Meslekte ..

Ynt: Meslekte yeni uygulamalar!

İstemek kolay, gel bakalım Müşavirim senin derdin ne? Nasıl çözeriz? Mesleğini daha iyi icra etmen için çözüm önerilerin nelerdir? TURMOB! Sen ne düşünüyorsun?
Hikaye....

Sn. Unakıtan vergi gelirini arttırdık diyor.
geldiğinden beri 7 seneye yakın zaman geçti. Ekonomik büyüklükler kaç misli arttı.
Birde doğrudan vergilerle vasıtalı vergiler oranı ne şekilde değişti. Bunları açıklasa da tahsilat reel artmışmı artmamış mı görsek?

Yazacak o kadar çok şey var ki...
Artan iki ekonomik büyüklük var Sayın GÜROY , dış borç ve cari açık.

Ynt: Meslekte Yeni Uygulamalar!

TÜİK hesaplarına göre geçen ay enflasyon düştü. :eek: Siz buna inanıyormusunuz? Galiba herkes tüik'nun anketlerine illahlah dedi rastgele doldurup veriyor. ;D
Sayın bakanda elindeki rakamların iyi olanlarını kullanıp övünüyor. Tıpkı ihracatı ... düzeyine çıkardık deyip ithalattan hiç bahsedilmediği gibi.

Unakıtan'ın biz mali müşavirlere pek iyi gözle bakmadığı, mali müşavirlerin de ona pek de iyi gözle bakmadığı hepimizin malumudur. Ancak burada konu Unakıtan ya da enflasyon değil. Çarpıcı olan konu "Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetim Kurumu" adlı kurumun ihdasıdır. Bu forumlarda yüzlerce kere yazıldığı üzere; eğer bu yasa yeni TTK ile birlikte çıkarsa mesleğin önü açılacak. Mesleğimiz denetim mesleği olacak. Yani güzel olacak.

maviefe ' Alıntı:
Unakıtan'ın biz mali müşavirlere pek iyi gözle bakmadığı, mali müşavirlerin de ona pek de iyi gözle bakmadığı hepimizin malumudur. Ancak burada konu Unakıtan ya da enflasyon değil. Çarpıcı olan konu "Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetim Kurumu" adlı kurumun ihdasıdır. Bu forumlarda yüzlerce kere yazıldığı üzere; eğer bu yasa yeni TTK ile birlikte çıkarsa mesleğin önü açılacak. Mesleğimiz denetim mesleği olacak. Yani güzel olacak.

Sn. Maviefe

Sözleriniz bence kendi içinde çelişkili. Kemal abi bizlere iyi gözle bakmıyorsa bu kendi düşüncesi değil temsil ettiği iktidarın politikasıdır.

Denetim kurulu kurulsa bile sevmediği mali müşavirleri almak yerine sevdiği tandansda olan kişileri oraya monte edeceklerdir. Doğal olarak. :eek:

Tasarıyı okursanız denetim kurulunun hangi üyelerden oluştuğu ile ilgili bölümü göreceksiniz. Yani öyle kafasına göre adam montajı filan yok.

"Kurul; Maliye Bakanlığı ile TÜRMOB tarafından önerilecek dörder aday arasından ikişer kişi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından önerilecek ikişer aday arasından birer kişi olmak üzere, Bakanlar Kurulu tarafından atanacak dokuz üyeden oluşur. "

"Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanunu Tasarısı "'nı okursanız TURMOB'u da devreye alarak mesleğe ne gibi fonksiyonlar ilave ettiğini göreceksiniz. Önce meslek, önce işimiz. Bakış açımızın siyasi değil mesleki olması gerekli diye düşünüyorum. Sevmediğimiz adamlar mesleğe olumlu katkılar yaparlarsa bunu desteklememiz lazım. Yok ben bu adamı sevmiyorum, yapacağı hiçbir işi de sevemem diyip kendi yararımıza ve ülke yararına olan bir tasarıya karşı duramayız.

Burada çelişki filan yok. "Kemal Abi"yi günahım kadar sevmem. Ama Ticaret Kanun Tasarısı ve Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanunu Tasarısının yasalaşmasını destekleyeceğim tabii ki. Ticaret Kanun Tasarısını iktidar destekliyor. Ana muhalefet başta destekliyordu şimdi biraz yan çiziyor. Meclisin üçüncü partisi ise doğrudan karşı çıkıyor.

Asıl çelişki siyasi görüşü uğruna doğruya yanlış, yanlışa doğru demektir. Meslek örgüteri ve odaların siyasi bir duruş değil, mesleki ve bilimsel bir duruş sergilemesi yerinde olur.

''Basel sistemine mali müşavirlerin bir an önce kendilerini hazırlamasını isteyen Bakan Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü:''Basel sistemi geliyor, buna ne kadar hazırsınız bilmiyorum. Mali müşavirlerin bilhassa mükelleflerini uyarmaması lazım. Mükellef, bankanın kapısını çaldığında banka (ver bakayım bilançonu) diyecek, bilançosuna bakacak, maliyedeki bilançosuna bakacak uymuyorsa birbiriyle (sana kredi yok) diyecek. (Aman bankacı bey bana kredi ver, maliyeye göstermediğim şu da vardı bu da vardı) diye onlara herhangi bir şekilde ayrı bir bilanço sunamayacak.''Kayıt dışılık çözülmeden Türkiye'nin ilerlemesinin mümkün olmadığına işaret eden Bakan Unakıtan, ''Mali müşavirlerimiz, meslektaşlarım mükellefler geldiğinde (bizim vergileri bir ayarlayın) dediklerinde bunlara sakın göz yummayın. Belki fazla kazanamazsınız ama bu memlekete hizmet etmiş olursunuz. Çünkü bu memlekette kayıt dışılığı önlemedikten sonra ileri gitmemiz mümkün değil. Bunu bir defa kafamıza yerleştirelim'' diye konuştu.-

:eek: :eek: yukarıda ki paragraf karşısında dehşete düştüm.
-''Basel sistemi geliyor, buna ne kadar hazırsınız bilmiyorum :eek: :eek: ( Bende bilmiyorum hazır mıyım değil miyim)
-bilhassa mükelleflerini uyarmaması lazım :eek: :eek: ( Mükellefleri kapana mı kıstıracağız? )
-Aman bankacı bey bana kredi ver, maliyeye göstermediğim şu da vardı bu da vardı :eek: :eek:
-Belki fazla kazanamazsınız ama bu memlekete hizmet etmiş olursunuz :eek: :eek:
-Bunu bir defa kafamıza yerleştirelim :eek: :eek:

sayın mali müşavir sen muhasebe ücreti tahsilatı yapabiliyormusun
sabaha kadar ofiste sabahlıyormusun tatil yüzü görüyormusun ...her ay değiştirdiğim yasaları takıp edebiliyormusun bunları anlayıp uygulamada bir zorluk çekiyormusun diyen yokkk habire hazır ol yap ettt :(