fonradar

Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (sıra No: 1)

Merhaba
6. MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİNİN MUHASEBECİLER
ARACILIĞIYLA GÖNDERİLMESİ
Mükellefleri adına Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vermek isteyen
muhasebeciler prim ve hizmet bilgileri ile ilgili yeni sorumlulukları nedeniyle, mükellefleriyle
yaptıkları 18.02.2017 tarihinden önce yapılmış olan hizmet sözleşmelerini yenilemek zorundadır.
Yenilenen sözleşmenin internet vergi dairesi aracılığıyla sisteme girilmesi gerekmektedir.
Şayet mükellefleri işçi çalıştırmıyorsa eski sözleşmeleri ile beyanname göndermeye
devam edebilirler.
Malum her yıl sisteme sözleşme girişi yapmıyor ve yenilemiyoruz. Ancak bu açıklama sonucunda "işçi çalıştıran firmalar için" sözleşmeler yeniden sisteme yüklenecektir.Ancak önceki sözleşmeler "iptal" mi edilecek, yoksa "güncelle" mi yapılacak,bunu bilmiyorum.

Ayrıca 3 aylık muhtasar verenler,aylığa döneceği için interaktif vergi dairesinden "aylık muhtasara geçiş" dilekçesi doldurarak kuruma gönderecekler veya elden kuruma verecekler ve bu dilekçeyi takip edeceklerdir.

Tekrar şifre alınacağı söylentileri var ama yapılan açıklamalarda mevcut ve aktif şifrelerin kullanılabileceği yazmaktadır.

Merhaba,

Daha önce 3 aylık muhtasar beyanname veren limited şirket hiç işçi çalıştırmadı ve ssk bildirimi yok nasıl bir beyanname verecek. Geçmişte olduğu gibi 3 aylık muhtasar vermeye devam mı edecek yoksa aylık beyanamı dönecek.

Kıymetli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Ahmet ÜN

sık sorulan sorulardan bir tanesi 3 aylık muhtasar veren mükellef işçi çalıştırıyor, muhtasar prim beyannamesi aylık mı verilecek diye.. cevapta aylık verilmesi zorunlu diyor, sonrada üçer aylık dönemlerde verilen beyannameye dahil edilebilir diyor. Anlayamadım burayı

sık sorulan sorulardan bir tanesi 3 aylık muhtasar veren mükellef işçi çalıştırıyor, muhtasar prim beyannamesi aylık mı verilecek diye.. cevapta aylık verilmesi zorunlu diyor, sonrada üçer aylık dönemlerde verilen beyannameye dahil edilebilir diyor. Anlayamadım burayı

Merhaba
4.MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİNİN VERGİLENDİRME DÖNEMİ
İşçi çalıştıran mükellefler için muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin aylıkolarak verilmesi zorunludur. Vergi kesintisini 3 ayda bir bildirme hakkı olan mükellefler de, işçi çalıştırdıkları takdirde, her ay beyanname vereceklerdir. İşçi çalıştıranlardan vergi kesintisini 3 ayda bir bildirme hakkı olanlar iki şekilde beyanname düzenleyebilir.
1-Her ay beyanname verdikleri halde, beyannamenin vergi kesintilerine ilişkin bölümünü mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere üç aylık olarak beyan edebilirler. Ancak bu mükellefler muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin prim ve hizmete ilişkinbölümünü her ay beyan etmek zorundadır.
2-Her ay verdikleri beyanname ile hem vergi kesintilerini, hem de prim ve hizmet bilgilerini beyan edebilirler.

Açıklama gayet net değil mi?
Bu beyanname her ay verilecek.Ancak altı çizili yerle ilgili kesintiler yine 3'er aylık dönemler beyana dahil edilebilir.

Ben sadece şunun cevabını bilmiyorum.
Normal muhtasar beyanı 3 aylık olarak verenler,bu kesintileri aylık beyannamede de bildirmek isterlerse muhtasarı 3 aylıktan aylığa çevirme dilekçesi vermelerine gerek var mı?

Merhaba
4.MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİNİN VERGİLENDİRME DÖNEMİ
İşçi çalıştıran mükellefler için muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin aylıkolarak verilmesi zorunludur. Vergi kesintisini 3 ayda bir bildirme hakkı olan mükellefler de, işçi çalıştırdıkları takdirde, her ay beyanname vereceklerdir. İşçi çalıştıranlardan vergi kesintisini 3 ayda bir bildirme hakkı olanlar iki şekilde beyanname düzenleyebilir.
1-Her ay beyanname verdikleri halde, beyannamenin vergi kesintilerine ilişkin bölümünü mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere üç aylık olarak beyan edebilirler. Ancak bu mükellefler muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin prim ve hizmete ilişkinbölümünü her ay beyan etmek zorundadır.
2-Her ay verdikleri beyanname ile hem vergi kesintilerini, hem de prim ve hizmet bilgilerini beyan edebilirler.

Açıklama gayet net değil mi?
Bu beyanname her ay verilecek.Ancak altı çizili yerle ilgili kesintiler yine 3'er aylık dönemler beyana dahil edilebilir.

