Muhasebe Müdürü - 4000 YTL Ücret Az Değil mi?

Ynt: Muhasebe Müdürü - 4000 YTL Ücret Az Değil mi?

Öğretmekten korkan insan, korkuları olan insandır.

keremcem ' Alıntı:
stonhand ' Alıntı:
...
Başımdan geçen bir deneyimi anlatayım 2003 yılı idi bir benzin istasyonunda ön muhasebeci olarak işe başlamıştım adamlar ................. finansını,girişini çıkışını,cari hesaplarını artık akla ne gelirse bütün işlerini yapıyordum. İlk 1 aydan sonra adamlar ne kadar akrabaları varsa yanıma göndermeye başladı ne oluyoruz dedim bunların hepsini yetiştir dediler olmaz işim gücüm var deyince yanıma 1 tanesini bıraktılar, bırakılan adam yapmadık yalakalık bırakmadı ağbim der başka bir şey demezdi [size=10pt]yanımda 6 ay kaldı bende temiz kalple adama ne varsa öğrettim ve 6 ay sonra ne oldu hopp bana kapı gösterildi [/size] sonuçta bir baktım yanımda 6 aydır duran vatandaş gitmiş yerime oturmuş yani benim ağzım sütten yandı kardeşim öyle adam yetiştiririm benim başarımdır onlar bu piyasada şuan hikayeden ibaret.

Adam yetiştirmek öyle zor bir şey değil istenirse
Yapabildikleri, 6 ay yanında duran bir insanın da rahatlıkla yapabileceği şeylerden ibaret olan,
80TL lik 2 kitap masrafı ile sınav kazanıp muhasebecilik mesleğine girmeyi başarı sayan, 2 kitapla yırttım abicim diğerleri akılsızlığına yansın zihniyetine neremle gülebileceğimi şaşırdım inanın.
Her ne kladar mesleğiniz mensubu olmasam da,affınıza sığınarak bölümünüze girmiş bulundum :) yaptığı iş 6 ayda öğrenilerek kendini kapı önünde buldurabilecek kadar basit bir işse, bu kadar yaygaraya da gerek yok aslında.
O işi herkes yapabilir demektir..
HA o herkesin danıştabileceği, '' abi, ya benim başıma şöyle bir olay geldi.... nasıl kurtarırız ''' ı sorabileceği insan , üstad olmak her babayiğidin harcı değildir.
O babayiğitlere, her konuda her zaman '' İYİY Kİ VARSINIZ'' diyor , selam ve saygılarımı sunuyorum.
+1

ntvmsnbc
Güncelleme: 08:51 TSİ 25 Haziran. 2011 Cumartesi
İSTANBUL - Siyasi kulislerde ?Gölge bakan? olarak adlandırılan 20 bakan yardımcısı, 9 bin lira maaş alacak.

Maaş belirlenirken, bakandan az, müsteşardan fazla olmasına dikkat edildi. Bakan yardımcılarının ?imza? yetkisi de olacak. Şu anda milletvekilleri 10 bin 700, bakanlar 11 bin, müsteşarlar da 6 bin lira dolayında maaş alıyorlar.

Kabinenin yeniden yapılanmasının ardından oluşturulan ?bakan yardımcılıklarının? nasıl kullanılacağı belli oldu. İmza yetkisi olan bakan yardımcılarının aldığı kararların siyasi sorumluluğu bakanda olacak. Ancak bakan yardımcıları, cezai sorumluluk açısından devlet memurlarına uygulanan kurallara tabi olacaklar.

nguroy ' Alıntı:
Meslekte her türlü insanın olduğu ve kalitenin her gün daha da düştüğü yadsınamaz.
Ancak bu başka bir söylem. Bu doğru yalnız bizim için değil tüm meslekler için geçerlidir.

Şimdi gelelim gurur meselesine. Bu meslekte nerdeyse 40 yılım geçti. Size naçizane öğrendiklerimi sayayım.

1- Öncelikle ben bürocu değilim. Kimsenin benim müşterimi çalması gibi bir korkum yok.
2-Bu meslek 1989 da çıktı. Ben ondan öncede Muhasebe Müdürü , mali işler müdürlüğü, finans amüdürlüğü yapıyordum.
3-Her zaman bana bağlı çalışan 10-30 arası elemanım oldu. Bütün hayatım boyunca tüm mesleki bilgimi elemanlarımla paylaştım. Onları eğittim.
4-Asla bu eğittiğim elemanlar benim işimi elimden alır diye bir kaygım olmadı. Bu benim elemanlarım için değil herkes için geçerlidir. Sizin elemanınız olmaz başkası gelir sizin işinizi alabilir.
5-Öncelikle kendime karşı dürüst olmalı yaptığım işin beni tatmin etmesini sağlamalıyım. Yani ama işimi kaybetmiyeyim diye doğrulaımdan taviz vermem.

