Muhasebe Denetiminden Geçemeyenler :(

İnan herkes aynı şeyleri hissediyor. Bildiğin yerden sorulsa bile bazen cevabın o olduğunu unutuyorsun. Sınav salonundan çıkarken anlıyorsun. Kısmet artık

Tek dersim
Bu 3.girişim ve aklıma sanki bu 3 sınavdan da geçemezsem geliyor bu nasıl bir duygu böyle
Neyse yarın saat 9 da kağıt elimize geldiğinde herşey ortaya çıkacak
Zaten bundanda geçemezsem sonraki sınava hocalardan daha iyi bilerek çıkacağım 100 ün altı imkansız olacak çünkü son sınava bırakamam

Denetim sınavında daha önce çıkan ve Tesmer'in yayınladığı cevapları kopyaladım. Şu şekilde ;
Denetim Sürecinin Aşamaları
1 Müşteri seçimi , kabulü ve denetim sözleşmesinin yapılması
2 Denetim planlanması ve programın hazırlanması
3 Denetim programının yürütülmesi - Kanıt toplama işlemlerinin test edilmesi , bakiyelerin test edilmesi
4 Denetimin tamamlanması , kalite kontrolü , denetim görüşünün tespiti ve denetim raporunun yazılması
Denetimin planlanması
1 Müşteri hakkında bilgi toplama
2 Denetim çalışmalarını bölümleme
3 İç kontrol sistemi hakkında bilgi edinme ve kontrol riskini değerleme
4 Önemlilik düzeyinin belirlenmesi
5 Denetim riskinin belirlenmesi
6 Genel denetim amaçlarını belirleme
7 Denetim programının tasarımı
8 Denetim süresini ve zamanını belirleme
9 Denetim personelinin görevlendirilmesi ve gözetimi
Yönetim İddaları
1 Varolma
2 Eksiksiz olma
3 Değerleme
4 Haklar ve yükümlülükler
5 Sunum ve açıklama
Denetimin Genel Amaç ve Hedefleri
1 Gerçeklik
2 Bütünlük
3 Sahiplik ve yükümlülükler
4 Değerleme ve giderleştirme
5 Sınıflandırma
6 Zamanlılık
7 Açıklama
8 Kayıtsal doğruluk
İç kontrol yapısı hakkında elde edilen bilgiyi belgeleme yöntemleri
Not alma yöntemi
akış şemaları hazırlama yöntemi
Anket - soru kağıdı yöntemi
Kontrol riskinin ilk değerleme aşamaları
1 Kontrol amaçlarını belirleme
2 Kontrol prosedürlerini belirleme
3 Kontrol zayıflıklarını belirleme
4 Kontrol riskini değerleme
Denetim yöntemleri
1 Şekli denetim - maddi denetim
2 aralıksız denetim- örnekleme yoluyla denetim
3 İleriye doğru denetim- geriye doğru denetim
4 doğrudan denetim - dolaylı denetim
Fonksiyonlarına göre- Destekleyisi kanıt toplama teknikleri
1 Fiziki inceleme tekniği
2 Doğrulama tekniği
3 Belge inceleme tekniği
4 Kayıt sistemi yeniden inceleme
5 Yeniden hesaplama
6 Soruşturma
7 Ayrıntılı inceleme
8 Analitk inceleme
9 Gözlem teknği
10 Göz atma
11 İlgili hesaplar arası ilişki kurma
Denetim Kanıtının sayısını etkileyen unsurlar
1 Önemlilik düzeyinin belirlenmesi
2 Risk
3 Nitelik
4 Ekonomik etkenler
5 Anakütlenin büyüklüğü
Denetim kanıtlarının güveniliriğini etkileyen faktörler
1 Kanıtların ilgili olması
2 Zamanlılık
3 zamanlılık
4 Objektiflik
Muhasebe verilerindeki hatalar
1 Nitel ve nicel hatalar
2 kasıtlı kasıtsız hatalar
3 önemli önemsiz hatalar

