Meslek Mensuplarının (SM,SMMM) Acil Çözüm Bekleyen Sorunları

Ynt: Meslek Mensuplarının (SM,SMMM) Acil Çözüm Bekleyen Sorunları

Bu meslek Yapılmaz.....Heleki bu saatten sonra hiç yapılmaz.....Aklı olan varsa bürosunu kapatsın evine 8 tane defter alsın yanlız başına bu defterleri tutsun Bundan daha mantıklısı yok....

muhozcan ' Alıntı:
Bu meslek Yapılmaz.....Heleki bu saatten sonra hiç yapılmaz.....Aklı olan varsa bürosunu kapatsın evine 8 tane defter alsın yanlız başına bu defterleri tutsun Bundan daha mantıklısı yok....

Danıştay kararı var. Evinde defter tutamazsın. Denetimleri de sıklaştıracaklar. Bürosu olanlarda haksız rekabet yaptığın için seni hemen şikayet edeceklerdir...

bu meslek yapılmaz dedikten sonra evde defter tutacağım demek tutarsızlık içinde olduğunu gösteriyor(!)

merhaba arkadaşlar, size bir sorum olacaktı. 2010 aralıkta ruhsat almaya hak kazandım ama 2.bebeğim doğduğundan işime ara verdim . dolayısıyla ruhsat almaya henüz başvurmadım. yazılarınızı okudum 3 yıl sonra bile alan varmış.ama benim korkum ya sistemde değişiklik getirirlerse de almakta geçikirsem ve hakkım yanarsa diye endişeleniyorm. şuan istesemde alamam hem çalışmıyorum hemde çok masraflı.bu konuda bir fikri olan varmı ? yani istediğim zaman ruhsatımı alabilirmiyim? bu işin bir süresi varmı?

evet istediğiniz zaman alabilirsiniz.kazanılmış hakkınız o sizin.gelen tebligatta "15 gün içinde" tarzında bir süre belirtiliyordu sanırım.ama bende 7-8 ay kadar geç aldım kimse niye geç kaldın demedi

ruhsatı almasanız bile odaya kayıt yaptırıp,üye numaranızı almanız kafi gelecektir..ayrıca o üye numarasıyla serbest meslek faaliyetinde de bulunabilirsiniz(ruhsatsız)

merhaba
bir alacak.var. fatura kesilmiş. iş yapılmış. fakat borçlu iflas ettiği için parayı alacaklı tahsil edememiş.mal borçlu nun taşeronu tarafından mal nakliyesi ile birine ait malı taşeron mersine taşımış.. 'alacalklının cari hesabında alacaklı olarak gözüküyor. fakat borçlunun cari hesaplarında borçlu olarak gözükmüyorsa malzemeyi borçlu alıp sattıysa bu faturnın tespitikolayolur onu biliyorum' fakat borçlunun taşeronu tarAfından birine ait malı mersinetaşımış bu durumda ilk faturasını kestiği alacaklı ilk borçludan mahkeme yoluyla alacaklı parasını tahsil edebilir mi? çok acil cevabı lazım. teşekkür ederim
saygılarımla

Yeni meslek mensubu olarak konuşuyorum. Odalar olsun,sohbet ettiğimiz meslek mensupları olsun,
hepsi haksız rekabetten,tahsilat soronundan yakınıyorlar.Ama gelin, defter sayısına kota koyalım,kotayı geçen zorunlu olarak smmm çalıştırsın desek.Hepsi nasırına basılmış Bağırır.Sonrada derlerki Bu meslekte niye saygınlık yok.Niye müşteriler paramızı ödemiyor derler.Az gittik uz gittik bir arpa boyu yol gidemedik.

