Muhasebe Müdürü - 4000 YTL Ücret Az Değil mi?

Ynt: Muhasebe Müdürü - 4000 YTL Ücret Az Değil mi?

açıköğretim tıp olsa keşke:):):)veya hemşireler muhasebeci olsa.sonra biz de kadın doğumcu olup doğumlara girsek.neden olmasın.bütün diplomalar aynı.hele bizim bütün mükellefler muhasebeden çok iyi anlarken.:):):)biz neden onların işlerini yapmayalım.herşey aynı değerde..:):):)

holden17 ' Alıntı:
Ne oluyor, nasıl oluyor hiç anlayamıyorum ama genelde konular bu noktaya varıyor.

Eski bir başlıkmış okuyayım dedim, konu nerelere varmış.

Yazacaklarım alakasız gelebilir.

Diyelim bir kişi ülkenin en çaresiz ve fakir köyünde doğuyor(X). Diğer bir kişi ise ülkenin batı taraflarında doğuyor, İzmir İstanbul gibi(Y).

Bu çocuklar büyüyor ve eğitim alanında yarışa giriyorlar. Müthiş fırsat eşitliği olan bir ortamda. X'in bırakın üniversite okumasını liseyi bitirmesi bile mucize olabiliyor. Y'ise zaten hiçbir şey yapmasa bile yurt dışında MBA yapmış olabiliyor.

Sonra bakıyoruz, Y kişisi X'i aşağılabiliyor. Davranışlarını kötü buluyor. Eğitimi yetersiz geliyor. Y kişisi haklı aslında. Dedikleri doğru. X kaba bir adam oluyor çıkıyor, eğitim falan da yok.

Y kişisi yeri geliyor ve diyor ki: "Ben o kadar eğitim aldım, o da alsaydı. Ben zeki biriyim, o değil"

Burada sorun nerede tam olarak?

Sorunun nerede olduğu belli zaten. Yazmaya gerek yok.

Sonra bakıyorsunuz, zamanında saygı duyduğunuz adam X'in ve Y'nin oylarının bir olamayacağını söylüyor. Bunu söyleyen Y kişisi tabi ki. Bunlar en büyük gazetelerde de yazıyorlar. Dizi izleyenlere aptal falan diyebiliyorlar.

Benzeri bir durumda da Açık öğretimliler suçlanıyor.

Tam tersi bir durumda (açık öğretimlilerin SMMM olmaması gerektiğini düşünen kişi) eğer açık öğretim mezunu olsaydı SMMM olmak için çaba gösterecekti.

Yine tersi durumda (şu an açık öğretimli olan kişi) iyi bir üniversitede okumuş olsaydı, muhtemelen açık öğretim mezunu kişilerin SMMM olmasından yakınacaktı.

Bundan eminim.

Mesela trafikte haksız olmayan var mı?

Yolda gidiyorsunuz, biri yol vermiyor ya da herhangi bir hata yapıyor. Siz ne yapacaksınız? Küfürler vs.
Ama şöyle bir geçmiş yayınlansa, belki o gün içinde o hataların aynısını siz de yapmışsınızdır. Başkaları küfür vs etmiştir.

Bu böyle sürer gider. Bir yerden sonra hiçbir şeyin anlamı kalmıyor.

Empati diye bir şey varsa, eminim ki Türkiye'de yok.

Yazacaklarım bu kadar. Yazdıklarımın taraflı olmadığını belirtmem gerekiyor diye hissediyorum.
İzmir'de doğdum. Kocaeli İşletme Mezunu, Dokuz Eylül İnsan Kaynakları Yüksek Lisans mezunu ve 2008/Eylül SMMM Stajyeriyim.
Bu tarz platformlarda şimdiye kadar okuduğum en kaliteli yorumlardan biriydi.Kesinlikle katılıyorum.Haklısınız!

