fonradar

Mücbir Sebep İlanı Halinde Kapanış Tasdikleri 2 Ay Sonra Yapılabilir (mi?)

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Merhaba Değerli üstatlar ve meslektaşlar
Malumunuz üzere 30 hazirana kadar 2019 yılı ticari defterlerin noter kapanış tasdikleri yapılacaktır.
Ancak 19.12.2012 tarih 28502 saylı resmi gazete de yayınlanan Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ'de "kapanış onayıyla" ilgili aşağıdaki hüküm yer almaktadır.
Kapanış onayı yapılacak defterler ile onay zamanı ve şekli
MADDE 15 – (Değişik:RG-6/6/2013-28669)
(2) (Ek: RG-1/12/2013-28838) Vergi Usul Kanununun 13 üncü ve 15 inci maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebep halinin ilan edildiği yerlerde, defterlerin kapanış onayları, mücbir sebebin sona erdiği tarihi takip eden (Ek ibare:RG-30/6/2017- 30110) ikinci ayın sonuna kadar yapılabilir.

Bu madde kapsamında "benim düşüncem" mücbir sebep ilan edilen yerlerde ve mücbir sebep kapsamına giren firmalar için bu tasdikler 2 ay uzatılabilir.Bunun içinde odaların herhangi bir uzatma talebinde bulunmalarına gerek yoktur, düşüncesindeyim. Hali hazırda uygulanan mücbir sebep kapsamının 27.07.2020 tarihinde sona ereceği düşünülürse bu durumda, kapanış tasdiklerinin 30.09.2020 tarihine kadar yapılabileceği anlamı doğar.

Değerli üstat ve meslektaşların bu konudaki düşüncelerini de açıkcası merak ediyorum.
Tabiki noterle bu konuyu bugün görüşeceğim.Ancak sizlerin bu konuda ki düşüncelerini de öğrenmek isterim.
Saygılar

Merhaba
Noterle görüştüm.Kendilerini ilgilendiren bir husus olmadığı için açıkcası pek bilgi veremediler.Neticede yıl sonuna kadar defterleri ne zaman getirirseniz biz kapanış tasdiğini yaparız,diğer türlü oluşacak risk size aittir dediler.Beklenen bir cevaptı açıkcası.

Noterlere çok güvenmemek gerek üstad. Birinin yaptığını diğeri yapmıyor.
Eylülde getirirsiniz, sonra da derlerki, süresi geçmiş onay yapamayız. Al başına bela, bence Türmob'un Noterler Birliği ile bir görüşme yaparak her iki tarafında bilgilendirilmesi gerekir, tarihin netleştirilmesi gerekir.
Bilmiyorum, her iki kurumdan da çok şey mi istemiş oldum şimdi. ;)

Tahsin ağabey, çok ince bir detay gerçekten. Bu madde varken Türmob başkanı neden uzatılsın dedi acaba ?

Tahsin ağabey, çok ince bir detay gerçekten. Bu madde varken Türmob başkanı neden uzatılsın dedi acaba ?
Sevgili Day-Dream,turmob başkanının talebini ilk okumaya başladığımda bende ilk başta senin gibi düşünüm ama devamını getirince,aslında şunu diyor.Bu maddeye atıfta bulunarak mücbir sebep hallerinde iki ay uzama zaten var MÜCBİR SEBEP DIŞINDA OLANLAR İÇİNDE uzama yapılsın diyor. Yani uzama isteği,mücbir sebep kapsamında olmayanlar için.Bu detayı baştan kaçırdım ama sonra yakaladım :)

Noterlere çok güvenmemek gerek üstad. Birinin yaptığını diğeri yapmıyor.
Eylülde getirirsiniz, sonra da derlerki, süresi geçmiş onay yapamayız. Al başına bela, bence Türmob'un Noterler Birliği ile bir görüşme yaparak her iki tarafında bilgilendirilmesi gerekir, tarihin netleştirilmesi gerekir.
Bilmiyorum, her iki kurumdan da çok şey mi istemiş oldum şimdi. ;)
Ben kendi noterimle görüştüm.Yıl sonuna kadar istediğiniz zaman gelin,kapanışı yaparız dediler.Zaten onları ilgilendiren bir durum yok. hatta noterimin bu maddeden haberide yoktu.Ama sonuçra yılı devirmedikçe ben mühürü basarım beni ilgilendirmez diyor.Nitekimde ilgilendirmemeli zaten.

