, neler neler okuyoruz duyuyoruz arkadaşlardan. Ama o ARADIĞIN KİŞİ BEN DEĞİLİM dostum, üzgünüm :)

Son düzenleme:
Değerli arkadaşlarım,

Foruma bakarken söz konusu yukarıda ki yorumu gördüm.

Öncelikle çok üzüldüğümü ve bu konuyu söz konusu arkadaşımızın "kendi üzüntüsünden" ne dediğini bilememesine veriyorum.

Savunmak istemiyorum kendimi ama cevap verme gereği duyuyorum.

Söz konusu soruları ben 15.09.2013 tarihinde ders çalışırken çıkacağını hissetmiştim. Bunun ispatı da buraya yüklemeye çalıştığım bir fotoğraf var, odur. Tarihe ve saate dikkat edin.

Bunlar gece yarıları çalışmaların emeklerimin karşılığı güzel kardeşim, başka bişey değil. Başkasını yargılamadan önce, düşündüğünüz şeyden emin olun ve yargısız infaz yapmayın hayatta hiç kimseye, hiç bir zaman.

Şimdi biraz demagoji olacak ama yazmak zorunda bırakıyorsunuz insanı.

Ben dershaneye gitmedim, işten izin almadım, tam 5 sene hem okudum hem çalıştım, sınav günü dahi iznim yoktu. Ama durmadım, geceleri çalıştım, uyumadım. SMMM sınavı gecesi bile gece uyumadan sabah sandalyeden kalkıp sınava gittim, sen ne diyorsun be dostum.

Ama ne oldu? Allaha şükürler olsun emeklerim boşa çıkmadı ve 7'de 7 yaptım. Örneğin, Hukuk'ta hiç çalışmamıştım tesadüf geçmiş yıl sorularına baktım sınavdan yarım saat önce ve 2 soru birebir geldi. Bu da Allahın bir lütfu bana göre. O nedenle Allah hepinize kolaylık versin.

Ben demiyorum ki; bu sınavda haksızlık yapılmıyor. Mutlaka vardır bir yerlerde, ki bir kere komisyon adaletsiz, neler neler okuyoruz duyuyoruz arkadaşlardan. Ama o ARADIĞIN KİŞİ BEN DEĞİLİM dostum, üzgünüm :)

gözümüz yok bilader, ayrıca bi suçlu arama gayreti içindede değilim,
yaşadıklarımızı ve piyasada dönen işleri az çok biliyoruz ama burda suç teşkil edecek şeyleri yazmak istemiyorum
benim yerimde kim olsa aynı şeyi düşünürdü.
3 soru yazsan beş soru yassan bi kısmı çıksa tamam derim,
ama ben yinede seni kesin bir dille suçlamadım, sadece tenkit ettim

Herkesin Polisi kendi vicdanıdır, Zaten haketmediğin bişeyi aldıysan vicdanın seni hiç rahat bırakmaz

tktvlkn arkadaşımın doğruluğuna ve samimiyetine inanmakla beraber adnkc nickli arkadaşımın da haklı olduğu noktaların olduğunu söylemek istiyorum. Bazı derslerin sınav soruları nasıl oluyorsa sınavdan önce bir şekilde duyulabiliyor. Mesela bana bir arkadaşım Meslek Hukuku dersinde tktvlkn arkadaşımızın işaret ettiği konuların sınavda çıkacağını bir arkadaşından duyduğunu belirtmiş ve ben de o konulara çalışarak 80 beklediğim kağıttan 50 alarak da olsa geçmiştim. Başımdan geçen ikinci olay, üniversite bahçesinde tevafuken tanıştığım SMMM sınavına giren bir dershanenin Mali Tablolar Analiz hocasıyla Denetim dersi konusunda dertleştikten sonra ona inşallah diğer derslerde böyle ters köşe olmayız dedim ve ona kendi branşından nerelerden soru gelebileceğini sordum o da bana sınavda çıkabilecek soruları söyledi ve bire bir çıktı... Belki MTA dersinde konular sınırlı olduğu için tahmin oranı yüksek olabilir ama Meslek Hukuku beni gerçekten şaşırtmıştı. Yani üzülerek söylemek istiyorum ki biz böyle sabah 5:00 da oturup ders çalışırken bazıları belki de aldığı duyumlarla çok kolay ders geçebiliyor.

