Matrah Artırımı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,544
Konum
İstanbul
Arkadaşlar Merhaba

2006-7-8-9 yılları için matrah artırımına girmiştik, Taksitlerimizi bir ay atlayarak ödüyorduk. Şimdi vergi dairesinden yazı geldi. Matrah artırımında bulunduğunuz ancak artırım tutarının tamamını ödemediğiniz anlaşılmıştır . Borcun tamamını öderseniz özel esaslar kapsamından çıkartılacaksınız yazmışlar

Biz zaten tasfiye halindeyiz. Şimdi ödemezsek taksitlendirmemiz bozulur mu ?

Teşekkür ederim Saygılarımla
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Sayın Day-Dream,

2011 yılı matrah arttırımından sözettiğinizi varsayıyorum. Her ay taksitini de birer ay gecikmeli yaptığınızı söylüyorsunuz. 6111 sayılı yasanın temel kuralı hem taksitleri hem de snraki tüm vergileri zamanında ödemek üzerine kuruludur. aynı yıl içinde iki kez vade aksatırsanız taksitlendirme daha doğrusu 6111 den yararlanma hakkınız ortadan kalkar.

Daha ayrıntılı bilgi verirseniz daha aydınlatıcı olabiliriz belki,

Saygılar.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,544
Konum
İstanbul
İlgili kayıtlı dilekçeniz ile 2007-2008-2009 hesap dönemleri için 6111 sayılı kanun kapsamında 2007,2008, 2009 takvim yıllarında kdv yönünden matrah artırımında bulunduğunuzu dolayısı ile genel esaslara tabi tutulmayı talep etmiş bulunmaktasınız.
Ancak 115 seri nolu kdv genel tebliğinde haklarında Smyib kullanma tespiti bulunan mükelleflerden 2006 2007 2008 ve 2009 takvim yıllarında faaliyette bulundukları dönemlerin tamamına ilişkin olarak 6111 sayılı kanun kapsamında kdv artırımında bulunanların artırım tutarlarının tamamının ödedikleri ya da 6111 sayılı kanunun 1 seri nolu genel tebliğinin x6 numaralı bölümünde açıklandığı şekilde teminat gösterdikleri tarihten itibaren özel esaslar kapsamından çıkarılacağı bildirilmektedir.
2006 2007 2008 2009 yılına ilişkin kdv matrah artırımında bulunduğunuz ancak artırım tutarının tamamını ödemediğiniz anlaşılmıştır. Matrah artırımına ilişkin borcun tamamının ödenmesi halinde talebiniz işleme konulacaktır.

şeklinde yazı üstad
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Bence Day-Dream gecikmeli ödemeden değil, 6111 sayılı Kanunun 18/1-b maddesi uyarınca bir ay ödeyip bir ay taksit ödememekten bahsediyor.

"b) Maliye Bakanlığına, Gümrük Müsteşarlığına, il özel idarelerine, belediyelere, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerine bağlı tahsil dairelerine ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına, Hazine Müsteşarlığına ve/veya Geliştirme Destekleme Fonu Gelir Hesabına aktarılmak üzere Türkiye Halk Bankası A.Ş., T. Emlak Bankası A.Ş. (Tasfiye Halinde T. Emlak Bankası A.Ş.), T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve tarım kredi kooperatiflerine, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (TEDAŞ) veya bu Şirketin hissedarı olduğu elektrik dağıtım şirketleri ile 3096 sayılı Kanun kapsamında mevcut sözleşmeleri uyarınca faaliyet göstermekte olan dağıtım şirketlerine ödenecek tutarların ilk taksiti bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü aydan, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksiti bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen dördüncü aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami onsekiz eşit taksitte ödemeleri,şarttır."
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,303
Konum
İstanbul
Sayın Day-Dream konuyu foruma yazmadan evvel daireyle gidip görüşme yaptınız mı?
Şayet görüşme yapmadıysanız,önce daireyle görüşüp sonra gelişmeleri buradan paylaşsanız daha sağlıklı olmaz mı?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Şimdi daha iyi anladım. Sizin özel esaslardan çıkmanız için ya taksitlerin bitmesini beklemeniz gerekiyor, ya erken ödeme yapı borcu kapatmanız, ya da teminat göstermeniz. Ancak taksit sürelerini geçirmediğiniz ve 2 taksitten fazla ödememezlik yapmadığınız sürece taksitlendirme bozulmayacaktır.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Sayın Karakaya,

İki tahmin de tutmamış maalesef. Durum zor görünüyor. Smiyb ise durum hızla kalan borcu ödemeleri gerekecek. Zamanında teminat gösterip hiçolmazsa yeniden olumlu bir rapor yazdırmaları gerekirdi. Anlaşılan KDV ile ilgili bu ayrıntıyı atlamışlar yada vergi dairesi de ikazda bulunmamış ki bildiğim kadarıyla KDV arttırımlarında verien taksitlendirme bilgileri altında bu notlar vardı. Kısaca KDV arttırımları şartlı kabul edilmiş yasa gereği. Şimdi bir çözüm olduğunu düşünmek zor.

Tasfiye haliniz vergi borçlarınızın durumunu ve sorumluluklarınızı değiştirmez. Vergi dairesi dilerse tasfiye sürecinizi durdurabilir.

Saygılar,
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,544
Konum
İstanbul
Üstad memura sordum, birşey yapmanıza gerek yok gibi ciddiyetsiz bir cevap verdi. Aslında yazı da cevap vermemizi isteyen bir talep yok.

Bizim zaten matrah artırımına girme sebebimiz smyib kullanmaydı. Matrah artırımına girdik borçlarımızda bitince tasfiye olacağız. Bu aşamada neden toptan ödeme yapmamız gerekli ki ?
Özel esaslarda kalmamızın bize ne zararı olur sizce ?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Zaten tasfiye sürecindesiniz, KDV iadesi de almıyorsunuzdur artık, bence hiç bir zararı olmaz özel esaslarda kalmanın. Siz taksitleri zamanında ödemeye devam edin yeter.
 

5520

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Tem 2012
Mesajlar
330
Konum
ankara
Yalnız matrah artırımında, borçların yapılandırılmasından farklı olarak, taksitlerin zamanında ödenmemesi matrah artırımından faydalanılmasını engellemez. Sadece zamanında ödenmeyen taksitlere gecikme zammının bir katı fazlası oranında gecikme zammı hesaplanır.
 
Üst