STAJYER ' Alıntı:
holden17 ' Alıntı:
Ne oluyor, nasıl oluyor hiç anlayamıyorum ama genelde konular bu noktaya varıyor.

Eski bir başlıkmış okuyayım dedim, konu nerelere varmış.

Yazacaklarım alakasız gelebilir.

Diyelim bir kişi ülkenin en çaresiz ve fakir köyünde doğuyor(X). Diğer bir kişi ise ülkenin batı taraflarında doğuyor, İzmir İstanbul gibi(Y).

Bu çocuklar büyüyor ve eğitim alanında yarışa giriyorlar. Müthiş fırsat eşitliği olan bir ortamda. X'in bırakın üniversite okumasını liseyi bitirmesi bile mucize olabiliyor. Y'ise zaten hiçbir şey yapmasa bile yurt dışında MBA yapmış olabiliyor.

Sonra bakıyoruz, Y kişisi X'i aşağılabiliyor. Davranışlarını kötü buluyor. Eğitimi yetersiz geliyor. Y kişisi haklı aslında. Dedikleri doğru. X kaba bir adam oluyor çıkıyor, eğitim falan da yok.

Y kişisi yeri geliyor ve diyor ki: "Ben o kadar eğitim aldım, o da alsaydı. Ben zeki biriyim, o değil"

Burada sorun nerede tam olarak?

Sorunun nerede olduğu belli zaten. Yazmaya gerek yok.

Sonra bakıyorsunuz, zamanında saygı duyduğunuz adam X'in ve Y'nin oylarının bir olamayacağını söylüyor. Bunu söyleyen Y kişisi tabi ki. Bunlar en büyük gazetelerde de yazıyorlar. Dizi izleyenlere aptal falan diyebiliyorlar.

Benzeri bir durumda da Açık öğretimliler suçlanıyor.

Tam tersi bir durumda (açık öğretimlilerin SMMM olmaması gerektiğini düşünen kişi) eğer açık öğretim mezunu olsaydı SMMM olmak için çaba gösterecekti.

Yine tersi durumda (şu an açık öğretimli olan kişi) iyi bir üniversitede okumuş olsaydı, muhtemelen açık öğretim mezunu kişilerin SMMM olmasından yakınacaktı.

Bundan eminim.

Mesela trafikte haksız olmayan var mı?

Yolda gidiyorsunuz, biri yol vermiyor ya da herhangi bir hata yapıyor. Siz ne yapacaksınız? Küfürler vs.
Ama şöyle bir geçmiş yayınlansa, belki o gün içinde o hataların aynısını siz de yapmışsınızdır. Başkaları küfür vs etmiştir.

Bu böyle sürer gider. Bir yerden sonra hiçbir şeyin anlamı kalmıyor.

Empati diye bir şey varsa, eminim ki Türkiye'de yok.

Yazacaklarım bu kadar. Yazdıklarımın taraflı olmadığını belirtmem gerekiyor diye hissediyorum.
İzmir'de doğdum. Kocaeli İşletme Mezunu, Dokuz Eylül İnsan Kaynakları Yüksek Lisans mezunu ve 2008/Eylül SMMM Stajyeriyim.

empati diyorsun da...
ilkokul mezunu olmanla yüksek lisans doktora mezunu olman arasında hiçbir farkın olmadığı başka bir meslek gördün mü
sen,daha staj yapıyorsun yakında ruhsatı aldığında piyasaya çıktığında görürüm seni...
ayrıca açıköğretimlileri bu sitede koruyorlar açıköğretimle ilgili hiçbir açıklamaya izin verilmiyor site yöneticileri de açıköğretim mezunu o yüzden örgün mezunları zenci konumunda bura da...bölünmenin bile tartısıldığı ortam da açıköğretimliler smmm olmasın denemiyor..90 bin smmm olmuş heryerde smmm tabelaları asılı bu kadar smmm yi besleyecek şirket de kurulmuyor.
bu ,meslekte eğitimin önemi yok....

