Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

ırgalamazdan kasdım alınmış olan lisansların geçersizliği değildir, spk tabi şirketler için çalışan bağımsız denetim şirketlerinde çalışma için geçerliliği devam edecektir. Ancak SPK tabi olanların dışındakilere yTTK ile getirilen denetci için ayrı bir lisanslamaya gidilebilir ve burada geçerli olup olmayacağı mechul. Henüz kurum oluşmadığı ve kararının ne olacağı bilinemediğinden şu an hiç bir açıklık yoktur.

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Bu ara herkezin bayramını en içten dileklerim ile kutlarım.

Saygılarımla;

stajyerzade ' Alıntı:
"başka söze gerek yok bence. hoca son noktayı koymuş. "

Şu aşamada kimse son noktayı koyacak laflar edecek konumda değil.Gelişmeler farklı bir boyut alabilir.O zaman eski yorumların hepsi çöpe gider .

KHK ortada. Daha neyin yorumu değişecek. herşeye cavap vereceğiz diye.. lütfen diyorum artık.

Sakin olmakta fayda var, ikincil düzenleme ile sistem yerine oturacaktır. önceden kazanılan haklar bence korunack olup mevcut düzenlemeye göre planlamalar yapılmalı. (spk sınavı vs.)

ancak forumda sanki herkez denetim yapabilecekmişcesine bir beklenti içinde, herkez alabilse bile yetkilyi maalesef bu böyle olmayacak. daha önce denetim tecrübesi olmayan bir kişinin sırf belge ve ruhsatı var diye bu işten para kazanması mümkün değil.

Piyasayı takip ettiğim kadarıyla orta ve orta üstü firmalar YTTK gereklikleri konusunda kendilerince hazırlanmaya başladılar. Mevcut müşavirleri ile bu süreçleri yönetimiyeceklerinin ve mutlaka konusunda uzaman bir ''ekip'' ile çalışmak zorunda olduklarının farkında.

Dolayısıyla geçmiş birikim tecrübe, ve en önemlisi hitap edilecek sektörde deneyim, kısacası tüm ilişkiler öne çıkıyor. halen mesleğimizde haksız rekabette sınır tanımazken meslektaşlarımın YTTK ile dünyalarının değişeceğini düşünmek veya söylemek hayalden öte gidemeyecek.

Sonuçta denetim işini yapacak olan meslek mensupları belirleyeceği bir sektörde tam uzmanlaşma sağlayarak hizmet cizgi ve doğrularını belirleyip şu andan itibaren temasta bulunmalılar.

01/01/2013 daha gelmeden UFRS nin dikte ettiği son 3 yıl bilançoların revizyonu noktasında bir çok firmaye danışmanlık verilebilir. daha denetim zorunlu olmadan bu firmalardan para kazanılabilir. (halen yapılıyor). 2. adım ise gerekliklere uygun muhasebe sistemlerin kurulması belge ve işleyişe yönelik çalışmaların yapılması, 3. ve son adımda da denetime geçmek ancak mümkün olacak.

İşin özü yine bu işi belirli bir zümrenin hakimeyeti altında olacak. kimse kendini kandırıp pembe rüyalar görmesin.

Değerli arkadaşlar,

Pembe rüya görmekten kimseye zarar gelmez. Zirveye ulaşmak herkes için mümkün değil. Şüphesiz gerçek ama hepimizin ulaşamayacağımızın yada ulaşacağımızın bir garantisinin olmadığı aşikar ama kendimizi bu işe adamamızı, yetiştirmemizi, heyecanlanmamızı kim men edebilir.

Denetimi herkez yapmayaca. Evet bunu biliyoruz. Böylede olmak zorunda. Ama denetime tabi olacak Finansal Tabloları, Dipnotlarını kim hazırlrayacak. VUk Taslağı ortada. Defterler KOBİ TFRS na göre tutlacak. Denetimde ilkeler üzerinden bu standarta göre yapılacak.

Neden birileri sürekli olumsuzkuk aşılıyor. Neden birileri hep hakir görülüyor. Bu cüreti insanlar kendilerinde nasıl bulabiliyor. Bu bir hastalıksa lütfen tedavi olun. Yok eğer tedavisi yoksa biz biliriz ki karantina diye bir şey var. Lütfen insanların temiz düşüncelerini ulumsuz düşüncelerinizle zehirlemeyin.

