Meslek Mensuplarının (SM,SMMM) Acil Çözüm Bekleyen Sorunları

Ynt: Meslek Mensuplarının (SM,SMMM) Acil Çözüm Bekleyen Sorunları

mesut dur ' Alıntı:
Mrb ben işletme bölümünde yüksekokul 2. sınıf öğrencisiyim bu sene mezun olcm inş. ve mali müşavir olmak istiyorum. Bu sene okul bittikten sonra aöf'den 4 yıllığa çıkarcm öğrenimimi bu sırada staj başlatma sınavına girip stajımı başlatabilir miyim ve aöf den 4 yıllığa tamamladıktan sonra yapmam gereken staj düşer mi yani şuanda myo'lardan mezunların SM olabilmeleri için 6 yıl staj yapmaları gerektiğini biliyorum ben. Ben lisansa çıkarcm öğrenimimi bu sırada da 2 yıl staj yapmış olcm lisans mezunlarınında 3 yıl staj yapıyolar die biliyorum benim yapmış olduğum 2 yıl staj geçerli sayılır mı geriye 1 yıllık bi satjım kalır mı? İnş beni anlayabilirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirim....

tşkkr ederim şimdiden...
Sn Mesut Dur, dur, tekrar düşün, bir mali müşavir yanına gidip çalış, mesleğin kötü yanlarını gör, harcayacağın aöf süresi, staj süresi, bunların sana maliyeti ve olası meslek mensubu olman durumunda mesleğe harcayacağın mesai saati karşılığında elde edeceğin veya etmeyi düşündüğün maddi geliri kıyasla, aynı emeği harcayarak daha az şeye ihyitaç duyacak şekilde bir gelir düzeyine ulaşabileceğini unutma, tekrar kararını gözden geçir, ama bu mesleğe olan ihtiyacın suya yemeğe olan ihtiyacın gibi bir şey ise yolun açık olsun.

kanunkaide ' Alıntı:
mesut dur ' Alıntı:
Mrb ben işletme bölümünde yüksekokul 2. sınıf öğrencisiyim bu sene mezun olcm inş. ve mali müşavir olmak istiyorum. Bu sene okul bittikten sonra aöf'den 4 yıllığa çıkarcm öğrenimimi bu sırada staj başlatma sınavına girip stajımı başlatabilir miyim ve aöf den 4 yıllığa tamamladıktan sonra yapmam gereken staj düşer mi yani şuanda myo'lardan mezunların SM olabilmeleri için 6 yıl staj yapmaları gerektiğini biliyorum ben. Ben lisansa çıkarcm öğrenimimi bu sırada da 2 yıl staj yapmış olcm lisans mezunlarınında 3 yıl staj yapıyolar die biliyorum benim yapmış olduğum 2 yıl staj geçerli sayılır mı geriye 1 yıllık bi satjım kalır mı? İnş beni anlayabilirsiniz yardımcı olursanız çok sevinirim....

tşkkr ederim şimdiden...
Sn Mesut Dur, dur, tekrar düşün, bir mali müşavir yanına gidip çalış, mesleğin kötü yanlarını gör, harcayacağın aöf süresi, staj süresi, bunların sana maliyeti ve olası meslek mensubu olman durumunda mesleğe harcayacağın mesai saati karşılığında elde edeceğin veya etmeyi düşündüğün maddi geliri kıyasla, aynı emeği harcayarak daha az şeye ihyitaç duyacak şekilde bir gelir düzeyine ulaşabileceğini unutma, tekrar kararını gözden geçir, ama bu mesleğe olan ihtiyacın suya yemeğe olan ihtiyacın gibi bir şey ise yolun açık olsun.

mesut bu sözlerden şunu anlar;
hımm demek ki bu smmm ler para içinde yüzüyor. pastayı paylaşmamak için de yeni smmm girişini engellemeye çalışıp mesleğin kötü yönlerini gösteriyorlar;D
avukat bir bayan arkadaşım da nedense sınavı verip mali müşavir olduğumu duyunca artık paraya para demessin dedi :)
müşteriler para ödemiyor,haksız rekabet ,saygı yok diye haykıranlara staja başlama sınavına yeni girenler inanmıyor ;)
dışarıdan algı çok farklı ,herkes yanılsama içinde .

Yahudinin biri demiş, gençliğimde çok çalıştım, bir çok şeye sahip oldum, şimdi hepsini satsam gençliğim geri gelmiyor,

Bunu türetip , canına dişine takıp ailesine az zaman ayırma pahasına, stres yüzünden sigara üstüne sigara yakıp çalışma sonrasında kazanımların daha sonra geçmişte kaçırdıklarınızı telafi etmenize yarayacak ise problem yok ama telafi ettirmiyor ise tekrar düşünmek lazım.