Başka moderatörleri bilmem ama ben aöf mezunu değilim. A.Ü Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans , daha sonra İ.Ü İktisat fakültesi Lisans üstü. :)

Kimsenin kimseyi koruduğu da yok. Hakaret , taciz, aşağılama olmadıkça herkes istediğini söyler forumda.

bana komik gelen patates soğan soyarak staj başlatıp ruhsat alan varmış deniyor... bu iş bu kadar kolaymı çevremde bilmem kaçıncı kez staj başlatma sınavına girenler var üstelik bu mesleğin içindeler patates soğan soyarak başarabilen varsa helal olsun demekki kafaları çalışıyor...

gerçekten komik sınav aynı sınav sorular aynı sorular ama biri patates soğan soyuyor sınavı kazanıyor diğeri bu işin içinde üstelik iddialı ama kazanamıyor sonra...bahane üretiyor....

emansur ' Alıntı:
bana komik gelen patates soğan soyarak staj başlatıp ruhsat alan varmış deniyor... bu iş bu kadar kolaymı çevremde bilmem kaçıncı kez staj başlatma sınavına girenler var üstelik bu mesleğin içindeler patates soğan soyarak başarabilen varsa helal olsun demekki kafaları çalışıyor...

gerçekten komik sınav aynı sınav sorular aynı sorular ama biri patates soğan soyuyor sınavı kazanıyor diğeri bu işin içinde üstelik iddialı ama kazanamıyor sonra...bahane üretiyor....

Kaç kere tekrarladım bi daha altını çizerek söylüyorum. Aslında sorun dediğiniz gibi patates soğan soyarak staj başlatıp ruhsat alanlarda değildir. Sorun; patates, soğan soyupta bunlara direk ruhsat veren zihniyettedir. Sorun; Bakkala, çakkala, fırıncıya zamanında ruhsat dağıtan zihniyettedir.

Staja başlatma sınavı çok zor bir sınavmı ya insanı güldürmeyin, ben 2 kitapla geçtim ne kurs nede başka birşey çevremdede bir sürü insan 1-2 en beceremeyeni 3 aylık çalışmalarla kazandı kazanamayanlar zor diye kendilerini avutuyorlar o kadar yoksa sınav kolay bir sınav. Şöyle söyleyeyim sınavı kazanmanın bana maliyeti 80 TL kitap parası idi o kadar :D :D

Staja başlangıcı kazanmak gerçekten hiçte matah birşey değil, şuan 2008 yılında kazandığım haberini aldığımda ki sevincime bile üzülüyorum çalışırsanız geçmesi çok kolay bir sınav yok çalışmazsanızda kazanamazsınız olay bu kadar basit.

Patates soğana gelince etrafınızda, yakınınızda yada çalıştığınız şirkette staj yapabilecek imkanınıza varsa evinizde patatesde soyarsınız soğanda. Odalarda denetim zaten hakgetire, bir güzel naylon stajınızı yaparsınız, bir yandan da SMMM olursunuz çokmu zor sanki oturun yeterlilikte kitapları hatmedin geçin ammaa. sonra ne olur ?
Sonra gelir yapılabilecek en basit işler için bile orda burda yardım istersiniz, belgenizi 500 TL-750 TL gibi aptalca rakamlara kiralarsınız, olmadı gider abuk subuk rakamlara kıytırık bir şirketin bünyesinde SMMM belgenizle çalışırsınız.
Yok bunlar yalan derseniz çıkın bir piyasaya bakın bakalım adamlar ne maaşlara çalışıyorlar yada belge kirası liraya düşmüş gözlerinizle görün. Reel rakam istersenizde şu an belge kirası İstanbulda 750-1000 TL lerde yerlerde sürünüyor bilesiniz, adamlar devletten iade aldıkları stopajı bile belgeyi kiraladıkları adamlara veriyorlar.