Tüm meslektaşlarımız bu işi en iyi şekilde öğrenmeli. bir kısmı yapacak, bir kısmı denetleyecek. Herkes hakettiği ücreti inşallah alacak. Denetçiler raporları ile firmaları tenkit ettikce bu işi iyi yapmayanlar ya gidecek yada daha iyi yapıyor olacak ve hak ettiğini istemeye başlayacak. Birileri olumsuz rapor yazdıkça ve suç kayıtları yapanlarda ise firmalar kalite arayacak yok kendilerinde ise ya bu deveyi güder yada...

Denetçiler dik dursun, kayıtları yapanlar salla baş olmasın kendini geliştirsin. Bu 4 ayağı olan bir masa. birinden biri olmazsa bu iş çöker.

Muhasebeci, Denetçi, Firma, Kamu

Bu iş hepsinin ortak işi. Menfaatleri sonuna kadar bir.

Rekabetten kime zarar gelmiş, yeter ki haksız rekebet olmasın.

kesinlikle hakir görme konusu yok, bu konuda sizi temi ederim. gerçi sizin cevabi yazınız benimkini açıklayıcı nitelikte olmuş.

BEnde aynı şekilde denetime odaklanmanın sağlıklı olmadığını, sadece denetim den değil, revizyon UFRS uygun muhasebe politikalarının oluşturulması ve danışmanlık faaliyetlerininde göz ardı edilmeden üzerinde çalışılması gereken alanlar olduğunu vurgulamak istedim.

Ama pembe rüya değilde, kalibre ve ulaşabileceğimiz hedefler doğrultusunda koşmak işin doğrusu olacağı kanaatindeyim.

Sevgiler.

Kaldı ki arkadaşlarımın ''Temiz düşüncelerini ve heveslerini zehirlemek amacında'' biri olsam onlarca kişiye sınavlara yönelik döküman tavsiye ve yardımda bulunmazdım. Cüret ve tedavi olmayada ayrıca niyetim yok gerek ruh ve beden sağlığım gayet yerinde şükür. Lütfen uslubunuza dikkat edin.

deeper_blue ' Alıntı:
kesinlikle hakir görme konusu yok, bu konuda sizi temi ederim. gerçi sizin cevabi yazınız benimkini açıklayıcı nitelikte olmuş.

BEnde aynı şekilde denetime odaklanmanın sağlıklı olmadığını, sadece denetim den değil, revizyon UFRS uygun muhasebe politikalarının oluşturulması ve danışmanlık faaliyetlerininde göz ardı edilmeden üzerinde çalışılması gereken alanlar olduğunu vurgulamak istedim.

Ama pembe rüya değilde, kalibre ve ulaşabileceğimiz hedefler doğrultusunda koşmak işin doğrusu olacağı kanaatindeyim.

Sevgiler.

Teşekkür ederim. Farklı düşünmüyoruz. Yazınızdan ve bu cevabınızdan anladığım aynı. bu forumun denetimle ilgili bir çok yerinde maalesef bu iş bazen o kadar büyütülüyor ve insanlar o kadar demorilize ediliyor ki mesleğim adına üzülüyorum. Hepimiz bu gemideyiz. biebirimize destek olalım. Pek çoğumuzun yaşı genç. Çok büyük fırsat. Düdük çalındı tüm maratoncular tekrar başlanğıç çizgisine davet edildi. 2013 de düdük tekrar çalınacak. Hazı olalım.

Denetimin tamamen tecrübe gerektiğini iyi biliyorum. Ortaklıklar yapmalarını meslektaşlarıma tavsiye ediyorum.

Hep beraber uzmanlaşalım. Başaralım.

mesleğimi ve meslektaşlarımı seviyorum. Bu kadar özverili başka bir meslek gruplarıda var. Ama onlar kadar olsa hakkımızı alsak fena olmaz gibime geliyor.

deeper_blue ' Alıntı:
Kaldı ki arkadaşlarımın ''Temiz düşüncelerini ve heveslerini zehirlemek amacında'' biri olsam onlarca kişiye sınavlara yönelik döküman tavsiye ve yardımda bulunmazdım. Cüret ve tedavi olmayada ayrıca niyetim yok gerek ruh ve beden sağlığım gayet yerinde şükür. Lütfen uslubunuza dikkat edin.

Ben inanmadığım yada doğru olmayan bir şey yazmadım. Her yazılanı kendi üzerinize almanızda gerekmez. bir önceki yazımıda okumanızı tavsiye ederim.