Basit canlı örnek verelim,
Kasım ayı ne ayı? Geçici vergi, KDV, Muhtasar, SGK, BaBs
Geçici vergi için ayın 15 ine kadar çalışıldığını düşünelim, KDV için de ayın 24 üne kadar 9 günlük süre kaldığını düşünelim, Bayram tatilinin ayın 16-17-18-19-20-21 i olması sizin çalışma saatlerinizi nasıl etkiler veya bayram tatilinizi.
Gönül rahatlığı ile tatile çıkacak olup, hiç problem olmaz diyecek kaç forumdaş çıkacak bakalım.

Sayın Kanunkaide
Size katılıyorum şimdiden onun telaşıyla planlama yapıyorum.Eminim bir çogumuzda bu durumda

bu planlamanın yapılacağı en güzel ay içindeyiz yani ekim ayı.. ne ekersen (ekim) onu biçersin kavramından hareketle.. şimdiden planlama yapılmalı bencede.

İrem35 ' Alıntı:
bu planlamanın yapılacağı en güzel ay içindeyiz yani ekim ayı.. ne ekersen (ekim) onu biçersin kavramından hareketle.. şimdiden planlama yapılmalı bencede.

ekim devrimini de hatırlatıyor ::)

İrem35 ' Alıntı:
Bu planın içine bir de adres değişikliği ekledim nasıl ama. Kendi başıma arapsaçı örmekte üstüme yoktur.

kanunkaide ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:
Bu planın içine bir de adres değişikliği ekledim nasıl ama. Kendi başıma arapsaçı örmekte üstüme yoktur.

hadi birde bu planın içine şirket kurma gibi işlemleride sıkıştır, bunuda yap tam olsun.

onu değil de hisse devri falan yaptım:)

kanunkaide ' Alıntı:

valla bravo, bu kadar angarya işimizin arasında birde hisse devri.. çünkü hani genelde bir yarış içindeyiz hepimiz, ay içinde yetiştirmemiz gereken yığınla bildirim var..

ekim ayında bu bildirim yetiştirme olgusu biraz daha belirginleşiyor.
Tabi birde havaların erken kararmasıyla beraber muhasebe geceleri yine başlıyor...Eski günlerdeki gibi ;)

İrem35 ' Alıntı:
kanunkaide ' Alıntı:

valla bravo, bu kadar angarya işimizin arasında birde hisse devri.. çünkü hani genelde bir yarış içindeyiz hepimiz, ay içinde yetiştirmemiz gereken yığınla bildirim var..

Tabi birde havaların erken kararmasıyla beraber muhasebe geceleri yine başlıyor...Eski günlerdeki gibi ;)
Tebalayı bu sefer ışıklı yaptıp, üstüne de nöbetçi diye yazdıracam.

kanunkaide ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:
kanunkaide ' Alıntı:

edit: Tabelayı bu sefer ışıklı yaptım, üstüne de nöbetçi diye yazdıracam.

nöbetçi yazdırma sakın, meslek yasamızda böyle bir ünvan yok ;)

Peki ben normal tabela yaptırsam yan büroya da benim tabelayı işaret eden bir ışıklı ok çıkarsam nöbetçi yazdırsam meslek yasamızda yeri var mı?

yine olmaz..
Sonuçta herhalükarda ibre sana döner, seni gösterir.. O zaman nöbetçi meslek yasamız devreye girer.

Meslek yasamız pek nöbetçi olmuyor galiba.

bence belli ciroyu aşan mükellefler için bağımlı mali müşaviri olması konusunda zorunlu tutsalar.
her mali müşavire iş çıkar.
bekleyelim bakalım.Allah kerim

saygıdeğer abilerim,ablalarım, meslek arkadaşlarım...
ilk önce kendimi tanıtmakla başlayayım 24 yaşındayım, bu mesleğe bulaşalı (espridir) :) 1 yıl oluyo belgemizi almadık daha ama stajeriz o yüzden söyleyeceklerimden alınacak kişiler çıkabilir sen daha nesinki diyebilirler hepsinden şimdiden özür diliyorum...
Benim Babam 25 yıllık mali müşavirdi o yaşarken onun bu mesleğine hep hayrandım onun gibi olmak isterdim, muhasebecilik hoşuma giderdi masa başında oturmak, defter ve kağıtları karıştırmak, hesap yapmak, düzgün giyinmek daha doğrusu muhasebeci olmak insana büyük bi değer, saygınlık kattığını düşünürdüm ama işin içine girdikçe hüsrana uğramaktan korkmaya başladım açıkcası :))
Hergün yeni bişeyler öğreniorum, bu meslek hakkında ilk senemde öğrendiklerimden bi kaçtane yazayım mesela
-mali müşavirin ne iş yaptığını bilmeyen bir sürü mükellefimiz var mesela :) sorsan ona ne olacak haurda 2 tane evrak yazıosun işte nedir yani diyenler çıkıyo:)
-muhasebeciye hakkı olan parayı vermeyle kazıklandıklarını düşünen mükelleflerimiz var mesela,
-mesela tatilimiz yok, muhasebeci insan değilmi diye düşünüorum. Ben şuan mali müşavir olsam ve allah korusun başıma bişey gelse büroda işler ne olucak die düşünüorum işin içinden çıkamıorum,
-enterasan şeyler öğreniorum mesela mükellefiniz size naylon fatura verse sizde haliyle (anlamayarak) işleseniz yarın tespit edildiğinde ceza yiyeceğimizi öğereniorum nası yani diorum yasa öle diyo diolar...
-peki düşünüorum odalarımız, birliğimiz bizi neden kollamıyor die aklım almıyor...!!!

