Muhasebe Programlarnın Kaydı Nasıl Olmaktadır?

2 yıllık kullanım hakkı olan bir Antivirüs programının muhasebe kaydı nasıl işler...
1 yıllığına sadece şirkete kullanma yetkisi veren bir program alındığında veher yıl bu programın güncelleştirmesi ücreti söz konusu olduğunda muhabse kaydı nasıl işler.?
Bunların ifa yolları hakkında görüş bildirseniz sevinrm.

Ynt: Muhasebe programlarnın kaydı nasıl olmaktadır.

180-280 hesapları kullanarak ilgili dönemlerde giderleştirebilirsiniz.

Merhaba,

satın alınan antivirüs programı bir haktır.
260 numaralı hesaba kayıt alınması gerekir. Buradan 2 yıl amortisman ayırarak giderleştirmelisiniz.

GGUL ' Alıntı:
Merhaba,

satın alınan antivirüs programı bir haktır.
260 numaralı hesaba kayıt alınması gerekir. Buradan 2 yıl amortisman ayırarak giderleştirmelisiniz.

Sn.GGUL,
Süreye bağlı olan kullanımların hak olarak değil,kiralama gideri olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.Burada antivirüs programının ya da benzer bir programın belli bir süre ile kullanılmasından bahsediyoruz.Mülkiyet olmadığına göre gider kaydetmek bence daha doğru.Ha siz bir program yazdırırsınız ve bunun her türlü kullanım hakkı,mülkiyeti,vs size ait olur o zaman tabi ki de amortismana tabi tutmak gerekir.

Bilgisayar programları gider değil kullanım hakkıdır. Gayri Maddi sabit değerler altında
267 maddi olmayan diğer duran varlıklar
267,01 bilgisayar programları altında muhasebeleşir.
yerleşmiş uygulama böyledir.

268 birikmiş amortismanlar hesabına alacak verilerek kullanım süresi içersinde itfa edilir.

Selamlar.
Normalde bende bilgisayar programlarını 267 de takip eder,268 ile itfa ederim.İtfa süresi dolduğunda hesapları karşılıklı kapatırım.Bu anlamda Nizam üstadıma katılıyorum.
yeni güncelleme halinde de tekrar 267 ile devam ederim.
Sayın Poseidon'un yaklaşımı da aslında şu anlamda doğrudur.Antivirüs yazılımlar genelde tutar olarak demirbaş sınırın altındadır.Çok özel veya çok kullanıcılı olmadıktan sonra 700 lirayı pek geçmezler.
Demirbaş sınırının altında kalan tutarları 180 ve 280 de takip edebilirsiniz.Direk giderleştiremezsiniz çünkü anında tüketilen birşey değildir.
Saygılar.

Demirbaş sınırı yaklaşımı doğru tabi.
Ancak yalnız anti virüs değil ki bir sürü program var. Ayrıca geçenlerde 1200 usd ye anti virüs aldık. :)

Hatta tekdüzen planında yer almayan fakat bazı yorumlarda bahsi geçen 265-YAZILIMLAR diye bir hesapta açabilirsiniz.Fakat bazı muhasebe paket programları 265 hesabını görmediklerinden bunu bilançoya yerleştiremiyorlar,dolayısıyla bilançonuz hata veriyor.Manuel bilanço oluşturanlar isterlerse 265-YAZILIMLAR hesabı da kullanabilirler.