Takdiri forumdaşlara bırakıyorum. Ben daha fazla cevap vermeyeceğim.

sizin yazınız gelmeden ben yazıyı atmış bulundum. ancak muhattap ben olduğumdan yazıyın içeriğini üzerime almam doğal. takdir forumdaki arkaşlarındır tabiiki, doğru veya inandıklarınızı yazarken lütfen karşı tarafıda düşünün.

Sevgiler,

Düzenleyici işlemler

MADDE 27 ?
...

(3) Kanunlarla belirli alanları düzenlemek ve denetlemek üzere kurulmuş bulunan kurum ve kurullar, Kurulun onayını almak ve Kurul tarafından yayımlanan standartlarda yer alan esaslara uygun olmak kaydıyla Türkiye Muhasebe ve Denetim Standartlarına ek olarak kendi alanları için geçerli olacak ayrıntıya ilişkin sınırlı düzenlemeler yapabilirler.

yukarıdaki madde gözden kaçmasın. SPK, BDDK, EPDK... vb kurumlar da kısıtlıda olsa düzenleme yapacaklar.

SPK Sınavına gelince Aralıktan sonrası bencede meçhul ama kazanılmış haklar konusunda belgesi olanları mağdur etmeyecekleri kanaatindeyim.

Bazıları bedavadan bir yerlere gelmeye çok alışmışlar.Abiler biraz yorulun lütfen.Sınavsız denetçilik ne demek .Biz boşunamı okuyoruz

pickle ' Alıntı:
Bazıları bedavadan bir yerlere gelmeye çok alışmışlar.Abiler biraz yorulun lütfen.Sınavsız denetçilik ne demek .Biz boşunamı okuyoruz

Madde 0002: Tanımlar

(1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin uygulanmasında;

a. Bağımsız denetçi: Bağımsız denetim yapmak üzere, 01.06.1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatını almış meslek mensupları arasından Kurum tarafından yetkilendirilen kişileri,
....
ifade eder.

Şunun şurasında üyelerin seçilmesine 23 gün filan kaldı. Çarşamba çarşafa dolanır.

Turmoba hitaben yazılan aşağıdaki dilekçe SOSYAL GÜVENLİK BİLGİ PAYLAŞIM VE TARTIŞMA PLATFORMU facebook sayfasından alınmıştır Mehmet Ali Akın meslektaşımız internette yazdığı için ben de burada paylaşıyorum

Mehmet Ali Akın
Türmob Bilgi Edinme Başvuru Tarihi : 10.11.2011
Başvuru Referans Numarası : 134xxx
Kurum : TÜRMOB

02 Kasım 2011 tarihli 28103 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU kurulmuştur.

660 sayılı KHK ile SMMM?lerin ve YMM?lerin 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunundan ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu?nda kaynaklanan bağımsız denetim yapma yetkileri de ellerinden alınarak, KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU?na denetim yetkisiyle ilgili yasal düzenleme yapma yetkisi verilmiştir.

Bu yasal düzenleme karşısında,

1- Üyelerinizin ellerinden alınan denetim yetkilerinin korunabilmesi amacıyla herhangi bir girişimde bulunulup bulunulmadığının,
2- Kamu gözetimi, muhasebe ve denetim standartlari kurumu tarafından yapılacak olan ikincil düzenlemelerde bulunması beklenilen, geçiş muafiyetleri, müktesep haklar vb konularda herhangi bir girişim yapılıp yapılmadığının,
3- Bu konularda bu bilgi edinme başvurumun tarihi olan 10 Kasım 2011 tarihi itibariyle herhangi bir girişimde bulunulmadıysa, neden ve hangi nedenlerle bulunulmadığının

4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde bu hususlar hakkında, ayrı ayrı ve ayrıntılı olarak bilgi verilmesini rica ediyorum.

Mehmet Ali Akın
SMMM

SPK sınavına bu dönem formalite icabı gireceğiz demekki

Önder68 ' Alıntı:
Turmoba hitaben yazılan aşağıdaki dilekçe SOSYAL GÜVENLİK BİLGİ PAYLAŞIM VE TARTIŞMA PLATFORMU facebook sayfasından alınmıştır Mehmet Ali Akın meslektaşımız internette yazdığı için ben de burada paylaşıyorum

Mehmet Ali Akın
Türmob Bilgi Edinme Başvuru Tarihi : 10.11.2011
Başvuru Referans Numarası : 134xxx
Kurum : TÜRMOB

02 Kasım 2011 tarihli 28103 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU kurulmuştur.

660 sayılı KHK ile SMMM?lerin ve YMM?lerin 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunundan ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu?nda kaynaklanan bağımsız denetim yapma yetkileri de ellerinden alınarak, KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU?na denetim yetkisiyle ilgili yasal düzenleme yapma yetkisi verilmiştir.

