Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

İsabetli bir karar. Her şirketin denetlenmesine gerek olmadığı gibi herkesinde denetçi olasına gerekmemekteydi.
Denetim eğer bir ihtiyaç varsa olur, bunu da devlet değil piyasa belirler. Yeni KHK ile kamu yararı için denetim getirililmiş ki doğrusu da bu. Yoksa denetçi olacağız diye sağa sola saldıran günlüğü 6000 Usd eğitimlere para verip, denetçi olucam, herkes denetlenecek ben de zengin olucam hayalleriyle yanıp tutuşan meslektaşların hayelleri değil. Kanunlar insanlar için yapılır. Bağımsız denetim şartı her firma için olsaydı piyasada kaç firma kalırdı acaba. Ya da ücretsiz eğitimlerle herkes denetçi olup, denetim raporları yazmaya kalksaydı kaç tane sigorta sigorta şirketi ayakta kalırdı acaba.

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Şimdi tekrar okuyunca pekiştirdiğim durum şu, ltd ve a.ş. lere denetim kalkmamış. TTK uygulanacak onlar hakkında. Dolayısı ile TTK nın sulanmasından cok bağımsız denetimi üstlenmiş bu kurum. Birde piyasada bildiğimiz büyüklerin denetim yöntemini, birde TMS yi:)

arkadaşlar ben anlamadım KHK'yi smmm ler için iyi mi oldu kötü mü neolur anlayan arkadaşlar bi açıklama yapsın

Sınavlarla lisans almak isteyenler için iyi
Sınavsız eğitimle filan geçiştirelim diyenler için kötü oldu:)

bence bu adım çok faydalı gereksiz koltuk sevdasından vazgeçip smmm ve ymm'ler açısından ne fayda sağlar onun tartışılması yararlı olur ::)

öncelikle denetim sahaları belirleneceğe benziyor ve özellikle bu alanlar içerisinde belediyeler ve iktisadi teşekkülleri de denetim kapsamına alınacağını umuyorum ::)

bir de denetim planlamaları yapılırken denetim alanları çok dar tutuluyordu sadece merkez ve bir kaç şube denetim kapsamındaydı ama imar bankası olayında olumlu görüş bildiren denetim raporu olmasına rağmen şubelerde olmayan hazine bonolarının satılması skandalı ortaya çıktı ;D

denetimin çevresi çok geniş tutulur ve şube depo vb iktisadi birimleri aslına uygun olarak ayrı bir iktisadi birim olarak algılanır ve denetimi de öyle yapılırsa denetimin maliyeti biraz artabilir ama ekonominin güvenliği ve kayıtdışının azaltılması hususunda çok faydalı olur tabi bizlerinde konsolidasyonu çok iyi öğrenmemiz gerekiyor ::)

özellikle denetçilerin denetiminin nasıl olacağı ve bu denetimlerinde belli bir standarda tabi olup olmayacağı ve hatta bu denetim firmasının da nasıl denetleneceği hususu karmakarışık bir noktadaydı ama her ne olursa olsun bir adım atılmış olması ve denetçi tanımında da smmm ve ymm'lerin belirtilmiş olması güzel bir adım bence iyi olacak tabi burada odalar ve türmob'a düşen en büyük görev önce meslektaşım zihniyetine sahip olmak olmalı yoksa günlük siyasete dahil olup önce koltuğum derdine düşülürse çok sıkıntılı olur ama son zaman odalar ve türmob önce meslektaşım demeye başladılar ve yeni oluşan mevzuatta bunları görmeye başlamak çok iyi..

Merak etmeyin yakında "ismen sayılanlar ve bazı büyük şirktler TTK ile birlikde, x faaliyetinde olan y kadar işçi çalıştıran işlem hacmi z olanlar 01/01/2015 de ...." şeklinde bir düzenleme gelir. Arkasından küçük ölçekli şirketler için bu tarih uzar da uzar...
Birde "spk lisansları sadece spk tabi şirketler içindir, iç denetci icin benim açacağım sınava girecekler muafiyet yok" derlerse şaşmam. ne de olsa yeni bir rant kapısı. ::)

