Matrah Artırımı Hk

Merhabalar 2022 yılı için gelir vergisi matrah artırımı yapmak istiyorum fakat 2022 yılı zarar ciktigi için nasıl islem yapmalıyım? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 🙏

Merhaba
Normalde Gelir Vergilerinde de 2022 için kıyaslama yapılıyor.Ancak vergi beyanı geçti tabi.Sanırım burda da yine kıyaslama yapılmak suretiyle matrah artırımı beyanında bu rakamlar yerine konulacak.Diğer türlü gelir vergisi beyanına düzeltme isterler mi,ona pek bakamadım.

Merhaba ,
2022 gelir vergisine matrah yapmak için iki kıyaslama yapılması gerekiyor.
1-2021 yılı gelir vergisi matrahına %122,93 oranında artış yapılması,
2-2022 yılı 3.dönem geçici verginin %40 artırılarak,

Hangi matrah yüksek ise 2022 yıllık gelir vergisi beyannamesinde düzeltme verilerek 7440 sayılı matrah olarak ilave edilmesi gerekiyor.
Bu düzeltme de vadesinde öderseniz gecikme zammı uygulanmayacaktır.

Ayrıca 2022 gelir vergisi matrah arttırımı beyannamesini e beyannameyi üzerinden verirken yukardaki kıyaslamayı yapıp matrah düşükse hata veriyor.

Merhaba, 2021-2022 yılllarına ait bilanço usulüne tabi bir mükellef için sistemden herhangi bir hata almadan hem KDV hemde GV matrah arttırımları yapıldı. Hat da bugün matrah arttırımlarına ait ilk taksitlerinin ödemeleri yapıldı. Bugün vergi dairesi tarafından 2022 yılı gelir vergisi beyannamesini düzeltilmesi için arandım. Ayrıca mükellefe bu konuda yazıda gönderilmiş. Vergi dairesi birçok mükellefe bu yazıları göndermiş.
2022 yılı G.V. beyannamesinin düzeltilmesini istemekte. Fakat beyanname 2022 GV beyanının düzeltilmesi halinde dilimden ötürü çok yüksek vergi çıkıyor.
Mükellefe 2022 bu hali ile sunulmuş olsa idi mükellef belki de matrah arttırımı talep etmeyecekti.
Bu nedenle matrah arttırımı taksitlerinin ödemelerinin ileride ihlal edilmiş olması halinde bu sorunu bu yolla çözebilirmiyiz.?
Not : Daire ayrıca cevaben yazı istemekte.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.