Bu yasal düzenleme karşısında,

1- Üyelerinizin ellerinden alınan denetim yetkilerinin korunabilmesi amacıyla herhangi bir girişimde bulunulup bulunulmadığının,
2- Kamu gözetimi, muhasebe ve denetim standartlari kurumu tarafından yapılacak olan ikincil düzenlemelerde bulunması beklenilen, geçiş muafiyetleri, müktesep haklar vb konularda herhangi bir girişim yapılıp yapılmadığının,
3- Bu konularda bu bilgi edinme başvurumun tarihi olan 10 Kasım 2011 tarihi itibariyle herhangi bir girişimde bulunulmadıysa, neden ve hangi nedenlerle bulunulmadığının

4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde bu hususlar hakkında, ayrı ayrı ve ayrıntılı olarak bilgi verilmesini rica ediyorum.

Mehmet Ali Akın
SMMM

Değerli bir paylaşım.

Bu dilekçeyi kalame alan arkadaşımızı tenzih ederek, bir dönem zihniyetinin bugüne yansımasının bir belgesi olarak görüyorum.

Yıllarca meslegine hiç bir faydası dokunmayan yada oldukça az dokunan yöneticilerin suratına çarpılması gereken bir evrak bence. Üzülerek söylemem gerekir ki, çok değerli bir arkadaşımın sözü aklıma geldi bu dilekçeyi görünce.
"Gereksiz sorunun, lüzumsuz cevabı olmaz" diye. Bu soruların amacı bazı cevapları öğrenmek değil diye düşünüyorum. Birilerine en güzel şekilde ve edep sınırlarından çıkmadan küfretmek olduğunu düşünüyorum.

Şahsi kanaatim KHK meslek ve meslektaş için en iyi düzenlemelerden birisidir. Sonuna kadar sınav yapılması ve denetçilerin sürekli ara kontrollerle kontrol edilmesinden yanayım.

Denetim kalitesinin çitası düşmezse denetlenecek işlemlerin kalitesinin de düşmeyeceğinden yanayım. Bu şekilde mesleğimize ve biz meslaktaşlara bu işlemlerin hangi aşamasında bulunursak bulunalım bir standart getireceği kanaatindeyim.

Şunu da belirtmek isterim. Kazanılmış haktan söz etmek doğru olmayabilir.

3568 sayılı kanunda Denetim ve Denetiçilik meslektaşların yapabileceği işlerden birisi olarak sayılmıştır. KHK 'de bunu doğrulamaktadır ve sadece meslek mensuplarına denetiçi ünvanı verileceğinden bahsetmektedir.

3568 sayılı kanunun ile ilgili düzenlenen yönetmelikte denetim vb. konular detaylı ele alınmış ve odalar tarafından belli bir eğitimden geçen meslek mensuplarına denetim yetkisinin verileceğinden bahsedilmektedir. Fakat bu işlem yürürlüğe girmemiş, eğitim verilmemiş ve kimse ilgili kurumlar kurulup denetçi sıfatını kazanmamış ve belli kayıtlar (kütük vb.) altına alınmamıştır. Yani kanun çıkmış ama uygulama tebliği çıkmamıştır. Yoktur. Daha uygulanmamıştır. Sadece 1 Kasım 2010 tarihli Tebliğ ile uygulama safhasına geçilmeye çalışılmış ve maalesef bir tam odalarımıza ve yöneticilerimize yakışır bir şekilde ellerine ve yüzlerine bulaştırılmış ve iptal edilmiştir.

KHK 'de denetiçinin tarifi yapılırken anlatım lafzından anlaşılacağı üzere KHK ikincil düzenlemelerinde bir eğitim vb olacağı tabiidir.

