Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Önder68

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlar

02.11.2011 tarih ve 28103 sayılı Resmi Gazete'de KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMUNUN TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KARARNAME yayınlanmıştır
Söz konusu kararname aşağıdaki linktedir

http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2011/11/20111102.htm

Muhasebe ve Denetim mesleğimiz açısından bu gelişme kanımca dönüm noktalarından biri ve bundan sonra olacak diğer gelişmelerin habercisidir

İyiçalışmalar

Saygılarımla

Önder TUNABOYLU
SMMM - Sorumlu Ortak Başdenetçi
Önder Bağımsız Denetim A.Ş

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Bu kanun hükmündeki kararnamede sınavlama,lisanslama ile ilgili hiç bir yetkilendirmede TURMOB ismi geçmiyor. Biz sınav yapılsınmı yapılmasınmı diye tartışırken bence sınav konularını artık turmob belirleyemeyecek diye düşünüyorum.

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

ç) Bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarının kuruluş şartlarını ve çalışma esaslarını belirlemek, bu şartları taşıyan kuruluşları ve bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarını yetkilendirerek listeler halinde ilan etmek ve bunları oluşturacağı resmi sicile kaydederek Kurumun internet sitesinde kamuoyunun erişimine sürekli olarak açık tutmak.

d) Bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarının faaliyetleri ile denetim çalışmalarının, Kurumca yayımlanan standart ve düzenlemelere uyumunu gözetlemek ve denetlemek.

e) İnceleme ve denetimler sonucunda aykırılıkları saptanan bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarının faaliyet izinlerini askıya almak veya iptal etmek.

f) Bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarına yönelik sınav, yetkilendirme ve tescil yapmak, disiplin ve soruşturma işlemlerini yürütmek, sürekli eğitim standartları ile mesleki etik kurallarını belirlemek, bunlara yönelik olarak kalite güvence sistemini oluşturmak ve bu alanlardaki eksikliklerin düzeltilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.

-----------------------------
Güle güle Türmob...

Bu arada Türmob'un bilmem kaç saat eğitim sonra bitirme denetim raporu ve alsana bağımsız denetçi hayalide f bendiyle tarihe karışıyor gibi. Ne dersiniz?

Tekrar Merhaba Arkadaşlar

Sanayi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı 2şer Hazine SPK BDDK TOBB ve Turmobta 1er kişi önerebiliyor Yani 9/1 gibi durum ile karşı karşıyayız Yanlış yorumlamadıysam durum bu şekilde

Saygılarımla

arkadaşlar bende yeni smmm oldum bu KHK nin bize smmm lere ne getirisi olacak bundan sonra ne yapmalıyız arkadaşlar yardımcı oursanız sevinirim.

hiç bir şey anlamadım?? anlamadığım şey bu khk değil gerçi herşey gayet açık anlatılmış.... da buna benzer bir yetkilendirme tmsk' da da zaten mevcut değil mi? hatta ilginçtir,üye sayısı bile aynı şekilde belirlenmiş?? lisans ve eğitimler konusunda da türmob' la çakışıyor..standartları kim belirleyecek eğitimleri,yetkilendirmeyi kim yapacak?? daha ortada standartlar şu şekilde uygulanacak diyen kurum yok,kim neyi ne zaman yapacak belli değil..

arkadaşlar bende yeni smmm oldum bu KHK nin bize smmm lere ne getirisi olacak bundan sonra ne yapmalıyız arkadaşlar yardımcı oursanız sevinirim.

TTK da ilk sulandırma;
ğ) Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar: Halka açık şirketler, bankalar, sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, finansal kiralama şirketleri, varlık yönetim şirketleri, emeklilik fonları, ihraççılar ve sermaye piyasası kurumları ile faaliyet alanları, işlem hacimleri, istihdam ettikleri çalışan sayısı ve benzeri ölçütlere göre önemli ölçüde kamuoyunu ilgilendirdiği için Kurum tarafından bu kapsamda değerlendirilen kuruluşları,
Her şirket denetime tabi olmakdan çıkıyor gibi bir şey.
Ayrıca hem TÜRMOB hemde SPK denetçi konusunda devre dışı kalmış durumda. Belkide bağımsız denetim konusunda SPK nın açabileceği son sınav aralıkda yapılacak.