Değerli Meslektaşlarım.

Bilhassa sadece son aylardaki mevzuat değişiklikleri ve bu değişikliklerdeki TÜRMOB 'un tutumu dahi bu düşüncemin haklılığını ispat etmiş durumdadır. Farkındamısınız bilmiyorum son aylardaki bu değişiklikler ve yapılması düşünülenler ( Bağımsız denetim, kesin mizan, torba yasa, sözleşmesiz e beyan taslağı, Avukatlar Belediye ruhsatı almaktan muaf tutulurken SMMM lere ruhsat mecburiyeti getirilmesi, SGK uygulamaları v.s. ) tamamen SMMM leri ilgilendirmektedir.
Peki bu tür uygulamalar ile SMMM ler üzerine yük üstüne yük bindirilmesi durumunda devreye girip ilgili bakanlık ve kuruluşlarla diyaloga girip görüşmeler yapması gereken kurum olan TÜRMOB ne yapmaktadır.? Koca bir HİÇ
neden 3 000 YMM den 80 000 SMMM yi yönetmesi istenirse olacağı budur.

Gerçek şu ki YMM ler ile SMMM ler bugün için tamamen ayrı bir meslek koludur. Onlardan bizim sorunlarımızla çözüm beklememiz mümkün değildir. Bu sorunlarla uğraşmak istememektedirler ve bunu onlarda beklememiz de ham bir hayaldir. Ayrıca bağımsız denetim konusunda da pastayı paylaşmak istememektedirler. O nedenle kendi üst kuruluşumuzu SMMM ler olarak oluşturabilmemiz için çok acil olarak 3568 sayılı yasanın değişmesi için çaba sarfetmeliyiz. O nedenle bu konudaki görüşlerinizi bu tür forumlarda şekillendirip meslek odalarımıza iletmeliyiz.

Bir mesleği yücelten ve bu dalda çalışanların yeterli gelir elde etmesini sağlayan,hayatlarını rahat ve huzur içinde geçirmelerine ortam hazırlayan o meslek mensuplarının bağlı oldukları meslek odalarıdır.meslek odaları şu anda ellerinde büyük miktarda vergi mükellefi bulunan meslek mensuplarının kontrolü altında bulunuyor,liberal ekonominin kuralları budur denilerek gelir dağılımında bir organizasyon yapılmıyor. bu meslekte çalışanlar bu şekilde ezilmeye hayatlarını mutsuz bir şekilde devam ettirmeye mecbur kalıyorlar.bu meslekte piyasanın ihtiyacı nedir her yıl bir planlama yapılması bu planlamaya göre adaylar arasından mesleğe yeni alımlar yapılması lazım,yoksa işsizliği gidereceğiz diyerek her sınavı kazanan adaya belge verirseniz ortadaki pasta bölünecek kimse kendisine yeterli bir gelir elde edemeyecek aşırı rekabet her gün ağırlaştırılan meslek sorumluluk ve standartlar bu işi bir süre sonra yapılamaz hale getirecektir.
Odalar meslek mensuplarından mükellef listesi istiyorlar ellerindeki listeye göre meslek mensuplarının çalıştıkları bölgelerde mükellef sayılarının tesbiti ile çalışanlara yeterli bir gelir seviyesi sağlayacak mükelleften sorumlu olmaları için planlama yapılması ,meslek mensupları arasında mükellef aktarımı yapılması bu konuda planlama ve çalışma yapılması gerek yoksa internet sitesinde mevzuaları web sitesine aktararar üyelerden aidat toplayıp gayrimenkul alarak meslek mensuplarının sorunları çözülmez.
Bugün diğer serbest mesleklerde noterlik,sigorta eksperliği gibi mesleklere bakalım piyasada eğer ihtiyaç yoksa meslege alım için sınav bile açmıyorlar.ama muhasebecilik mesleği yol geçer hanına dönmüş durumda istanbulda bugün 30 bin kayıtlı meslek mensubu var.

kendi meslekdaşlarımız arasında saygıyı artırırsak
sorunların büyük bir bölümü kendiliğinden çözülmeye başlar ve
diğer sorunlarla uğraşmaya zaman kalır