Sınav şartı sadece 1 Kasım 2010 tarihli iptal edilen Tebliğ ile 3568 sayılı kanun ve ilgili yönetmelikte olmadığı halde yetkisizce ve bize göre kanunsuzca getirilmiştir. Biz bu yetkisizliği, ilgili makamı işgal edenlere ilettik ve kanunsuz bir sınavın; ileride denetçilik kayıt ortamına (kütük vb) alındığı zaman denetçilik kazanılmış hak olacağından, ilgili kanunsuz sınavın iptal ettirilmesi durumunda kaos olacağı ve artık dönülemez bir yola girileceğinden işin içinden çıkılamayacağı kanatinde olduğumuzu dile getirdik. 3568 sayılı kanun ve ilgili yönetmelikte düzenleme yapılmasını sınav şartının önce buraya eklenip ,o zaman yürürlükte olan, iptal edilen ilgili tebliğin ondan sonra yayımlanması gerektiği yönündeki görüşümüzü de dile getirdir.

Fakat KHK aynı kanun niteliğinde olduğundan ve denetçilik kütük vb. şekillerde kayıt altına henüz başka kanun ve ikincil mevzuatlarınca alınmadığından burada kazanılmış haktan söz etmek abesle iştikâldir. (Not: SPK belgeleri bu yazımın dışındadır. Ciddi bir kurum tarafından yapılan oldukça zor ve ciddi bir sınav sonucu alınan belgedir. Onları mağdur etmeyecekleri yönünde kanaatim var. Kabul görmez ve onlar içinde eğitim ve sınav şartı aranırsa da çok problem olmaz diye düşünüyorum.) İlgili kurum, KHK ile bu işi kendi uhdesine almıştır.

Hepimiz konuya hakim olduğumuzdan konuyu daha fazla gereksizce uzatmayacağım.

İnşallah hayırlısı olsun ve ayak oyunları bu işte tutmasın diye dua ediyorum.

Türk Ticaret Kanunundaki denetçi kavramının ve kimlerin denetçi olacağının daha iyi anlaşılabilmesi için ilgili kanunun 400. maddesinin 1. fıkrasını aşağıya aktarıyorum;

Madde 400- (1) Denetçi, ancak ortakları, yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir unvanını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Orta ve küçük ölçekli anonim şirketler, bir veya birden fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci mali müşaviri denetçi olarak seçebilirler. Bağımsız denetleme kuruluşlarının kuruluş ve çalışma esasları ile denetleme elemanlarının nitelikleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulacak bir yönetmelikle düzenlenir. Aşağıdaki hâllerden birinin varlığında, yeminli mâlî müşavir, serbest muhasebeci mali müşavir, bağımsız denetleme kuruluşu ve bunun ortaklarından biri ve bunların ortaklarının yanında çalışan veya bu cümlede anılan kişilerin mesleği birlikte yaptıkları kişi veya kişiler, ilgili şirkette denetçi olamaz. Şöyle ki, önceki cümlede sayılanlardan biri; ..........

Kanun, Denetçiden, öncelikle ortakları Smmm veya Ymm olan bağımsız denetim şirketlerini anlıyor. İkinci olarak denetim elemanlarının Yani Smmm ve Ymm'lerin kurumsal yapılarının olmadığını da dikkate alarak küçük ve orta ölçekli şirketlere denetçi atanacak denetim elemanlarının bir şirket kurmaları şartını esnetiyor ve bireysel atamalara izin veriyor. Ancak bu esneklik sınırsız olmayıp denetçilerin kurumsallaşması ya da şirketleşmesi için teşvik edici bir esnekliktir.