Bende elemanların eğitilmesinden yanayım. Öyle olmasaydı bizde dahil meslekle ilgili bilgileri öğrenemezdik.
Ama burda artı parantez diyorum: "Gerçekten bu mesleği severek yapacak olanların eğitilmesi"
Bahsedildiği gibi belgeyi alıp kiraya veririm ayakları yapanlara fırsat vermemeliyiz. Herkes işini yapsın. Biz gidip mahkemede adam savunuyormuyuz ya da hasta tedavi ediyormuyuz. Zamanla mesleğimiz saygınlığını tekrar kazanacak. Buna hepimiz katkı sağlamalıyız.

örgün üniversite de 'hukuk fakültesinde ' okumadıysan ve de' stajını' yapmadıysan; mahkemede kimseyi savunamazsın.
örgün üniversite de 'tıp fakültesinde 'okumadıysan ;hasta bakamazsın.

mali müşavir değilsen, (ilkokul mezunu olsanda )muhasebe müdürü ,mali işler müdürü ,muhasebeci olabilirsin.
piyasada mali müşavirle ,muhasebeci arasında fark görmeyen mükellef sayısı oldukça fazla.
hatta mükellef yanında çalıştırdığı ön muhasebe elemanı sekreter kızla seni aynı görüyor. o da malum üniversite mezunu sen de(!)
tek fark ymm ' de ortaya çıkıyor.

meslekle ilgili işlemlerin %90 ında muhasebeci-mali müşavir ayrımı yapmaya gerek yok zaten.

Muhasebe Meslek mensuplarının ( smmm) düşük ücretle çalışması hususunda ;
Prensip sahibi insan derki çalışmıyorum şu rakamdan aşağı bitti ...
He zorlamı çalıştırıyorlar , söyleyin bana hemen savcılığa bildireyim , yok zorla çalıştırmıyorlarsa adamlar enayimi 1000 liraya razıyken sen , yok biz 3000 verelim desinler , sen olsan yaparmısın , ? ama birlik olunursa ki bunun için başlangıç noktası ( bu yazıyı okuyan ) sen sin , bak bir yıl sonra düşük ücret alıyorum diyen meslek mensubu bulunabilecek mi ?

Gecesini gündüzüne katarak ders çalışan, kanunları sınavı geçmek için değil de ileride her durumda bilgi sahibi olmak, sorulan sorulara tam ve doğru cevap verebilmek için yalayıp yutan, sınav odaklı değil de muhasebeye odaklanan ve bilgi sahibi olmak için çabalayan, hakkıyla geçen, sürekli kendini güncelleyen 1. de olmasın isterse 10. da kazansın benim gözümde 4*4 lük insanlardır.Ezberci zihniyet, 80 tl lik kitap aldım ezber yaptım laylaylom geçtim diyerekten diğer emek veren insanları küçümseyen insan seni bende eshefle kınıyorum.Kazandım 3 sene kafam rahat düşüncesindeki, nadasa yatıp kendini geliştirmeyen boş insanlara da boşuna sınavlarda kalabalık yapmayın.Hakkı olanlar kazansın yol açın diyorumm..

Bu arada 2009 yılı için ücret güzelmiş şimdiye vurursak 6000-7000 olmuştur.

Arkadaşlar İst.da bir şirket bünyesinde Mali Müşavirlerin ortalama aldığı başlangıç ücreti konusunda bilgi rica ediyorum.

STAJYER ' Alıntı:
Arkadaşlar İst.da bir şirket bünyesinde Mali Müşavirlerin ortalama aldığı başlangıç ücreti konusunda bilgi rica ediyorum.

Şirketinden şirketine çok farkediyor.
İnanılmaz farklı skalalar var.

biraz şirket profili vb vermeniz gerekir.

saygılar

Şirket profili veremiyorum ama ortalama bir bilgiye ihtiyacım var.Yani minimum maximum şeklinde bir bilgi verebilir misiniz?Saygılar.