TMSK ya nolmuş öyle:)

Hak ve alacakların devri

GEÇİCİ MADDE 5 ? (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun her türlü varlıkları, borç ve alacakları, yazılı ve elektronik ortamdaki kayıtları ve diğer dokümanları ile nakit ve benzerleri hiçbir işleme gerek kalmaksızın Kuruma devredilmiş sayılır.

(2) Devir konusunda ortaya çıkacak tereddütleri gidermeye Bakan yetkilidir.

g705 ' Alıntı:
TTK da ilk sulandırma;
ğ) Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar: Halka açık şirketler, bankalar, sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, finansal kiralama şirketleri, varlık yönetim şirketleri, emeklilik fonları, ihraççılar ve sermaye piyasası kurumları ile faaliyet alanları, işlem hacimleri, istihdam ettikleri çalışan sayısı ve benzeri ölçütlere göre önemli ölçüde kamuoyunu ilgilendirdiği için Kurum tarafından bu kapsamda değerlendirilen kuruluşları,
Her şirket denetime tabi olmakdan çıkıyor gibi bir şey.
Ayrıca hem TÜRMOB hemde SPK denetçi konusunda devre dışı kalmış durumda. Belkide bağımsız denetim konusunda SPK nın açabileceği son sınav aralıkda yapılacak.

orayı tam okumadım ama TTKymış bağımsız denetimmiş bu madde ile yürürlükten kalkmışa benziyor

Mevcut standartların ve diğer düzenlemelerin geçerliliği

GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) Bu Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Kurum tarafından yayımlanacak standart ve düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar, bu hususlara ilişkin mevcut düzenlemelerin uygulanmasına devam edilir.

(2) Denetim standartları ve bağımsız denetimle ilgili olarak diğer kanunlarda yer alan hükümlerin bu Kanun Hükmünde Kararnameye aykırılık teşkil eden hükümleri uygulanmaz.

FruitJuice ' Alıntı:
TMSK ya nolmuş öyle:)
...
Allah rahmet eylesin olmuş.

Türk Ticaret Kanununun uygulanması

MADDE 31 ? (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamede hüküm bulunmayan hallerde 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun bağımsız denetimle ilgili hükümleri uygulanır

eee şimdi ltd ve a.ş lerin bağımsız denetimi ttkya göre tamam mı devam mı:)

bi yandan tamam gibi bi yandan devam gibi duruyor sanki:)

Arkadaşlar bu KHK ile kanun koyucunun yapmak istedikleri bence :
1.Tüm denetim birimleri (spk bddk epdk) tek çatı altında toplamış
2.TURMOB u safdışı bırakmış
3.TDHP bitirmiş
4.Meslekte standartlaşmayı getirmiş.
Arkadaşlar bu KHK ye yeni vergi usul kanunu taslağının ışığı altında bakarsak dah sağlıklı olur bence TTk nın sulandığı yok tamamen denetim sağlam temellere oturtuluyor.

Ek Madde 0001:

(15.12.1999 tarih ve 4487 sayılı Kanunun 27 nci maddesiyle eklenmiştir.) Denetlenmiş finansal tabloların sunumunda; finansal tabloların ihtiyaca uygun, gerçek, güvenilir, dengeli, karşılaştırılabilir ve anlaşılabilir nitelikte olmaları için ulusal muhasebe ilkelerinin gelişmesi ve benimsenmesini sağlayacak ve kamu yararı için uygulanacak ulusal muhasebe standartlarını saptamak ve yayınlamak üzere, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu kurulmuştur. Kurul, Başbakanlığın ilgili kuruluşudur.