Can alıcı bir diğer husus ise Denetim şirketlerinin ve denetim elemanlarının nitelikleri Ticaret Bakanlığınca belirlenir diyor. Şimdi Türk medeni kanunu'nun ayrılmaz bir parçası olan ve geniş bir alanı düzenleyen bir kanun 'Ey denetçiler; Sizin niteliklerinizi devletin ilgili bakanlığı belirler kusura bakmayın hepiniz değerlisiniz ama ben denetçi olacakları ayrıca değerlendireceğim. ' derken bazı meslektaşlarımızın mütemadiyen 3568 deki ne olduğu belirsiz denetim kelimesinden hareketle denetim yetkisinin ellerinden alındığı yönündeki değerlendirmelerinin ne kadar kanuni ya da hukuki olduğunu görüşlerinize sunmak isterim. Bu açıdan bakıldığında 660 sayılı KHK gayet doğru ve dürüst bir metindir.
Öte yandan SPK bağımsız denetim llisansı olanlar ya da lisans alma aşamasındakilerin " Ya kardeşim bizim SPK lisansımız var madem böyle biz Kamu Gözetimi Kurumu' nun yapacağı sınav ya da diğer değerlendirmelerinden muaf olup hooop denetçi olalım " anlamında düşünceleri var. Bu kişilerin denetçi olup olmayacaklarına elbette Kamu Gözetimi Kurumu karar verecek ama bu arkadaşların lisanslarının etki alanı SPK' nın kapsama alanına giren şirketlerle sınırlıdır. Başka ifade ile geneli kapsamaz. Ayrıca muhasebe ve denetim standartları 660 sayılı KHK ile yeniden ve eskisi gözden geçirilerek yayımlanacağından sizin o zamanki bilgilerinizle aldığınız lisans, denetim ve muhasebe standartlarının değişmesi nedeniyle yetersiz bir lisans olacaktır. Hele bir de muafiyet falan diyerek eski Ymm lere vs.. direk denetçi olma şansı verilirse işte o zaman ne denetimi yapacaksınız?... Bu kanunu atıp çöpe gitsin.

Selamlar,
Gökhan CEFER.

daha önceden ;
yeni TTK kanuna göre , SMMM'lerin orta ölçekli işletmeler ve kobilerin denetimine haiz olacakları bildirilmiş ve bu kanunda yasallaşmıştı, ikincil düzenlemeye görede meslektaşlara , denetçilik hakkının, Kamu gözetimi, muhasebe ve denetim standartlari kurumu tarafından belirlenecek kurallara göre verileceği üzerine kararname çıktı.(yani bir eğitim ve sınav aşamasından geçilecek gibi gözüküyor)

yeni TKK ya göre denetim yetkisi SMMM lere verilmişti ve şimdi bu KHK çıkarak tekrar ellerinden alınmış gibi görünüyor.

bu ikilem sonucunda; meslektaşımızın bilgi edinme çervesindeki girişimini eski bir zihniyetin yansıması olarak değil , meslektaşlarımızı aydınlatma açısından olumlu bir girişim olarak görüyorum.

denetim kalitesi olarak sizinle aynı fikirdeyim, denetçilik vasıflarının yüksek olması , sınav ve mesleki eğitime ihtiyaç bulunması hatta SM'den SMMM ye geçenlerin ve açık öğretim mezunlarının Denetçilik ünvanına haiz olmamaları gerektiğini düşünüyorum

saygılar

TAXTOTAX ' Alıntı:
Değerli bir paylaşım.

Bu dilekçeyi kalame alan arkadaşımızı tenzih ederek, bir dönem zihniyetinin bugüne yansımasının bir belgesi olarak görüyorum.

Yıllarca meslegine hiç bir faydası dokunmayan yada oldukça az dokunan yöneticilerin suratına çarpılması gereken bir evrak bence. Üzülerek söylemem gerekir ki, çok değerli bir arkadaşımın sözü aklıma geldi bu dilekçeyi görünce.
"Gereksiz sorunun, lüzumsuz cevabı olmaz" diye. Bu soruların amacı bazı cevapları öğrenmek değil diye düşünüyorum. Birilerine en güzel şekilde ve edep sınırlarından çıkmadan küfretmek olduğunu düşünüyorum.

Şahsi kanaatim KHK meslek ve meslektaş için en iyi düzenlemelerden birisidir. Sonuna kadar sınav yapılması ve denetçilerin sürekli ara kontrollerle kontrol edilmesinden yanayım.

Denetim kalitesinin çitası düşmezse denetlenecek işlemlerin kalitesinin de düşmeyeceğinden yanayım. Bu şekilde mesleğimize ve biz meslaktaşlara bu işlemlerin hangi aşamasında bulunursak bulunalım bir standart getireceği kanaatindeyim.

Şunu da belirtmek isterim. Kazanılmış haktan söz etmek doğru olmayabilir.

3568 sayılı kanunda Denetim ve Denetiçilik meslektaşların yapabileceği işlerden birisi olarak sayılmıştır. KHK 'de bunu doğrulamaktadır ve sadece meslek mensuplarına denetiçi ünvanı verileceğinden bahsetmektedir.