Ben şuan büro açsam hazırda sağlam mükellefim var, hazırda bürom var , mobilyasından pc sine kadar ne ararsanız var , büro için kiralık belge zaten sebil ama başkalarına şerefsizlik diye sıfatlandırdığım bir şeyi kendime yediremediğim için yapmıyorum belge kiralamıyorum hakkımla mesleğimi yapmak istiyorum yoksa yapmaya kalksam şuan gelirim şimdiki halimden en az 3 kat daha fazla olur ama yapmıyorum işte ben aldığım belgenin hakkını vermek istiyorum.

stajyer35 ' Alıntı:
emansur ' Alıntı:

Kaç kere tekrarladım bi daha altını çizerek söylüyorum. Aslında sorun dediğiniz gibi patates soğan soyarak staj başlatıp ruhsat alanlarda değildir. Sorun; patates, soğan soyupta bunlara direk ruhsat veren zihniyettedir. Sorun; Bakkala, çakkala, fırıncıya zamanında ruhsat dağıtan zihniyettedir.

ruhsat vermeyin meselesi ayrı şayet ruhsatlı smmm olması gerekenden çok çok fazla ise patates soğan soymasına gerek yok yine ruhsat verilmesin smmm değilim aöf mezunuda değilim patates soğan soyarım bazen hanıma yardım etmek için :) lakin şu mantığı anlamıyorum sayın stajyer35 siz nasıl sınavla smmm oluyorsanız patates soğan soyan kişide sınavla oluyor olabiliyorsa olsun helal de olsun yani patates soğan soyarak smmm olunabiliyorsa o insanı tebrik etmek lazım...

Sn emansur derdinizi bir anlayabilsem

Naylon stajla belge almak normal stajla belge almaktan kat be kat daha kolay hemde öyle böyle değil.

Biri piyasada deli gibi koşturup canı çıkana kadar, nerdeyse bedavaya üstüne kendi SSK sınıda ödeyerek maddi zorluklarla SMMM olmaya çalışırken diğer taraftan çevresini kullanarak naylon stajla evde yattığı yerden SMMM olanda var diyorum.

Eğer bu şekilde olan yoksa zaten piyasada 750 TL ye belge kiralanmazdı belgeyi hakkıyla alan insan gidipde belgesini üç kuruşa kiralamaz.

Takmışsınız bir sınava sınavlar kolay ama kime kolay günde 10,5 saat çalışıp üstüne eve gidip üstüne kütük gibi kitaplarla ders çalışanamı yoksa belgeli akrabaları yada tanıdıkları sayesinde evde oturduğu yerden staj yapanlaramı daha kolay.

ve evet denetim eksikliğinden dolayı evde patates soğan soyarak, bir şirkette pazarlamacı,sekreter,ofisboy, şoför hatta üretimde işçi olarak çalışarak bile belge alabilirsiniz çünkü oda denetlemiyor bu adam stajda ne yaptı diye sormuyor, bunun adını sorarsanız da günümüzde fırsat eşitliği adı altında gelene geçene belge vermektir o kadar.