Bu kanun (hükmünde kararname) da benim sorularıma cevap olmadı. Belirsizliklerin yerini yenileri aldı. Benim için en önemli sorun olan "Bağımsız denetçi kimdir?" sorusunun net cevabı hala belli değil...Kanunun getireceği veya götüreceği hiçbirşey net değil... Bunu da yapabilirim ama vazgeçip onuda yapabilirim gibi ifadeler var. Bu sebeple şu an yapacağımız her yorum tahminden öteye geçmez diye dşünüyorum. Meslek Mensubu olarak bu belirsiz günlerin bir an önce sona ermesini diliyorum.

imdatttttttttttttttttt hiçbirşey anlamadım ben yaaa :( şimdi spk'nın önemi kalmadı mı yani bumudur?

Arkadaşlar hepimize hayırlı olsun. Yeni bir dönem başladı mesleğimizde. YTTK yürürlüğe girmeden önce denetim ve UFRS konusunda kendimizi geliştirmemiz yararımıza olacak. Gidişat iyi yönde bence kaygılanmaya gerek yok. Bu durumda ''Bilenle bilmeyen bir olurmu hiç'' sözü yerine oturmuş olucak. Herkese başarılar diliyorum.

Arkadaşlar 04 Eylül 2008 yılında bu forumlarda yazdığım bir metni aradan 3 yıl geçtikten sonra yeniden paylaşmak istiyorum. Hepinizi saygı ve tebessümle selamlıyorum...

"Unakıtan'ın biz mali müşavirlere pek iyi gözle bakmadığı, mali müşavirlerin de ona pek de iyi gözle bakmadığı hepimizin malumudur. Ancak burada konu Unakıtan ya da enflasyon değil. Çarpıcı olan konu "Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetim Kurumu" adlı kurumun ihdasıdır. Bu forumlarda yüzlerce kere yazıldığı üzere; eğer bu yasa yeni TTK ile birlikte çıkarsa mesleğin önü açılacak. Mesleğimiz denetim mesleği olacak. Yani güzel olacak."

SPK nın bağımsız denetim konusunda lisanslama yetkisi kalmadığına ,

KHK 2. kasım da yürürlüğe girdiğine,

yetkilendirme Kamu Gözetim Kurumu na verildiğine ,

göre 17 aralık taki sınav boşuna hiç bir hüküm içermeyen bir sınav değilmi dir arkadaşlar

GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) Bu Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Kurum tarafından yayımlanacak standart ve düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar, bu hususlara ilişkin mevcut düzenlemelerin uygulanmasına devam edilir.

(2) Denetim standartları ve bağımsız denetimle ilgili olarak diğer kanunlarda yer alan hükümlerin bu Kanun Hükmünde Kararnameye aykırılık teşkil eden hükümleri uygulanmaz.
Bu sınav geçerlidir ancak spk açtığı son sınav olabilir.

Uygulama tarafından çok ümitli değilim en azından kısa vadede.
Ancak Ankara dan, kurulacak denetim otoritesine ilişkin durumun karışık olduğu yolunda haberler var.

Yeni cikan kamu gozetimi ile ilgili KHK yi kacinci kez okuyorum bilmem. Hakikaten cok iyi hazirlanmis. Muhasebe meslegi icin donum noktasidir diye dusunuyor, cok seviniyorum. Umarim KHK nin uygulamasinin da kendisi kadar kusursuz olmasini diliyorum...

Bu KHK Turkiye standartlarinin ve alisilmisin disinda bir duzenlemedir. Basta AB nin 8. yonergesi olmak uzere dunyadaki pek cok ulkenin duzenlemesiyle uyumludur. KHK de Turklerin kendi icad ettigi birsey yoktur. Durum budur. Uygulama sorunlari da zamanla biter. Sinavsiz egitimle gecistirme fikri dogrudur. Zira sinav yapma yetkisi olmayanin egitim yaamasi gerekirdi onu da yapiyor. Kinayeye ne gerek var. Hangi sirketlerin denetime tabi oldugunu TTK belirlediginden KHK nin herhangi bir bendinin denetimle ilgili kural getirmesi zannina kapilmak anlamli degildir...KHK cok kaliteli bir sekilde hazirlanmistir. Dunyadaki en iyi orneklerden biridir....
Prof.Dr.Serdar ÖZKAN

başka söze gerek yok bence. hoca son noktayı koymuş.