Denetim Kanıt sayısını etkileyen faktörler
Önemlilik düzeyi : Ters orantılırı. Önemlililk düşükse kanıt sayısı artar
Nitelik : Ters orantılıdır. Yüksekse kanıt sayısı azalır
Maliyet : Ters orantılıdır. Kanıt elde etmenin maliyeti büyükse daha az kanıtla yetinilebilir.
Ana kütlenin büyüklüğü : Doğru orantılıdır. Ana kütle büyükse ve heterojen dağılmışsa daha fazla kant toplanır
Risk : Doğru orantılır. Risk yüksekse kanıt sayısı artar
Kalitesini Etkileyen
İlgili olması : Denetçi görüşüne etki yapan kanıt daha ilgilidir.
Kaynağı : Denetçinin bizzat kendisinin oluşturduğu kanıt, diğerlerine göre daha kalitelidir.
Zamanlılık : Denetim işinin yapıldığı zamanda ortaya çıkan veya elde edilen kanıt diğerlerine göre daha kalitelidir.
Nesnellik : aynı kanıttan ayrı kişilerin aynı görüşe ulaşması durumudur

GKGDS
GENEL
1 Mesleki eğitim ve deneyim :Denetim bir uzman olarak gerekli teknik eğitim ve yeteneğe sahip kişi veya kişilerce yapılmalıdır.
2 Bağımsızlık : Denetçi veya denetçiler görevleri ile ilgili her türlü konuda bağımsız olmalıdır.
3 Mesleki Özen ve dikkat: İncelemeler ve rapor hazırlama aşamasında gerekli mesleki özen ve titizlik gösterilmelidir.
ÇALIŞMA ALANI
1 Planlama ve gözetim :Denetim çalışmaları iyi bir şekilde planlanmalı varsa yardımcılar gözlemlenmelidir.
2 İç kontrol yapısını inceleme ve değerlendirme : Denetçi denetim çalışmalarını planlamalı, uygulayacağı denetim testlerini nitelik zaman ve kapsam yönünden belirleyebilmek bakımından işletmenin
iç kontrol yapısını incelemeli değerlendirmelidir.
3 Kanıt toplama : İncelenen mali tablolarla ilgili bir görüşe ukaşılmasına yardımcı olması amacıyla gözlem soruşturma ve doğrulama gibi teknikleri kullanarak yeterli sayıda kanıt toplamalıdır
RAPORLAMA
1 GKGMİ Uyum : Rapor GKMİ uygun olarak hazırlanıp hazırlanmadığı belirtilmelidir.
2 Tutarlılık : Rapor muhasebe ilkelerinin geçen dönem ile tutarlı bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını belirtilmelidir
3 Tam Açıklama :Aksi belirtilmedikçe; mali tablolardaki bilgilerin makul ölçüde, açık oldukları kabul edilmelidir.
4 "Görüş Bildirme : Denetim raporu; mali tablolarla ilgili olarak genel bir görüş (kanaat) belirtmeli, veya görüşe
ulaşılamama nedenlerini açıklamalı/belirtmelidir."

Etkin Bir İç Kontrol Yapısı (Sistemi) İçin Temel İlkeler:
a) İşletmedeki Görevlerin Ayrılması,
b) Değer hareketlerinin yetkilendirilmiş olması,
"c) Belgeleme ve muhasebe kayıt düzeninin oluşturulması,
d) İşletme varlıkları, belge ve kayıtların korunması,
e) Bağımsız mutabakatın yapılması. (İç kontrol unsurlarının sisteminin bağımsız çalıştırılıp
çalıştırılmadığının bağımsız mutabakatının yapılması"