Bu meslekte neden bir arpa boyu yol gidilemediğini buradaki yorumları okuyunca daha net anlıyor insan.Yok patatesmiş,yok soğanmış,yok biri çok kolay,diğeri sınavı zor almış,örgünmüş,açıköğretimmiş vs...vs.. Arkadaşlar Allah aşkınıza şu yorumları objektif bir meslek mensubu adayı olarak okuyun ve lütfen düşünün!Hani hemen hemen neredeyse hiç yapmadığımız birşey ya,ondan böyle zorlanılıyor sanırım.Düşünmek!Siz böyle mesleğin alt basamaklarında bu mevzularla oyalanadururken mesleğin elinizden alınan olanaklarını farkedemiyorsunuz.Sorun+çözüm tarzı dialoglar meslek mensubu ve adaylarının sohbet konusunu oluşturmalı.Bunu yaparken de insanlar birbirlerinin değerlerine saygı duyabilmeli.Bırakınız üniversite eğitimini daha ilköğretim aşamasındayken hepimizin alması gereken bir ders var anlaşılan.Nasıl insan olunur?Gerçek insanın kalitesi karşısındaki kişiyle zıt görüşlerde de olsa bunu saygı çerçevesinde tartışabilen insan olmasıyla ölçülür.Bu yazımdan sonra sırf kışkırtmak için bana da çok zıt yorumlar yapan arkadaşların olabileceğini tahmin ediyorum.Çünkü sosyal dayatma o yönde.Çünkü yarışma programlarından tutunda,siyasilerin meydanlarına kadar herkes birbiriyle tartışma ve zıtlaşma yarışında.İşte bu nedenlerle ilerleyemediğimizde kimsenin umurunda değil!Birbirimizi tırmalamak,üstüne basıp ezmek,senci benci,ocu bucu,vs vs yapmak ideolojimiz olmuş.Artık midem bulanıyor.Bu kadar sosyal kirliliğin bu kadar okumuş aklı başında insanlar tarafından yapıldığını görünce midem bulanıyor!Kimlerin ne şartlarda sınava hazırlandığını bilmeden ne akla hizmet başarısını değerlendiriyorsunuz?Ben örgün eğitim almış biriyim ki üniversiteyi amacıma giden bir araç olarak görüyorum,ekonomik nedenler yüzünden okulunu çok başarılı olduğu halde bırakanlara şahit oldum!Yazık arkadaşlar.Lütfen kendimize gelelim.

STAJYER ' Alıntı:
Kimlerin ne şartlarda sınava hazırlandığını bilmeden ne akla hizmet başarısını değerlendiriyorsunuz?

görüşlerinizin tamamına katılmamakla birlikte benimde anlatmak istediğim düşünce katıldığım husus üstteki alıntıdır...

ÖNCELİKLE BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMA KOLAY GELSİN

MAAŞIN AZLIĞI YADA ÇOKLUĞU YAPILAN İŞİN NİTELİĞİ İLE DOĞRU ORANTILIDIR.

MÜŞTERİNİZE 10.000 KAZANDIRIYORSANIZ EN AZ BUNUN % 10 ALMALISIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
BU İŞ NASIL OLACAK DERSENİZ EĞER HER ŞİRKETE İŞE BAŞLADIĞINIZDA BİR DEĞER KATARSINIZ BU DEĞERİN NE OLSUĞUDUR MAAŞINIZ.
ÖRNEK ÇIKTIĞINIZ BİR İŞTEN 5 SENE SONRA DAHİL SİZİ ARAYIP BUNU NASIL YAPABİLİRİZ DİYORLARSA İNAN O ŞİRKETE SİZ DEĞER KATMIŞSINIZDIR.

O YÜZDEN BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMA REFAH HAYAT STANDARDININ ÜSTÜNDE MAAŞ TALEP ETMELİDİRLER.
NE DEĞERİNİZİ DÜŞÜRÜN NEDE PİYASANIZI,
NEE DEFTER KORKUNUZ OLSUN, NE DE TAHSİLAT
BU KORKULARI BU OLGULARI BİZ YAPIYORUZ ARKADAŞLAR.
RESMİ TATİLLERDE HARIL HARIL ÇALIŞANI, AKŞAM MESAİ BİTSEDE EVİNE GİDECEĞİ YERDE BÜRODA YATAN MESLEKTAŞLARIMIZI, İŞİMİZİ HAFİFE ALMAYALIM, HAFİF OLAN ÇABUK KALKAR.

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

sonuç olarak 4000-tl muhasebe müdür için az.
bence en az 5000-TL olmalı. ::)

sserpil ' Alıntı:
olmuştur zaten başlık 2009 da açılmış...

sserpil ' Alıntı:
mrc ' Alıntı:
sserpil ' Alıntı:
olmuştur zaten başlık 2009 da açılmış...

o zaman problem yoktur. 5000 kafidir. ;D

Tamamen sübjektif bir yorum. :)
Kime göre kaf?i hangi ölçüye ve yapılan işe göre kafi değil?