Arkadaşlar,

O insanları da Allah bildiği gibi yapsın demekten başka birşey gelmiyor elden ne yazık ki.

Allah hepinize kolaylık versin. Zor bir süreç ve bittiğinde bir anda değişmiyor maalesef.

Selamlar, saygılar

arkadaşım sen kimseye bakma helal olsun 7 de 7 yapmışsın tebrik ederim.ben dershaneye gıdıyorum ve hocalarımıza komisyonun değişip deişmeyeceği hakkında soru sorduğumuzda onlar bile duyum alamıyorlar bilmiyorlar.bırakın soruları.sadece analiz edebiliyorlar burdan gelmedi şu yılda soruldu gelebılır dıye.
kardeşim seni tebrik ediyorum.zafer senin.kimse bu durumun çok çalışmaktan geçmediğini akıl edemiyor.kimse Allah ın yardım ettiğini akıl edemiyor.çalıştıgın tahmin ettiğin yerlerden çıkar.hepimiz analiz yapıyoruz.tahmin edip sınavda soruları çıkmayan konuşulmaz zaten böyle durumlarda.....
arkadaşlar bu iş çok çalışmak, Allah ın izni yardımı, şans ve sağlık....
bır arkadaşım cok calışmış ama sınav gunu rahatsız oldugu için 7 de sıfır yapmış....
bir arkadaşım fınansal dan 100 aldı ama malıyette pert olduğu için sınavda dersten kaldı....

gıbı birsuru örnek var.

sınav gunune cok az bır zaman kaldı.bu gıbı konuları konuşup zamanımızı harcamayalım.moral olarak bir birimize destek verelim. konu paylaşımları yapalım.tahminler yürütelim.
dun akşam tv de haber ızleken vergi hukukunda calıstıgım bır konuyu haber yapmışlar.bu komısyon grubu guncel konuları seviyor. 2014 te yenı olusan bır konu ve suan gundemde. gelır vergısınde kıra beyanındaki 94.000 tl yı aşan gmsi sahipleri hakkında haber yapmışlar kım neyı beyan edecek.ististan dan yararlanabılecek mı yararlanamayacakmı ? dıye...ben de bu konuyu hissediyorum cok net bilmediğim bir konuydu karıstırıyordum actım tekrar okudum. duydugunuz gordugunuz hıssettıgınız seylerı paylaşalım.
herkese iyi gunler

Arkadaşlar,

O insanları da Allah bildiği gibi yapsın demekten başka birşey gelmiyor elden ne yazık ki.

Allah hepinize kolaylık versin. Zor bir süreç ve bittiğinde bir anda değişmiyor maalesef.

Selamlar, saygılar

arkadaşlar merhaba
bence sınav sorularını sınavdan önce tahmın eden arkadaşları çok fazla tenkit ediyorsunuz. bu arkadaşlar çok ders çalışıp ve soru analızı yapıp Allah c.c yardımıylada soruları tahmın edemezlermi ? bence çok çalışıp konu taraması yapılınca güncelde araştırılınca gayet güzel soru tahmınleri yapılır.Niye ısrarla sorular önceden bılınıyordu dıye yetkililierin kafasında soru işaretı bırakıyosunuzki? böyle yapmanız mart dönemınde sınava gırecek arkadaşlara zararı olur. benım ve benım gıbı olan arkadaşların çıkabılecek soru tahmınlerıne çok ıhtıyacı var. çok değerli arkadaşım senın tuzun kuruysa dıyebıleceğim bışey yok. benım tuzun kuru değil ve bu belgeye ıhtıyacım var .bu belge için tam 4 sene bekledım.kpss ye çalışmadım bu dört sene boyuncada sıgortamı cebımden ödedım parada kazanamadım. bu belgeyle artık 33 olan yaşımla bırlıkte hayata atılcam lütfen bu konuları fazla utazarak kımseyı boş yere şüphelendırmeyın.eğer malı müşavır olacaksan bızlerede destek olarak belgenı al. üzümünü ye bağını sorma bence.tüm emek veren arkadaşlardan ALLAH c.c razı olsun. gönüllerinin muradına ulaşmaları dileğiyle. teşekkür ederim
saygılarımla

