Merkez Adres Değişikliği

Merhaba.

Forumunuza yeni üye oldum, bu konu daha önce sorulup cevaplandırıldı mı bilmiyorum. bir müddet baktım ama göremedim. konu hakkında yardımcı olacak birileri olursa sevinirim.

Firma merkez adresini -A.Ş.- 11/08/06 tarihli tic.sicil gazetesinde yayınlanan 17/07/06 tarihli genel kurul kararı ile anadolu yakasından avrupa yakasına taşımış bulunmaktayız. kararın tescili ise 04/08/06 tarihinde oldu. avrupa yakasındaki vergi dairesine 18/08/06 da müracaat ettik 4 gün sonra yoklamaya geldiler. şu an elimizde yeni vergi dairesinin yoklaması var. fakat anadolu yakasındaki kurumlara ilişkin hiçbir şey yapılmış değil. sorum şu

1- anadolu yakasındaki vergi dairesine değişiklik işlemleri için başvuru süresi geçti mi? anadolu yakasındaki vergi dairesine adres değişikliği dilekçesi vererek tüm ilişkilerimizi kesebilir miyiz? başka bir işlem yapmamıza gerek var mı? ayrıca o vergi dairesine herhangi bir vergi taahhuk ettirecek miyiz - not: hiç vergi borcumuz yok-

2- anadolu yakasındaki ssk ya kapanış dilekçesi mi vereceğiz adres değişikliği mi? kapanış dilekçe verirsek avrupa yakasındaki ssk dan yeni numara mı alacağız? bir de çalışan işçilerin gün kaybı olmadan nasıl transfer edebiliriz?

konu hakkında ayrıntılı bir cevap ve dilekçe örneklerine ihtiyacım var. bu konuda siz değerli üstadlarımdan yardım talep ediyorum.

saygılarımla
mustafa ulugöl

Not: Konu başlığında ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmak yasaktır. Lütfen mesaj yazmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz.

2 soru için ; yeni adres eski adresle ayrı ssk müdürlüğü sınırlarına giriyorsa sanki yeni tescil gibi yeni müdürlüğe başvurmanız ve eski müd dosyasının da kapatılması gerekir.

Sayın Mustafa Ulugöl

Eski vergi dairesine yaptığınız bildirim yeterlidir. Taşındığınız yerdeki vergi dairesine ayrıca bildirim yapmanız gerekmez.

SS yönünden ise, işyerinin faaliyette bulunduğu adresten başka bir ildeki veya aynı ilde diğer bir ünitenin görev alanına giren adrese nakledilmesi halinde, işverence işyerinin nakledildiği (taşındığı) yeri çevresine alan Kurum ünitesine nakil tarihinden önce yeniden işyeri bildirgesi verilir. Boşaltılan işyeri ise yine önceden ilgili Kurum ünitesine bildirilir.

Aynı il sınırları içindeki adres değişiklikleri de önceden Kuruma bildirilir. Bu durumda, aynı ilçe içerisindeki adres değişikliklerinde ayrıca bir işlem yapılmaz. İlçe değiştirilmiş ise işyeri dosyası üzerinde yazılı ilçe kodu değiştirilir.

Bu durumda siz bildirimi zamanında yapmamış görünüyorsunuz. Bunun cezası 3Xasgari ücret tutarıdır.

ssk için müdürlük değişmiyorsa ceza olmaz. bölge çalışmada ise 1 ay içinde bilgi vermeniz gerekir.

1.sorunuz için yeni vergi dairesinin tutmuş olduğu tutanağın fotokopisini bir dilekçe ile eski vergi dairenize veriniz.
2.sorunuz için yeni ssk müdürlüğüne yeni açılış yapıyormuş gibi başvuruyorsunuz.dikkat etmeniz gereken noktalar
- ssk da işçilerin çıkış ve giriş tarihleri arasında boşluk olmaması gerekiyor.
- çıkışlarını yaparken eski adresten çıkış değilde e-bildirgede (nakil) seçeneğini seçmeyi unutma.önemli*
- ssk işyeri açılış bildirgesini verirken.eski ssk numaranızı bildirgenin en üstüne yazın.
- yeni alacağınız ssk işyeri numarasıda tamamen değişiyor.sadece bölge numarası değişmiyor*
- eski ssk müdürlüğünüzede ayrıntılı bi dilekçe ile taşındığınızı haber verin.dosyanızı oraya göndermeleri için.yeni yeriniz onlardan isteyecektir zati...ok.