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu; Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu, Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden birer, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nden bir yeminli mali müşavir ve bir serbest muhasebeci mali müşavir olmak üzere 9 üyeden oluşur. Üyelerin görev süresi 3 yıldır. Süresi dolmadan ayrılan üyenin yerine ilgili kurum yeni üye seçer.

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun üyelerinin iktisat, maliye, siyasal bilgiler, işletme, iktisadi ve idari bilimler ve benzeri dallarda en az dört yıllık lisans düzeyinde öğrenim yapmış olmaları, başka bir yüksek öğrenim kurumunda lisans düzeyinde öğrenim yapmış olanların ise belirtilen dallarda lisans üstü eğitim yapmış olmaları ve bu alanlarda en az 12 yıl deneyim sahibi olmaları şarttır. Kurul kendi üyeleri arasından Başkan ve başkan yardımcısını seçer. Kurul üyelerine, Yüksek Planlama Kurulu tarafından Kamu İktisadi Teşebbüslerinin yönetim kurulu üyelerine ödenen miktarda huzur hakkı ödenir.

Kurulun gelirleri, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin gelirlerinin yüzde ikisinden, oluşturulacak muhasebe standartlarının telif haklarından, ilgili kuruluşların katkılarından ve diğer faaliyet gelirlerinden oluşur. Kurul, vize ve tescil açısından 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu ve 832 sayılı Sayıştay Kanunu hükümleri ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu, 6245 sayılı Harcırah Kanunu ve 492 sayılı Harçlar Kanununa tabi değildir. Kurulun gelir ve giderleri Sayıştay denetimine tabidir.

Kurul, faaliyetlerinin düzenli olarak yürütülmesi amacıyla personel istihdam edebileceği gibi, gerektiğinde ilgili kuruluşlardan konuyla ilgili eleman istihdam edebilir. Kurul, muhasebe standartlarının hazırlanması amacıyla ilgili kuruluş temsilcilerinin de katılımıyla çalışma komisyonları kurar.

Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun çalışmalarına ilişkin usul ve esaslar ile Kurulca belirlenecek standartların uygulama nitelik ve kapsamına ilişkin usul ve esaslar Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılacak yönetmeliklerde belirlenir.
SPK kanununun iptal edilen maddesi kurulda TURMOB un iki üyesi bulunmaktaydı bir YMM bir SMMM ŞİMDİ BU BİRE DÜŞTÜ

Yani şimdi biz 180 saat eğitim alıp denetçi belgesine konamicazmiiiii aaaa:))

neresinden tutarsan elinde kalıyor..devlet her zaman hantaldı zaten, görülen o ki öyle de devam edecek..üç beş ay içinde hangi kurumu neye yetkili kılacaksın da altyapıyı hazırlayıp ttk yürürlüğe koyacaksın..bence bu khk da çok güzel çanak tutuyor ertelemeye..çatı altında toplamakmış,üst kurul mahiyetindeymiş v.s.. iki yıl önce yayınlanmış bir karar olsaydı kesinlikle iyi niyetli ya da isabetli olduğunu düşünebilirdim..

Zaten kanun tekniği çaısından sakat gibi. Bu bir kararname ise kanunları geçersiz kılamaz.
Kanun hükmünde kararname ise hukuki öncelik tartışmaya açıktır.

Birde 6223 sayılı kanunun Bakanlar kuruluna verdiği yetkinin bitimine 1 gün kala çıkarılan bir khk demekki yarın on yüz milyon baloncuk khk geliyor hazır olalım zira yarın son yetkili gün:)

Bunun ertleme için bahane oluşturacağını sanmıyorum çünki zaten TMSK standartlarıyayınlıyordu artı SPK ve BDDK EPDK denetim faaliyetlerini yapıyordu ancak herkes kendi denetçisini seçiyordu şimdi denetçi şartları YMM veya SMMM olmak birinci şart arkadaşlar 2012 de e defter tutacaksınız hem de bu standartlara göre derlerse şaırmam hazırlıklı olmak lazım çünki vuk taslağı sırada bekliyor.Bakanlıklardan bilgi alabilen kimse yok mu arkadaşlar...