Çok değerli arkadaşım Merhaba
eğer bu dönemde soru tahminleri gelmezse suçlusu sensin ve ben öbür dünyada yakana yapışıp hakkımı isteyecem senden.mart2014 te bu sefer burda yazılan soru tahmınlerınden gecerım dıye umuyordum çünkü gerçekten 33 yaşındaki bır ınsanın 20 lı yaşlardaki insanlara göre ders çalışırken okuduklarını akılda tutması çok zor. çok üzüldüm yaa!..

tktvlkn arkadaşım
vergi ve meslekten aklından gecen çıkabılecek soruları yaz.diğer arkadaşlarda yazsın çıkabılecek soru tahmınlerını lütfen ama lütfen mart sınavına girecek arkadaşları ıhmal etmeyın!
çok teşekkür ederim
saygılarımla

tktvlkn arkadaşım
vergi ve meslekten aklından gecen çıkabılecek soruları yaz.diğer arkadaşlarda yazsın çıkabılecek soru tahmınlerını lütfen ama lütfen mart sınavına girecek arkadaşları ıhmal etmeyın!
çok teşekkür ederim
saygılarımla

Bende aynı fikirdeyim tahmini olan arkadaşlar yazsın lütfen bende denetim maduruyum vergi maliyet bu forum bu konuda çok faydası oluyor

Arkadaşlar teos'a para yatırıp sınava başvurabilen var mı? Teknik bir sorun oluştu diyor. Bugün son gün...

Bende başvurdum .. hem itiraz ettimm hem başvurdum hemde uçak biletlerini aldım :).. son ana sıkıştırmayın arkadaşlar...

bu arada ben maliyetten snv girecem bir çoğunuz biliyor derdimi..

kursada gidiyorum . dün ders çalışırken farkettim maliyet kolay aslında ama .. beyin jimlastiği yaptırıyor.. geçmiş yıllarda çıkan bir soruda normal maliyet , değişken maliyet diyor ve sabit GÜG soruyor.

burada ben formülleri yazınca aslında normal maliyetin KKO dışında kalan yerin değişken maliyet olduğunu formülü yazınca gördüm ve güg oradan çektim ve işlem yaptım .. yani farkettim ki bu herifler bize soru içinde kavramların yerinide sorabiliyor.

ders çalışırken buna çok dikkat edin ne istiyorsa iyice açın formülleri .. şimdilik gördüğüm paylaşmak isteğim bunlar aziz dostlar..

sizden de paylaşımlar olsun : ) .. verelim baş belası dersleri ... de hayattan zevk alalım.. elimde kahve kitap okumayı özledim. :(

itiraz ettim bende.kredi kartımdan parayı yükledim tam sınav için başvurucam.dedim itiraz ediyim.şimdi bekliyorum.başvurumuda yapsam olduya geçtiğim derslerin parasını geri alabiliyormuyum.ona göre başvurayım.bişiy olmayacak ama.

itiraz ettim bende.kredi kartımdan parayı yükledim tam sınav için başvurucam.dedim itiraz ediyim.şimdi bekliyorum.başvurumuda yapsam olduya geçtiğim derslerin parasını geri alabiliyormuyum.ona göre başvurayım.bişiy olmayacak ama.

Dün sınav başvurusu yaparken bende aynı sizin hissettiklerinizi hissettim.Giden paraların haddi hesabı yok.Odaya sormayı düşünüyorum itiraz sonuçları sınav başvurusu bittikten sonra açıklanacak.Dediğiniz gibi para iadesi yapacaklarmı acaba.Para iadesi yapmamak için bile itiraz sonucu olumsuz olur.

Dün sınav başvurusu yaparken bende aynı sizin hissettiklerinizi hissettim.Giden paraların haddi hesabı yok.Odaya sormayı düşünüyorum itiraz sonuçları sınav başvurusu bittikten sonra açıklanacak.Dediğiniz gibi para iadesi yapacaklarmı acaba.Para iadesi yapmamak için bile itiraz sonucu olumsuz olur.

ben maliyetten itiraz ettim farzedelim 50 ile geçtim ama ortalamam tutmayacak başvuruda bugün son not yükseltmek için geçtiğim maliyetten gireceğim gene yani itirazımın bir anlamı kalmadı galiba benim
ne olacak ozaman benim halim

ben k.kartı ile ödeme yaptım tek ders maliyet orda başvurdu yazıyor bu hangi sınıflarda gireceğimiz yazı ne zaman belli oluyordu