Ben sadece şunun cevabını bilmiyorum.
Normal muhtasar beyanı 3 aylık olarak verenler,bu kesintileri aylık beyannamede de bildirmek isterlerse muhtasarı 3 aylıktan aylığa çevirme dilekçesi vermelerine gerek var mı?

merhaba,
1.maddede altı çizili olan bölümde işte üçer aylık beyan edebilirler diyor sonrada her ay beyan etmek zorundadır diyor burayı anlayamamıştım Tahsin Bey.

Hayır beyanname her ay verilecek.Sadece içeriğinde bildirilecek bahsedilen kesintiler istenirse 3 ayda bir bildirilebilir diyor.Bildirmeyecekseniz sadece sgk prim olarak bildirilecek.

Her ay sadece aylık SGK primi onaylasak muhtasar için damga vergisi çıkmamış olur doğru mu ?

Merhaba
Çok emin konuşmak istemem ama buna pek ihtimal vermiyorum açıkcası.Neticede muhprim beyanı her iki beyan türünün birleştirilmiş halidir.Şayet muhtasar yönünden mükellefiyetliğiniz yoksa dediğiniz doğru olabilir ama hemen her firmanın (istisnalar hariç) muhtasar mükellefiyetliği vardır.Apartman vs dosyalarından tabiki bahsetmiyorum.
Ama muhtasar mükellefiyetliğiniz olduğu halde beyanda sadece sgk bildirimini doldurmanız sadece sgk beyanını tahakkuk edebileceğiniz anlamına gelmez bence.Muhtasarda beyan edielcek bilgim yoktur deseniz dahi,damga vergisi tahakkuk edecektir diye düşünüyorum.Ama uygulamasını daha yapmadığımız için dediğim gibi çok emin konuşamıyorum.

Ama tabi şu an benimde henüz sonucuna gdemediğim benzer bir soru var kafamda.Örneğin bazı firmaların sgk bildirimlerini erkenden yapmamız icap edebilir.Muhtasarla ilgili verileri toplamak bazen zaman alacaktır,önden sgk için tahakkuk almak isteyebileceğimiz durumlar olabilir.
Bu durumda muhtasarla ilgili kısımları boş geçip sadece sgk bildirimlerini yapıp yine 2 tahakkuk alınacak,sonrasında aynı beyan (sgk bilgileri olmaksızın) yeniden doldurulacak ve özel onay kısmından düzeltme yoluyla yeniden onaylatılacaktır.Bu defa da sadece muhtasar vergisi yönünden tahakkuk alınacaktır.Şu anki bilgim böyle olması gerektiğini söylüyor ama kafamda çok net oluşmuş değil.kesin bilgiye sahip olanlar varsa bilgi paylaşımına her zaman açığım :)

Erken dönemde sgk bildirgesi vermemiz gereken durumlarda iş bitirme yada inşaat dosyası kapatma yada ilişiksiz yazısı alma gibi durumlarda ay başlarında sgk'ya bildirgeyi verip işimizi hallediyorduk. MUHSGK da ise tahsin üstad'ın da belirttiği gibi sadece SGK kısmını doldurarak beyanname vericez devamında ise bu sefer muhtasar bilgilerimizi göndereceğimizden sadece vergiye ilişkin kısımları doldurup sgk kısmını boş bırakarak işlemleri yapabileceğiz.

Bu arada yardımcı olsun diye bir bilgi paylaşmak isterim sizlere. GÖRSEL ANLATIM

Beyannameyi otomoatik muhasebe programları üzerinden göndermeyip manul giriş yapan meslektaşlar için bir bilgi olsun.Malum sgk bilgileri kısmında göreceğiniz üzere 1 çalışan için 32 adet sütun var ve bilgi girişi isteniyor.Belki zamanla e-bildirge gibi,bu bilgiler bir sonraki ay otomatik gelebilir,ama şu anda bu durum belirsiz.Haliyle manuel giriş yaparken çok zorluk çekilecek.Şöyle daha pratik bir yöntem sunayım size.
Excel tablosuna beyan sütunu kadar sütun açın beyana girermiş gibi,exceli oluşturun.Kod bölümündeki kodları yazmanız yeterli (açıklamalara gerek yok)
Sonra bu çalışmayı "metin(sekmeyle ayrılmış).txt" dosyası olarak kaydedin.Beyannamede "excelden veri al" kutucuğunu seçerek dosyayı beyannameye aktarın.Her ay gerekirse önce tabloyu oluşturun,sonra beyana aktarın.İlk 1-2 aydan sonra bu bilgilerin beyannamede otomatik gelebileceğini düşünüyorum (e-bildirge gibi)

1- excel dosyası açın ve sütunları (başlık ve satır boşluğu vermeden) kaydedin.
49oRvp.jpg

2- Belirtilen formatta belgeyi kaydedin.

3-Kaydettiğiniz belgeyi sonradan açtığınızda bu şekilde görünecek
IWzvVS.jpg

4- Beyanname programında işaretli yere tıklayın ve kaydedilen dosyayı seçerek yükleyin
Mn6dpM.jpg

5- Bu şekilde bayannameye aktarmış olacak,isterseniz tekrar kontrol edersiniz.
mEnl8Y.jpg