Maddi Doğruluğu Araştırmaya Yönelik Denetim İşlemlerinin Nitelikleri:
1 a) Varolma: Stokların varlığını tespit etmek amacı ile yapılır. Fiziki sayım sırasında hazır bulunularak
gözlem yapılır.
2 b) Değerleme: Alacakların değerlenmesinin uygunluğunu tespit amacı ile yapılır. Alacakların
yaşlandırılması ve şüpheli alacaklar için ayrılan karşılıkların uygunluğu incelenir.
3 c) Doğruluk: Büyük deftere ve büyük defterden nakillerin doğrulanması şeklinde yapılır. Özellikle
günlük defterden büyük deftere nakiller incelenir.
4 d) Sınıflandırma: Yıl içinde duran varlıklara yapılan ilavelerle ilgili faturalar ve öteki belgelerin
incelenmesi yapılır. Aktifleştirilmemesi gerekenler ayrılır.
5 e) Dönemsellik: Dönemsonu satışlarının ve dönem ayırıcı işlemlerin yapılıp yapılmadığının, sahipliğin
el değiştirmesi işlemlerinin incelenmesi yapılır.
6 f) Açıklama: Muhasebe politikalarının açıklamalarına ilişkin incelemeler şeklinde yapılır.

Denetim süreci
Denetim çalışmasının aşamaları
• Denetlenecek işletmenin seçimi,
• İşletmenin iç kontrol yapısının incelenmesi ve değerlemesi,
• Denetim çalışmalarının planlanması,
• Gerekli denetim tekniklerinin uygulanarak elde edilen bilgi ve belgelerin incelenmesi,
• Denetim raporunun düzenlenmesi ve ilgililere sunulması.

denetim planlaması
• İşletme hakkında bilgi toplama,
• Denetim çalışmalarını bölümleme,
• İç kontrol yapısını inceleyerek denetim risklerini belirleme,
• Olabilecek düzensizliklerde önemlilik derecesini tahmin etme,
• Denetimin amaçlarını belirleme,
• Denetim programının çatısını oluşturma,
• Denetimin zamanı ve süresini belirleme,
• Denetim elemanlarını göreve başlatma.

Sürekli (devamlı) denetim dosyasında bulunanlar
• Çeşitli kısa notlar(muhtıralar) ana sözleşme ve diğer anlaşmalar,
• Kira sözleşmesi, toplu iş sözleşmeleri gibi önemli diğer belgeler,
• Genel kurul, yönetim kurulu ve diğer kurullara ait tutanaklar,
• Hesap planı, muhasebe yönetmeliği ve örgüt planı,
• Önceki yıllara ait bağımsız denetçi ve iç denetçi raporları ve vergi beyanname örnekleri,
• Önceki yılların faaliyet raporu ve mali tablolar,
• Denetim raporu ve mali tablo örnekleri,
• Çeşitli sağlamalar,
• Düzeltici ve sınıflandırıcı kayıtları gösteren belgeler,
• Çeşitli listeler ve hesap tahlil cetvelleri.

İç kontrol yapısının (düzeni) esas amaçları:
a. İşletme varlıklarını korumak ve her türlü kayıpları önlemek (İşletme varlıklarını çalınma, verimsiz ve amaç
dışı kullanımlara karşı korumak):
b. Muhasebe bilgilerinin doğruluk ve güvenilirliğini sağlamak,
c. İşletme faaliyetlerinin belirlenmiş işletme politikalarına, yönetim politikalarına ve mevzuata uygunluğu
belirlemek,
d. İşletme kaynaklarının iktisadi, etkin ve verimli kullanımını sağlamak,
e. İşletmenin belirlenmiş amaçlarına ulaşılmasına yardımcı olmak (Yönetim politikalarına bağlılığı sağlama

İç kontrolün unsurları:
a. Kontrol ortamı
b. Risk değerleme
c. Kontrol faaliyetleri
d. Bilgi ve iletişim
Sistemin gözetimi

Fiziki İnceleme ve sayım tekniğinin uygulama aşamaları (sırası)
a. Fiziki olarak incelenecek varlık tanınır. (belirlenir)
b. Miktar ve tutarın belirlenmesi için sayım yapılır.
c. Varlığın kalitesine bakılır( kalitesi tespit edilir)
d. Varlığın sahte olup olmadığına bakılır.