3568 sayılı kanunun ile ilgili düzenlenen yönetmelikte denetim vb. konular detaylı ele alınmış ve odalar tarafından belli bir eğitimden geçen meslek mensuplarına denetim yetkisinin verileceğinden bahsedilmektedir. Fakat bu işlem yürürlüğe girmemiş, eğitim verilmemiş ve kimse ilgili kurumlar kurulup denetçi sıfatını kazanmamış ve belli kayıtlar (kütük vb.) altına alınmamıştır. Yani kanun çıkmış ama uygulama tebliği çıkmamıştır. Yoktur. Daha uygulanmamıştır. Sadece 1 Kasım 2010 tarihli Tebliğ ile uygulama safhasına geçilmeye çalışılmış ve maalesef bir tam odalarımıza ve yöneticilerimize yakışır bir şekilde ellerine ve yüzlerine bulaştırılmış ve iptal edilmiştir.

KHK 'de denetiçinin tarifi yapılırken anlatım lafzından anlaşılacağı üzere KHK ikincil düzenlemelerinde bir eğitim vb olacağı tabiidir.

Sınav şartı sadece 1 Kasım 2010 tarihli iptal edilen Tebliğ ile 3568 sayılı kanun ve ilgili yönetmelikte olmadığı halde yetkisizce ve bize göre kanunsuzca getirilmiştir. Biz bu yetkisizliği, ilgili makamı işgal edenlere ilettik ve kanunsuz bir sınavın; ileride denetçilik kayıt ortamına (kütük vb) alındığı zaman denetçilik kazanılmış hak olacağından, ilgili kanunsuz sınavın iptal ettirilmesi durumunda kaos olacağı ve artık dönülemez bir yola girileceğinden işin içinden çıkılamayacağı kanatinde olduğumuzu dile getirdik. 3568 sayılı kanun ve ilgili yönetmelikte düzenleme yapılmasını sınav şartının önce buraya eklenip ,o zaman yürürlükte olan, iptal edilen ilgili tebliğin ondan sonra yayımlanması gerektiği yönündeki görüşümüzü de dile getirdir.

Fakat KHK aynı kanun niteliğinde olduğundan ve denetçilik kütük vb. şekillerde kayıt altına henüz başka kanun ve ikincil mevzuatlarınca alınmadığından burada kazanılmış haktan söz etmek abesle iştikâldir. (Not: SPK belgeleri bu yazımın dışındadır. Ciddi bir kurum tarafından yapılan oldukça zor ve ciddi bir sınav sonucu alınan belgedir. Onları mağdur etmeyecekleri yönünde kanaatim var. Kabul görmez ve onlar içinde eğitim ve sınav şartı aranırsa da çok problem olmaz diye düşünüyorum.) İlgili kurum, KHK ile bu işi kendi uhdesine almıştır.

Hepimiz konuya hakim olduğumuzdan konuyu daha fazla gereksizce uzatmayacağım.

İnşallah hayırlısı olsun ve ayak oyunları bu işte tutmasın diye dua ediyorum.

arkadaşlar
yazımı gönderdikten sonra sürekli tekrar tekrar okuyup yanlış anlamalara mahal vermemek için defalarca düzeltiyorum ve eklemeler yapıyorum. Ben bir tyaız gönderene kadar arkadaşlar neredeyse yarım forum sayfası yazı göndermişler. Maaşallah. Yazdıklarımın güme gitmemesi için alıntı yapıp tekrar bu yazıma koydum.

JM arkadaşımın yorumu hakkında bir görüş beyan edeceğim. Ben yazımı gönderene kadar "Stajerzade" arkadaşta benzer yorum yapmış. ikisine ve böyle düşünenlere ithaf ediyorum.

Zaten denetçilikte lisans şartı arandığından Sm den SMMM ye geçenlerden Lisans derecesinde ünvanı olmayanların denetim yapamayacakları aşikardır diye düşünüyorum.

Kaldığı YÖK ün tandığı ve hangi üniversiteden olduğu önemsiz olan yetkili bir diplamanız var ise lisanstan sonra Sm den SMMM geçenler için ilgili şartlara haiz olanlar sonraki eğitim ve sınav şartlarınıda yerine getirebilirlerse bu iş layıkıyla yapabilrler.

Kalite için denetim sürecince sınav ve ara yoklamalar gereklidir bence. Yoksa ön şart olarak YÖK ün kabul ettiği üniversite ve fakültelere karşı aleyhte yorum yapmak gerginlikten ve lüzsumsuz tartışmadan öteye gitmez. Bu forumdaki kimseye de fayda sağlamaz. Dikkatimizi dağıtmaktan da öteye gitmez.