Sn.twolf ve Sn.nguroy;
Sizlerin görüşlerine sonsuz değer vermekle beraber ben duran varlık hesaplarını mülkiyet esasına göre kullanıyorum.Ödediğim bedel her ne için olursa olsa kullanım hakkı ise ben bu bedel için gider yaklaşımındayım.Alakasız bulabilirsiniz ama bir örnek vereyim;Ödemiş olduğumuz kira bedelleri.Kira nedir?Bir mülk için,arsa için,tarla için,araç için,vs. belli bir süre karşılığında ödenen kullanım bedeli değil midir?Kiraları amortismana mı tabi tutuyorsunuz?
Ha vergisel açıdan bir sorun var mı?Yok tabi ki.Ha 180-280 üzerinden giderleştirmişim ha amortisman ayırma yoluyla giderleştirmişim.Vergisel fark yok.Tek fark kayıt usulü.

twolf ' Alıntı:
Hatta tekdüzen planında yer almayan fakat bazı yorumlarda bahsi geçen 265-YAZILIMLAR diye bir hesapta açabilirsiniz.Fakat bazı muhasebe paket programları 265 hesabını görmediklerinden bunu bilançoya yerleştiremiyorlar,dolayısıyla bilançonuz hata veriyor.Manuel bilanço oluşturanlar isterlerse 265-YAZILIMLAR hesabı da kullanabilirler.

Merhaba Tahsin bey,
265 nolu hesabı, yılsonundaki kurumlar vergisi beyananmesindeki mali bilgilerde sisteme yazabiliyor musunuz?
Daha önce başıma gelmişti, 265 nolu hesap tanımlanmadığı için, finansal kiralama konusu kıymetler adı altında takip etmiştim yıl boyunca ama yılsonunda hesabı 267 e aldım.

Maalesef İrem hanım,
Bende bir ara 265 te takip edeyim dedim hem paket programlarda hem de dediğiniz bdp bilançoda yeri olmadığı için vazgeçmiştim.Ama yaptığınız işlemde çokta yanlış değil,yıl içinde 265 yıl sonunda 267 yapmak yanlış olmasa gerek.Veya yine 265 te takip ederek bilançoda yerine koyarken "diğer maddi olmayan duran varlıklar" satırına yazmakta bir ihtimal kabul edilebilir.Fakat bu riske girilmeli mi,orası tartışılır :) Kaldı ki program veya sistemde kayıtlı olmadığı halde neden bazı yorumlarda 265 hesabından bahsedilir, o bile tartışılır :)

PoSeiDoN ' Alıntı:
Sn.twolf ve Sn.nguroy;
Sizlerin görüşlerine sonsuz değer vermekle beraber ben duran varlık hesaplarını mülkiyet esasına göre kullanıyorum.Ödediğim bedel her ne için olursa olsa kullanım hakkı ise ben bu bedel için gider yaklaşımındayım.Alakasız bulabilirsiniz ama bir örnek vereyim;Ödemiş olduğumuz kira bedelleri.Kira nedir?Bir mülk için,arsa için,tarla için,araç için,vs. belli bir süre karşılığında ödenen kullanım bedeli değil midir?Kiraları amortismana mı tabi tutuyorsunuz?
Ha vergisel açıdan bir sorun var mı?Yok tabi ki.Ha 180-280 üzerinden giderleştirmişim ha amortisman ayırma yoluyla giderleştirmişim.Vergisel fark yok.Tek fark kayıt usulü.

Sn Poseidon ;
Görüşleriniz renk katıyor foruma buna saygı duyuyorum.
Ancak bu konuda yerleşmiş bir uygulama birliği var. Siz bunu sadece bilgisayar programı olarak düşünmeyin. Bunu çok geniş anlamda düşünmelisiniz. Örneğin patent hakları, know how ve lisans sözleşmeleri
Bununlar hep maddi olmayan duran varlıklardır. , TDHP da bunu tarif etmiştir.

nguroy ' Alıntı:
PoSeiDoN ' Alıntı:
Sn.twolf ve Sn.nguroy;

Sn Poseidon ;
Görüşleriniz renk katıyor foruma buna saygı duyuyorum.
Ancak bu konuda yerleşmiş bir uygulama birliği var. Siz bunu sadece bilgisayar programı olarak düşünmeyin. Bunu çok geniş anlamda düşünmelisiniz. Örneğin patent hakları, know how ve lisans sözleşmeleri
Bununlar hep maddi olmayan duran varlıklardır. , TDHP da bunu tarif etmiştir.