Denetim Çalışmalarında Yararlanılmak Üzere Hazırlanmış İyi bir Denetim Programının
Yararları
• Denetim çalışmaları sırasında yapılacak işlerin genel görünümü hakkında bilgi verir.
• Denetim elemanları arasında dengeli bir işbölümü yapılmasını sağlar.
• Zaman ve emek tasarrufu sağlar.
• Bir denetim elemanı tarafından başlatılmış denetim çalışmasının başka denetim elemanları
tarafından sürdürülmesine imkan verir.
• Denetim çalışmalarının eksiksiz yapılmasına imkan sağlar.
• Daha sonra yapılabilecek çeşitli soruşturmalarda kanıt olarak kullanılabilir.
• Denetim sorumlularının işlere düzgün bir şekilde nezaret edebilmelerine imkan sağlar.
• Gelecekte yapılacak denetimlerde yol gösterici veya destekleyici olarak kullanılabilir.
• Denetçi ve yardımcılarının (denetim elemanlarının) çalışmalarını genel kabul görmüş denetim
standartlarına göre yürütmelerini sağlar.
• Gelecekte yapılacak denetimlerde denetim maliyetini tahminde yardımcı olur.

Muhasebe Çalışmaları ile Denetim Çalışmalarının Karşılaştırılması (ve Farkları)
a)Her iki Çalışmanın Amaçları Farklıdır.
Muhasebe çalışmalarının amacı; mali belgeleri tanıma, toplama, kaydetme, sınıflandırma ve işletme
yönetiminin yararlanacağı mali tablolar haline getirmektir.(mali tabloları oluşturmak)
Bağımsız denetimin amacı ise, mali tablolardaki parasal tutarların; işletmenin o dönemdeki durumunu,
doğru, dürüst ve genel kabul görmüş muhasebe ilkeleriyle mevzuata uygun gösterip göstermediğini ortaya
koymaktır.(Doğruluk ve uygunluğu ortaya koymak)
b)Her iki Çalışmanın Yaklaşımları Farklıdır.
Muhasebe çalışmaları, çeşitli mali belgelerden hareketle mali tabloları ortaya çıkarır(düzenler).Bu inşa edici,
yapıcı bir yaklaşımdır.
Denetim çalışmaları ise, muhasebe çalışmaları sonucunda ortaya çıkan mali tablolar üzerinde inceleme ve
yorumlar yapar. Bu ise tahlilci bir yaklaşımdır.
c)Her İki Çalışmanın Yönleri Farklıdır.
Muhasebe çalışmaları; belge- defterler- sağlamalar ve mali tablolar yönünde yürütürken, denetimler
genellikle mali tablolardan başlar, gerek duyulması halinde, defter ve belgelere doğru sürdürülür.
d) Her İki Çalışmanın Zamanı Farklıdır.
Gerek yasal gerekse piyasa ve işletmenin şartları gereği muhasebe çalışmaları bütün yıl boyunca aralıksız
yapılır.
Denetim çalışmaları genellikle (mali tablolar denetimi) bir kez ve dönem sonlarında mali tabloların
düzenlenmesinden sonra ancak yapılabilir. Denetim olabilmesi için öncelikle mali tablolar düzenlenmelidir.
e)Her İki Çalışmayı Yapan Kişilerin Nitelikleri Farklıdır.
Genellikle denetim çalışmalarını yapan denetçiler mevzuatında zorlamasıyla, bilgi ve deneyim olarak
muhasebecilerden daha üst düzeydedir.Her denetçi muhasebeyi bilmek zorundadır, ancak her muhasebeci
denetim yapamaz.