Yapılan işin mahiyeti ücreti belirler.Ancak ilk girişte alınacak rakamın 2500 tl den az olmayacağı bellidir.Mesela bir leasing firmasının(elbette bunlar bankaların dahılındedir)muhasebe müdürü enaz 50bin tl aylık almalıdır.Onca kazıkların makyajlanması sorumluluk ister.Birde evrakların mantığa göre dizilişleri önemli ise bu dizilişin firmaya kazandırdığının %50 sini almak an doğal hakkıdır.(muteselsil sorumluluğun payı)
Bir fıkra ile nihayetlendirelim,
Adamcağız hayatında ilk defa kurban kesecekmiş ama nasıl dağıtılacağını bilmiyormuş.Mahallenin hocasına bir danışayım demiş.Hoca kurnaz,başlamış pay etmeye;
Bak muhterem baş,döş hocanın
Beşte üçte hocanın
Ehhh kalan ile
işi var hocanın :)
demiş.
Bu arada hocanın nereli olduğunu sormayın ben bilmiyorum :)

Benim bir arkadaşım var bilgisayar mühendisi.Bir şirkette database uzmanı olarak çalışıyor. Ne müdür ne de müdür yardımcısı sadece uzman.Aldığı maaş 10.500 tl yani müdürünü siz düşünün...

100 tane mükellefi olan bir meslek sahibi bu kadar parayı bu kadar temiz kazanabiliyor mu sizce?

stonhand ' Alıntı:
...
Başımdan geçen bir deneyimi anlatayım 2003 yılı idi bir benzin istasyonunda ön muhasebeci olarak işe başlamıştım adamlar ................. finansını,girişini çıkışını,cari hesaplarını artık akla ne gelirse bütün işlerini yapıyordum. İlk 1 aydan sonra adamlar ne kadar akrabaları varsa yanıma göndermeye başladı ne oluyoruz dedim bunların hepsini yetiştir dediler olmaz işim gücüm var deyince yanıma 1 tanesini bıraktılar, bırakılan adam yapmadık yalakalık bırakmadı ağbim der başka bir şey demezdi [size=10pt]yanımda 6 ay kaldı bende temiz kalple adama ne varsa öğrettim ve 6 ay sonra ne oldu hopp bana kapı gösterildi [/size] sonuçta bir baktım yanımda 6 aydır duran vatandaş gitmiş yerime oturmuş yani benim ağzım sütten yandı kardeşim öyle adam yetiştiririm benim başarımdır onlar bu piyasada şuan hikayeden ibaret.

Adam yetiştirmek öyle zor bir şey değil istenirse
Yapabildikleri, 6 ay yanında duran bir insanın da rahatlıkla yapabileceği şeylerden ibaret olan,
80TL lik 2 kitap masrafı ile sınav kazanıp muhasebecilik mesleğine girmeyi başarı sayan, 2 kitapla yırttım abicim diğerleri akılsızlığına yansın zihniyetine neremle gülebileceğimi şaşırdım inanın.
Her ne kladar mesleğiniz mensubu olmasam da,affınıza sığınarak bölümünüze girmiş bulundum :) yaptığı iş 6 ayda öğrenilerek kendini kapı önünde buldurabilecek kadar basit bir işse, bu kadar yaygaraya da gerek yok aslında.
O işi herkes yapabilir demektir..
HA o herkesin danıştabileceği, '' abi, ya benim başıma şöyle bir olay geldi.... nasıl kurtarırız ''' ı sorabileceği insan , üstad olmak her babayiğidin harcı değildir.
O babayiğitlere, her konuda her zaman '' İYİY Kİ VARSINIZ'' diyor , selam ve saygılarımı sunuyorum.