arkadaslar 500 tane deftere bakan SM ler tanıyorum. Tam tasdik raporunu firma muhasebesine yazdırıp mühür imzayı basıp rapor veren YMM ler. Müşterilerinin açıklarını tespit edip denetmenlerle işbirliği halinde mükellefini incelemeye aldırıp sonra da ara buluculuk yapıp denetmenle yarıya bölüşen SMMM'ler , Hayali ihracatçı olduğunu bildiği firmaya rapor yazıp KDV iadesi aldıran üstadlar hemde oda yönetimlerinden. Daha sayayım mı. Ne gerekli biliyormusun 2000 ve sonrası meslek ünvanı alanların artık bu oda yönetimlerinde çok daha etkin olmalrı gerekli. Maalesef eskiler ahbap çavuş ilişkisi içindeler. Artık bu düzenin değişmesi lazım yazık ya cocuklar 4 sene yükseköğretim yapacak ondan sonra sınava hazırlanıp kazanacak 3 yıl staj yapacak sonra bitirme sınavına girecek bu arada bir taraftanda iş öğreneyim veya stajımı tamamlayayım diye 3 kuruşa çalışıp belge alacak. Sonra da defter filan bulamayıp 2000 lira maaşla afedersiniz ama kıronun yanına girecek Mali Müşavir olarak ama adam ondan cari takibi-stok takibi- fiili karımı çıkar deyip muhasebe bile yapmasına izin vermeyecek. Sonra da bu meslek gelişecek. Gerçekçi olalım lütfen bu oda yönetimlerininde siyasi parti şubesi gibi davranmadan meslek için çalışmalarının zamanı geldi . Aynı şekilde bakıyorsunuz mevcut yönetime karşı olan oluşumda iktidar partisine yakın arkadaslardan ve daha ziyade bu yönlerini vurguluyorlar.. Siyasete merakı olan gitsin siyaset yapsın. İnsanların ekmek paralarını haklarını, hukuklarını koruyacakları oda yönetimlerini işgal etmesinler.

Staja başlama sınavını kazandıktan sonra rica minnet binbir eziyet staj yeri buldum.Üstelik sadece sigortamın yatırıldığı bu yerde yemek ve yol parası bile vermediler ve evlenme arifesinde olduğumdan yer bulamam endişesiyle ses çıkaramadım.Büroda Ticaret lisesi mezunu birinin emri altında biraz fazla bişey öğrenmeye teşebbüs etsem girdiğim kayıtlarla oynanıp göz dağı verilen ortamda stajı tamamlamaya çalıştım.Tuvalet temizledim büro temizledim çay servisi yaptım yemek yaptım!(ve hepsini eşimden gizleyerek yaptım çünkü düştüğüm durumdan ben bile utandım ve eşimin duygusal davranıp çıkmamı istemesinden korktum)Sınav döneminde sağlık sorunu yaşadım,ruhsatımı almam tehlikeye girer diye ameliyat olman gerek demelerine rağmen olmadım.Yeri geldi daha yüksek beklediğim bitirme sınavlarında düşük puan geldi yine ses çıkarmadım.Bu meslek uğruna 4 yılım,tomarla param,hayallerim gitti!2 aydır başvurduğum iş ilanlarından kalifiye nitelendirilecek çok özelliğim olmasına rağmen yanıt alamıyorum.Mali müşavir olduğumu çıkarınca olumlu yanıt var,mali müşavirimi ekleyince çıt yok!Çünkü zaten şirkete başvurduğunuzda sizin cv niz yine bir mali müşavir tarafından değerlendiriliyor ve koltuğunda 2.emekliliği gelen adam oradan hala kopamadığı için sizi baştan ekarte ediyor.Biz bize böylesi kıydıktan sonra gerisi bizi kıyma etmiş çok mu?

Merhaba

mahkemelik olan işçi ücretleri daha sonraki dönemlerde gider yazılabilir mi?

noterlik serbest mesleğinden avukatlık serbest mesleğine geçişte kişinin noterlikte görev yaptığı dönemde mahkemelik olan işçi ücretleri avukatlık serbest mesleğine geçtiğinde gider olarak yazılabilir mi?

saygılarımla

mükellef bildirim formu hakkında tekrar yazıyorum,

Şimdiye kadar üzerimeze yıkılan angaryaların en tutarsızı ve gereksizi sanırım budur.