Denetim Raporunun Bölümleri
1 Başlık Bağımsız denetim raporu
2 Muhatap Hitap edilen taraf /raporun adresi : x aş yönetim kuruluna veya ortaklarına
3 Giriş Denetim kuruluşunun sorumlulukları
Yönetimin sorumlulukları
denetime tabi olan finansal tabloların adları ve dönemi
4 kapsam denetim çalışması sırasında yapılanlar
finansal raporlama çerçevesi
önemli yanlışlıklardan sorumlu olma
Denetçinin sorumluluğunun derecesi
5 Görüş Denetçi görüşünü açıklar
6 denetim kuruluşunun kimliği adresi
7 rapor tarihi ve imza bölümü

Direk kontrol etmeden yapıştırınca kötü oldu ama kusura bakmayın.

oo daha ne olsun bunları aklımızda tutabilirsek %80 sınavdan geçeriz.
bu arada benim adım mustafa. Serhan hocam yorumları okudum da seninle aynı durumdayız. benimde tek dersim ve 3.girişim. inşallah silaynurunda dediği gibi çalışıp emek veren herkes hayırlısı ile geçer.
aminnnnnnnnnnnn...... :))

oo daha ne olsun bunları aklımızda tutabilirsek %80 sınavdan geçeriz.
bu arada benim adım mustafa. Serhan hocam yorumları okudum da seninle aynı durumdayız. benimde tek dersim ve 3.girişim. inşallah silaynurunda dediği gibi çalışıp emek veren herkes hayırlısı ile geçer.
aminnnnnnnnnnnn...... :))
BDS ler konusu ne yaptınız

BDS ler hakkında bişey yapmak istesekte imkansızı zorlamış oluyoruz. ben 2013-3. dönemde kalınca 2014-1. dönem sınavına hazırlanmak için bütün standartların dökümünü aldım bi gazla ama nerdeyse bir karış tuttu sayfaların yüksekliği ve bds den soru çıkarda kalırsam üzülmem dedim geçtim. ki zaten o komisyonun son sınavıydı vurdu kaçtı yaptılar resmen.

BDS ler hakkında bişey yapmak istesekte imkansızı zorlamış oluyoruz. ben 2013-3. dönemde kalınca 2014-1. dönem sınavına hazırlanmak için bütün standartların dökümünü aldım bi gazla ama nerdeyse bir karış tuttu sayfaların yüksekliği ve bds den soru çıkarda kalırsam üzülmem dedim geçtim. ki zaten o komisyonun son sınavıydı vurdu kaçtı yaptılar resmen.
Komisyon değiştimi 2013-3 den itibaren bu güzel zaten 2014-1 den benim hatam ile kaldım yoksa sorular zor değildi

Hee tamam , ben o sınava girmedim ama namını duydum. Sormazlar inşallah. Bu sınav doğru düzgün soru tahmini de yapılmadı sitede. Sanırım birçok kişi bir önceki sınavda verdi.
Genelde vergi ve maliyete yoğunlaşıldı.

Komisyon değiştimi 2013-3 den itibaren bu güzel zaten 2014-1 den benim hatam ile kaldım yoksa sorular zor değildi

değişeceğini hocalar söylüyordu o sıralar, gerçi ben hiç kursa gitmedim gidenlerden duymuştum. bende soru kağıtlarında ki imzaları inceledim komisyonun tamamı olmasa da bi kaç tanesinin değiştiği kesin. bu arada evet 2014-1 aslında güzeldi dediğin gibi. soruları elime aldığımda bds olmaması ve soruların kolay olması ile heyecan yapıp 2 soruyu karıştırmasaydım tabi ki :)
sözleşmeyi rapor diye okudum. diğerinde de iç kontrol sistemini tanımadaki yöntemleri iç kontrol sistemini tanımadaki kaynaklar olarak karıştırdım :)

valla arkadaşlar kusura bakmayın ben kendimi eleştirmek için söylüyorum, geçen sınavı verememek büyük ayıp benim için. gerekli dikkat ve titizliği gösteremedik çuvalladık :)

evet soru tahmini de kalan fazla olmadığı için yok. bende bi ümit girip bakayım var mı bişeyler dedim hemde mola vermiş olurum diye düşündüm ama maalesef yokmuş. bu arada yarın hangi sınıfta giriyorsunuz ben GZFA012 de olacağım.