fonradar

Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (sıra No: 1)

özel inşaat adreslerini maliyeye bildirmiyoruz onları İŞ YERİ TÜRÜ MERKEZ/ŞUBE: merkez diye kaydetsek herhangi bir sorun olur mu nasıl bir çözümü var

bu sorun bizde de mevcut aynı mükellefin hem inşaat hem cafesi var inşaat halen sürüyor bende çözüm arıyorum bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim

Bizim geçmiş yıl sigortalı çalışanı olan firmamızın İnternet vergi dairesinde sicil no birleştirme bildirimi çıkmıyor neden olabilir acaba?

yeni / eski ünite kodu
işyeri sıra numarası
alt işveren numarası

bu kısımların kırılımını nasıl bulabilirim?

SGK işveren No x.xxxx.xx(yeni).xx(eski).xxxxxxx(sıra).xxx(il).xx(ilçe).xx(kontrol).xxx(alt işv.) şeklindedir.

SGK işveren No x.xxxx.xx(yeni).xx(eski).xxxxxxx(sıra).xxx(il).xx(ilçe).xx(kontrol).xxx(alt işv.) şeklindedir.

yeni ve eski ünite kodu için sadece 2 şer karakter girmeye izin vermekte. yeni kısmının son iki hanesini mi almamız gerekiyor?

örneğin aşağıdaki numarayı nasıl böleriz?
327110707120252603413-97

Son düzenleme:
yeni ve eski ünite kodu için sadece 2 şer karakter girmeye izin vermekte. yeni kısmının son iki hanesini mi almamız gerekiyor?

örneğin aşağıdaki numarayı nasıl böleriz?
327110707120252603413-97

Yeni:07
Eski:07
İşyeri No:1202526
Alt İşvereni yazmamışsınız orası sanırım :000 şeklindedir

10.03.2017 - Vergi Kimlik Numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine İlişkin Bildirim (Ek-8) Hakkında Önemli Duyuru :
EK8 Bildiriminin vergi kanunlarına göre muhtasar beyanname verme yükümlülüğü bulunan ve aynı zamanda 5510 sayılı Kanuna göre aylık prim ve hizmet belgesi veren mükellefler/işverenlerce, gönderilmesi gerekmektedir. Apartman yönetimleri,evlerinde hizmetçi çalıştıranlar gibi vergi kesintisi yapmayanların EK8 göndermelerine gerek bulunmamaktadır.

Ben bugün çoğunu girdim bitirdim.yalnız tereddüt ettiğim için bazı girmediklerim var.Örneğin;
1- Ssk dosyası olmayanları girmedim.Ssk bilgilerini soruyor illa.Boş geçemiyorum.Bunları sona bıraktım.
2- Bir müşterimin şubesi yok.Ancak iki tane ssk dosyası var.İşyeri için ve gemi için.Her ikisini de merkez türü ile kaydettim.Doğru mu yanlış mı ondan emin değilim.

1- Ssk'sı olmayan firmaları nasıl gireceğiz?
2- Birde genel liste göremiyoruz galiba.Firma firma seçerek görebiliyoruz.Bu kötü olmuş.

Sözleşmesi devam edenleri gösteriyordur oradaki listede.

SSK dosyası olmayanlar için herhangi bir işlem yapılmayacak sanırım. 31/03/2017 tarihine kadar yapılmayanlar o haliyle kalır. Olanları yapmak yeterli olur sanırım.

Kaldı ki bunun ile ilgili 01.03.2017 tarihinden sonra yeni açılan Ssk dosyalarını sistem otomatik olarak Sgk'dan alacaktır. Aksi takdirde bu işlemler için sürekli açık bir güncelleme yeri yapmaları gerekiyor. Her yeni açılan ssk dosyası için sisteme girmek için.

Hatta şimdi sicil numaralarını girerken bile hatalı girenler olacak, sistem de eşleştirmeyi yapamayınca bir sürü problem çıkacak, onları nereden yapacağız sonradan.

Şu anda geçmişte ssk dosyası açmış olupta halen ve uzun süre işçi çalıştırmayan firmalarında girişlerini yaptım.Ne olur ne olmaz.Sistemde bulunsun.

Zaten bu eşleşme hataları için bu kadar uzun süre öncesinde bilgi girişi isteniyor.
Halen aktif olmayan dosya noları girilmeyecek olsaydı mevcut durumdaki muhtasarda bildiriyorduk oradan eşleştirme yapabilirlerdi.
01/04/2017 tarihine kadar açılacak yeni noları da kaydetmek gerekir. Belki de daha sonra açılacakları da muh. göndermeden girmemiz istenebilir.
Bilgi girişi yapılırken adreslere dikkat etmek gerekiyor. Eskiden kayıtlı ama kapatılmış yerleri de gösteriyor.

Bilgi girişi yapıldıktan sonra ne yapılacak. Bekleyecek miyiz? Herhangi bir bilgi verme durumu söz konusu mudur? Sigortaya ve ya vergi dairesine. Anladığım kadarıyla sgk şifreleri kapatılacak. E beyanname şifremiz ile beyanname hazırlar gibi bildirgeyi ek olarak vereceğiz. Doğru mudur?

Sgk şifrelerini kapatırlarsa e-borcu yoktur'u nasıl alacaz.Kapatacaklarını sanmıyorum.O şifreyle sadece bildirge vermiyoruz ki?Giriş çıkışlar var mesela...

SGK şifreleri ile bildirge gönderme kapatılacak.
Bu arada yeni taslak muhtasar+sgk beyanını görmek isteyen e-beyan ekranından bdp indirip (pardus kımının üst kısmındaki metinde link var.) görebilir. Ama bu bdp indiririp kurarsanız diğer beyanların eski xml yapıları olduğundan son bdp tekrar kurmanız gerekir.

Bildirim süresi içinde aktif/pasif tüm sgk işv. nolarının bildirilmesi gerekir.

İş yerimizin şube sgk dosyası aktif ve GİB de iş yeri numarasının bildirimini yaptık fakat merkez iş yeri şuan işçi çalışmadığı için bildirmedik.
A.S.M.M.O danışmanlarından bilgi almak için aradım fakat tebliğde belirtilmediğini ve kendisinin de bilgi sahibi olmadığını yanlış yönlendirmek istemediğini söyledi.
Merkez iş yerini (pasif) işçi çalışmaya başladığı tarihte (yeni açılmış şube gibi değerlendirsek) bildirmemiz ne gibi sorunlar çıkarır.
Vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

VD aktif olan merkez ve tüm şube vs. adreslerine ait sgk işv noları var ise bildirin. Mrk işy bir zamanlar sigortalı çalıştırırken şu an sıfır sigortalı olsa da eşleştirme girişi yapın. Ancak bir zamanlar a adresinde faaliyet ve sigortalı var iken sıfır sigortalıya düştükten sonra b adresine taşındı ve sgk adres değişikliği yapmadı iseniz bildirmeyin.