Muhasebe Denetiminden Geçemeyenler :(

Artık son hafta içindeyiz. Dişimizi 4 gün daha sıkıp gece gündüz dersleri çalışalım. Sonrasını Allah-u Tealaya havale edelim. Önce tedbir , sonra takdir...

Muhasebe Denetimi Nedir?
Denetim Nedir?
Anlamları farklımıdır yoksa tanımlar aynımıdır ve tanımlar nedir
Saygılar

Denetim : İktisadi olaylara ve faaliyetlere ilişkin iddiaların önceden saptanmış ölçütlere uygunluk derecesini araştırmak ve sonuçları ilgi duyanlara aktarmak amacı ile tarafsızca kanıt toplayan ve kanıtları değerleyen sistematik bir süreçtir.

Muhasebe denetimi de sanırım , türlerinden mali tablolar denetimi. ; Denetimin konusu mali tablolardır. Mali tabloların denetiminde ki amaç gkgmi uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğidir.
Ben öyle anladım. Çünkü Faaliyet denetimi ve uygunluk denetimi farklı. Uygunluk denetiminde iş müfettişleri denetim yapabiliyor.

Muh denetimi:
Belli bir iktisadi birim veya döneme ait sayısal bilgileri önceden saptanmış ölçütlere uygunluk derecesini araştırmak ve sonuçları ilgi duyanlara aktarmak amacı ile tarafsızca kanıt toplayan ve kanıtları değerleyen sistematik bir süreçtir
Fark ilk baştaki ifade olabilir mi?
Belli bir iktisadi birim veya döneme ait sayısal bilgileri / İktisadi olaylara ve faaliyetlere ilişkin iddiaların

Her denetim de iktisadi olay ve faaliyet olacak , belirli bir dönem olacak , belirli ölçütler olacak...
Farkları :
Genel kabul görmüş muh. ilkelerine uygunluğu MALİ TABLOLAR
İşletmede belirlenmiş politikalar, yasa ve yönetmeliklere uygunluğu UYGUNLUK
Faaliyetlerin verimliliği ve etkinliği FAALİYET denetimi.

Yani muhasebenin denetimi genel kabul görmüş muhasebe ilkelerini uygun olarak yapılıp yapılmadığı.

Zaten 2 ayrı tanım olarak kitaplarda yok. Gelirse ;

Denetim Türleri ,
Bağımsız denetçilerin mali tabloların denetimi ile ilgili sorumlulukları,
Muhasebe denetiminde ki hata ve hileler .. şeklinde gelebilir

BDS lere çalışan varmı?
Ayrıca dikkatimi çekti 2012-2 ve 2013-2 dönemlerde de kanıt sayı ve kalitesini etkileyen unsurlar sorulmuş
İyi Çalışmalar

Kanıt Sayısını etkileyen ; (Baş harfler ÖRNEA)

Önemlilik düzeyinin belirlenmesi
Risk
Nitelik
Ekonomik etkenler
Anakütlenin büyüklüğü

Güvenilirliğini etkileyen ( ZİKO )

Zamanlılık
ilgili olması
Kaynağı
objektiflik

Kanıt Sayısını etkileyen ; (Baş harfler ÖRNEA)

Önemlilik düzeyinin belirlenmesi
Risk
Nitelik
Ekonomik etkenler
Anakütlenin büyüklüğü

Güvenilirliğini etkileyen ( ZİKO )

Zamanlılık
ilgili olması
Kaynağı
objektiflik

Teşekkürler ancak sanki çalışmadığım yerden sorular gelecekmiş gibi hissediyorum
Aslında 10 soru sorulsa kesin geçerim ama 3 soru çok risk