Sn.nguroy;
Benim bakış açım zaten sadece bilgisayar programı olarak bakmak değil.Ya da ben sadece bilgisayar programı olarak bakmıyorum.Mülkiyet,sahip olma,tasarrufta bulunma çerçevesinde bakıyorum.
Patent,know how,lisans sözleşmeleri gibi durumlarda zaten bir mülkiyet sözkonusu.
Ben bir bilgisayar programı yazsam ve bunu kendi adıma lisanslatsam,bir de bunun üzerine marka tescil ettirip patentini de alsam bunlar tabi ki de benim için MODV dir.Hepimiz bilgisayar kullanıyoruz.Bilgisayarı aldık,işletim sistemini de ayrı aldık.Almış olduğumuz işletim sistemi MODV dır.Ama buradaki soruda olduğu gibi bu bilgisayarda ya da bir başka bilgisayarda kullanmak için belli bir süreliğine antivirüs yazılımı kiralarsak bu bence MODV değildir.

Bu arada atgözlüklü bir insan değilim,ille de benim dediğim doğru diyen modellerden de değilim.Ama bazen herkesten farklı görüşte olmak iyidir :D
Sizin değerlendirmenize göre foruma renk katıyor olmak da ayrıca mutluluk verici.

Teşekkürler,Selamlar.

"Bu arada atgözlüklü bir insan değilim,ille de benim dediğim doğru diyen modellerden de değilim.Ama bazen herkesten farklı görüşte olmak iyidir "
İşte bu yorumunuza tamamen katılıyorum.

Sayın PoSeiDoN'un yorumlarını bu örnekle alakalı olarak faydalı buluyorum, özün önceliğine göre değerlendirerek farklı bir bakış açısı kazandırdığı gibi mesleki yaklaşımımızın nasıl olması gerektiği konusunda güzel bir örnek sergilediği için kendisini tebrik ediyorum ancak bu konuda tamamen Sayın nguroy'a katılıyorum, çünkü söz konusu örnek virüs programı olduğu için süresi bitince de kullanılmaya devam edilebiliyor sadece güncellemelerden faydalanılamıyor onun için kiralama olmadığı gibi firma için -devredilemeyecek dahi olsa- iktisadi kıymet olarak aktifde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Merhaba

Şirket, anti virüs programı almış. 150,00.-TL değerinde
Bu tutar, bilgisayarın maliyetine mi alınmalı? yoksa direk gider yazayım mı?

180-280 hesapları kullanarak ilgili dönemlerde giderleştirebilirsiniz.

Örnek 1: Karatekinler AŞ muhasebe bölümde kullanılmak üzere bir bilgisayar ile birlikte işletim sistemi ve muhasebe programı da satın almıştır.
Bilgisayar donanımının üzerinde önceden yüklenmiş olarak gelen gömülü yazılımlar, bilgisayarın çalışması için gerekli olduğundan bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir ve duran varlık olarak bilgisayarın maliyet
bedeline dahil olarak “255. Demirbaşlar” hesabına kaydedilir. Buna rağmen,
işletim sistemi donanımın ayrılmaz bir parçası olmadığı için, Standart’a göre
maddi olmayan duran varlık olarak kabul edilir ve işletim sisteminin bedeli
“260. Haklar” hesabına kaydedilir. Bilgisayara yüklenen muhasebe yazılımı
da bilgisayarın ayrılmaz bir parçası değildir. Ayrıca söz konusu yazılım işletmeye ekonomik fayda sağlamak bakımından üzerinde taşındığı fiziksel cisimden (örneğin CD) daha önemli olduğu için maddi olmayan duran varlık olarak sınıflandırılarak “260. Haklar” hesabına kaydedilerek TMS 38 hükümlerine göre aktifleştirilecek ve değerlenecektir. İşletme sistemi ile muhasebe
programı “260. Haklar” hesabında farklı alt hesaplarda takip edilecektir.