Devletin bazı kurumlarının ihtiyaç duydukları istatistiki bilgileri bizim üzerimize yıkmaları, TÜRMOB'un buna alet olması, üstüne üstlük form için 100 tl almamız ve almayanlara disiplin cezası uygulanacağına dair mesaj göndermeleri de ayıbın üzerine bin ayıp katıyor.

Tüm meslektaşlar oturmuşlar harıl harıl elektrik doğalgaz abone numaraları arıyor, google map üzerinden mahalleleri sokakları bulmaya çalışıyor, handi odaya derneğe kayıtlı onu araştırıyorlar.

Hiç işimiz yokmuş gibi.

Ayrıca daha 100 tl ücret alabileni, bırakın almayı, müşteriye bunu söyleyebileni bile duymadım. Ciddi çalıştığınız müşterilerinizden 100 tl istemek de ayrı bir komik duruma düşürüyor, bu da cabası.

Mesleğimizin yeni adı=Bildirim Formu düzenleyen.

Memurların yapması gereken (hiç işimiz yokmuş gibi)biz düzenliyoruz.Tüm meslektaşlara aLKIŞ

arkadaşlar merhaba bir sıkıntımız var..

geçen 2012/1 geçicide giderleri yansıtırken mali müşavirimiz 4. ayın giderlerini de hesaba katarak yansıtma yapmış.. haliyle fazladan gider girilmiş oldu .. bu durumda en sorunsuz şekilde nasıl bir çıkış yolu izlemeliyiz... teşekkürler

Sayın İSMMMO Yönetim Kurulu,
En son yasal düzenlemelerde gösterdiğiniz mücadele takdire şayan.
Ancak 3568 sayılı meslek yasası bütün SMMM?lere aynı hakkı verirken,
Durumu kurtarmak adına genç meslek mensuplarının göz ardı edilerek 10 yıllık SMMM?lerin denetçi olabilmesi için yaptığınız mücadele baştan yanlıştır.
10 yıllık tecrübesi olmayanın denetim için yeterli olamayacağı veya 10 yıllık tecrübesi olanın denetim için yeterli olacağı fikri neresinden bakılırsa bakılsın çok büyük bir hatadır.
Oldu olacak mesleğimizde askeri sistem gibi kıdemli SMMM, kıdemsiz SMMM gibi unvan yapılanmasına gidilsin. Bu durum bizlerin endişelenmesine neden olmakta.
En kısa zamanda umarız yapılan bu hak ihlalleri giderilmiş olur.

Mehmet Ali Aktaş
Aday Meslek Mensubu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar bu mesajı [email protected]; [email protected]; [email protected] adreslerine gönderelim lütfen.

2 yıllık halkla ilişkiler mezunları bu sınava girebiliyor mu?

smmmokahya ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba bir sıkıntımız var..

geçen 2012/1 geçicide giderleri yansıtırken mali müşavirimiz 4. ayın giderlerini de hesaba katarak yansıtma yapmış.. haliyle fazladan gider girilmiş oldu .. bu durumda en sorunsuz şekilde nasıl bir çıkış yolu izlemeliyiz... teşekkürler
Hiç bir şey yapmayın ve 2.dönemde doğrusunu verin.

arkadaşlar bu kadar büyük bir oda nasıl olur da bu kadar verimsiz, pasif olur anlamıyorum. yüzlerce kişi türlü sorunlardan bahsederken nasıl olur da bir gelişme bir düzen olmaz? gerçekten çok üzüntü verici.

üstadlar,
mali müşavirimiz şirketten ayrılıyor, ymm ile tam tasdik sözleşmemiz var şirket adına şifre alıp beyannamelerimizi mükellef bilgilerimizi girerek verebiliyor muyuz_?
biraz araştırma yaptım genel kanı verebileceğimiz yönünde konu ile ilgili bir teblig kanun maddesi vs. bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.