Kurbağaya sormuşlar neden susuyorsun diye,
diyecek çok sözüm var ama konuşunca ağızıma su doluyor. demiş.

Gene Türmob naçar durumda kalmış hiçbir etkinliğini gösterememiş kendini ispat edememiş 9/1 sayı çok komik biz meslekdaşlar açısında çok acı veren bir durum smmmler yok sayılmış zaten , sınavlar hususu net değil , spk sınavlarına kalkacağına ise inanamıyorum.Türmob' hiç bir yetkide verilmemiş yani bu konuda türmobla hiç bir alakamız kalmıyor gibi.

stajyerzade ' Alıntı:
...
3) Spk ruhsatı olanlar ve yeni kurumun sınav yapmasına kadar geçecek sürede spk lisansını alanların hakları geçerlidir .Sınavlardan muaf olacaklar...
...
Kim demiş muaf olacak diye? Dereyi görmeden paçaları sıvamayın. Yeni kurum "beni ırgalamaz. o lisans bağımsız denetim içindir. şirket iç denetcileri için benim sınavdan geçeceksiniz, muafiyet yok." da diyebilir. Ne de olsa rant kapısı.

havanda su dövmeye gerek yok...şu an peşin hüküm verecek kadar kimse bilgili değil.

spk yı hafife almayalım.geçen sene türmobun yayınladığı yönetmeliğin akıbetini hatırlayalım...

spk ya verdiğin lisansları herkes çekmecesine koysun demek o kadar da kolay değil gibi görünüyor.

mrc ' Alıntı:
havanda su dövmeye gerek yok...şu an peşin hüküm verecek kadar kimse bilgili değil.

spk yı hafife almayalım.geçen sene türmobun yayınladığı yönetmeliğin akıbetini hatırlayalım...

spk ya verdiğin lisansları herkes çekmecesine koysun demek o kadar da kolay değil gibi görünüyor.

aynen katılıyorum..Spk hafife alınacak bir kurum değil...Emek emek çalışılarak alınan lisansı kimse hiçe sayamaz..

SPK Lisansı Sermaye Piyasalarında Bağımsız Denetim yapan şirketlerin denetiminde işe yarıyordu. Yani Sermaye Piyasası Kanunan tabi şirketleri denetleyen denetim şirketlerinde çalışan personelin alması zorunlu idi. Yeni KHK'da da bence aynı olacak. Değişik sektörlere özgü değişik kurallar getirilecektir. SPKanununa tabi şirketlerin denetiminde yine bu lisans geçerli olacaktır. Amacına uygun bir lisans ve ugulama. Pek çok meslektaş ve ne yazık ki odalalar bu lisansın ttk bağımsız denetim lisansı (ruhsatı) olduğunu sandılar ve sınava giriyorlar. Bu lisans sadece ve sadece SPK denetiminde olan şirketlerin denetiminde yer alan denetim şirketlerinde çalışmak için geçerli. Geçen yıl kasımda çıkan Türmob'un saçma sapan tebliğini görenler biz lisans alırsak muaf oluruz havasına girdeler. Arkadaşlar denetim öyle kolay bir iş değil. Öyle lisansla falan denetçi olunmaz. Deneyim gerekir iş bilmek gerektirir. TTK çıktı her şirket denetlenecek, biz de denetçi olup zengin oluruz diyen pek çok meslektaş oldu. Ama kazın ayağı öyle değil. Bu işi yıllardır yapan koskoca denetim şirketleri ve onların çok çok çok üst düzey denetçileri var. Üstüne üstelik her şirket denetlenmeyecek. KHK ile kriterler getirilecek ve emin olun ki o kriterler uyan tüm şirketler zorunlu olarak değil gönüllü olarak zaten bağımısız denetim yaptırıyorlar. Dolayısıyla yine yaptırmaya devam edecekler.

Hazine müsteşarlığı hariç (Sigortacılık) BDDK, EPDK Spk nın lisansını baz alarak işlem yapmakta idiler. dolayısıyla denetim SPK lisansının salt kamuya açık şirketler için belge verir savı pek geçerli değil.

SPK ülkemizde standartları olan tek kuruluştur maalesef....