Bu kapsamda; 31/5/2017 tarihi itibariyle mücbir sebep hali sona eren Van İlinin tamamı, Ağrı İli Patnos ve Bitlis İli Adilcevaz İlçelerinde Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre fiziki ortamda tutulan yevmiye defterlerinin kapanış onay süreleri 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü sonuna kadar uzamıştır.

Dolayısıyla bu illerin dışındaki iller kapanış tasdiklerini süresinde yaptırmaları gerekir.

Şu anda Türkiye genelinde pandemi sebebiyle mücbir sebep var mı yok mu?
Yasa maddesi de çok açık değil."mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde" diyor. Şu anda ise "yer"den ziyade mükellef bazında mücbir sebep hali var. hatta 65 yaş üstü meslek mensubunu da bunlara katarsak mücbir sebep hali "yer veya mükellef" den "şahıs"a dönmüş durumda.
Benim düşüncem VUK 518, 3.madde gayet açık. Yinede bakanlığın bu konuya derhal açıklık getirmesinde fayda var.

Merhaba Değerli üstatlar ve meslektaşlar
Malumunuz üzere 30 hazirana kadar 2019 yılı ticari defterlerin noter kapanış tasdikleri yapılacaktır.
Ancak 19.12.2012 tarih 28502 saylı resmi gazete de yayınlanan Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ'de "kapanış onayıyla" ilgili aşağıdaki hüküm yer almaktadır.
Kapanış onayı yapılacak defterler ile onay zamanı ve şekli
MADDE 15 – (Değişik:RG-6/6/2013-28669)
(2) (Ek: RG-1/12/2013-28838) Vergi Usul Kanununun 13 üncü ve 15 inci maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebep halinin ilan edildiği yerlerde, defterlerin kapanış onayları, mücbir sebebin sona erdiği tarihi takip eden (Ek ibare:RG-30/6/2017- 30110) ikinci ayın sonuna kadar yapılabilir.

Bu madde kapsamında "benim düşüncem" mücbir sebep ilan edilen yerlerde ve mücbir sebep kapsamına giren firmalar için bu tasdikler 2 ay uzatılabilir.Bunun içinde odaların herhangi bir uzatma talebinde bulunmalarına gerek yoktur, düşüncesindeyim. Hali hazırda uygulanan mücbir sebep kapsamının 27.07.2020 tarihinde sona ereceği düşünülürse bu durumda, kapanış tasdiklerinin 30.09.2020 tarihine kadar yapılabileceği anlamı doğar.

Değerli üstat ve meslektaşların bu konudaki düşüncelerini de açıkcası merak ediyorum.
Tabiki noterle bu konuyu bugün görüşeceğim.Ancak sizlerin bu konuda ki düşüncelerini de öğrenmek isterim.
Saygılar

Açmış olduğunuz konu ile ilgili farklı bakış açısıyla, sorgulayıcı, düşündürücü yaklaşımınız adına sizi nacizane tebrik ediyorum. Saygılar,

Açmış olduğunuz konu ile ilgili farklı bakış açısıyla, sorgulayıcı, düşündürücü yaklaşımınız adına sizi nacizane tebrik ediyorum. Saygılar,
Düşünceniz için ben teşekkür ediyorum.Bu arada bir düzeltme yapayım.Mücbir sebep halinin 27 temmuzda biteceğini,buna mukabil tasdik süresinin 30 eylül olması gerektiğini yazmışım.Bu tarihleri hatalı yazmışım. Beyan süresiyle karıştırdım.Mücbir sebep hali 30 haziranda bitiyor, haliyle tasdik süresi de bu durumda 31 Ağustos olarak sona eriyor.
Yanlış yönlendirmemek adına düzeltmek hasıl oldu,bu hata içinde özür diliyorum.

sayın Tahsin Kurt evet 01.04.2020-30.06.2020 mücbir sebep döneminde olanlar için defter kapanış tasdikleri ağustos sonudur, ben mesela kronik rahatsızlıktan dolayı mücbir sebep kapsamında Mali Müşavirim ve hem kendim hemde mükelleflerimin benden dolayı mücbir sebep hali devam ediyor,benim mücbir sebebim ne zaman biterse bitiş tarihi itibarı ile 2 ay sonraya kadar defter tasdiklerini yaptıracağım çünkü VUK.nunu ekli defter tebliği açık ve nettir VUK.13 ve 15 maddelere atıfta bulunur ve mali idarede mücbir sebebleri bu kapsamda ilan etti,kolay gelsin.