fonradar

Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (sıra No: 1)

okul aile birliği ve devlet okulunun çalışanları için muhtasar ve sgk bildirimi veriyoruz. İnternet şifremiz olmadığımız için muhtasar beyanları elden veriyoruz. Bizlere de Ek8 verme zorunluluğu var mı?

Dostlar İnternet Vergi Dairesinden bir sıkıntımı var. Neredeyse 1 mükellefi 10 dk da ancak kayıtedebiliyorum yavaşlıktan. Sizde de bu sorun varmı ?

Şu anda geçmişte ssk dosyası açmış olupta halen ve uzun süre işçi çalıştırmayan firmalarında girişlerini yaptım.Ne olur ne olmaz.Sistemde bulunsun.
sn Tahsin Kurt ben de eskiden sgk lısı olup da uzun zamandır işçisiz olan bir mükellefi girmeye çalıştım fakat sgk e bildirgeden şifrelerle girip sgk sicil no suna bakacaktım ki, işyeri iz olmuştur diye uyarı verdi, bunu girmem mümkün değil heralde?

Arkadaşlar sgk no su olmayan bir vakıf inşaat yaptı ve inşaat dosyası açtırdı. Çalışanların sgk sı inşaat dosyasından ödeniyordu vergileri ise vakfın aylık muhtasarıyla ödeniyordu. Uzun zamandır inşaatta çalışan yok fakat sgk dosyası da kapanmamış henüz. Şimdi ben vakfın vergi nosu ile inşaatın sgk sicil no sunu eşleştirmeli miyim?

İz dosya kapanmış durumda olduğundan bildireceğiniz bilgi bulunmamakta.
Arkadaşlar sgk no su olmayan bir vakıf inşaat yaptı ve inşaat dosyası açtırdı. Çalışanların sgk sı inşaat dosyasından ödeniyordu vergileri ise vakfın aylık muhtasarıyla ödeniyordu. Uzun zamandır inşaatta çalışan yok fakat sgk dosyası da kapanmamış henüz. Şimdi ben vakfın vergi nosu ile inşaatın sgk sicil no sunu eşleştirmeli miyim?
Dosya açık olduğu için bildirin.

Kolay gelsin dostlar. Aklıma takılan birkaç husus var. Bugün Vergi numaraları ve Sgk sicil numaralarını eşleştirme yapıyorum. Aklıma takılan sorulardan bahsetmem gerekirse;

1-) Özel Bina İnşaatlarını eşleştirme yapacakmıyız. ?
2-) Şubelerde veya merkezlerde bulunan boş sgk dosya numaralarınıda eşleştirme yapacakmıyız ?
3-) Basit usülleri eşleştirme yapmamıza gerek varmı ?
4-) Son olarak mükellefiyetsiz ve mükellefiyetli şube hakkında kısa bir bilgi verebilirmisiniz. ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi çalışmalar.

Özel bina inşaat sgk dosyasında çalışanlar için muhtasar beyan veriyor musunuz?
VD açık bulunan tüm adreslere ait sgk dosyalarını kapanmadı ise bildirin.
Basit usule muhtasar veriyorsanız ve sgk dosyası var ise elbette bildireceksiniz.

Özel bina inşaat sgk dosyasında çalışanlar için muhtasar beyan veriyor musunuz?
VD açık bulunan tüm adreslere ait sgk dosyalarını kapanmadı ise bildirin.
Basit usule muhtasar veriyorsanız ve sgk dosyası var ise elbette bildireceksiniz.

Hayır muhtasar vermiyorum. Basit usüle ise muhtasar vermiyorum ama sgk dosyası var. Bu durumda bildirmem gerekmiyor sanırım.

Uzadı Arkadaşlar
30 Mart 2017 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 30023

TEBLİĞ

Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:
MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ
(SIRA NO: 1)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
DAİR TEBLİĞ (SIRA NO: 2)
MADDE 1 – 18/2/2017 tarihli ve 29983 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No:1)’nin geçici 1 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “bu Tebliğin yayım tarihini izleyen ayın sonuna kadar” ibaresi “2/5/2017 tarihine kadar” olarak değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Maliye Bakanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı müştereken yürütür.

Merhabalar,

Farklı iki belge türü veya kanun numarası ile verilen SGK bildirimlerinin olabileceğini düşünürsek, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ekimde uygulamaya geçtiğinde, SGK bildirimleri sekmesinde, GV ile ilişkili tutarları orantılama yolu ile mi bildireceksiniz?
Örneğin personel, ayın 20 gününde fiili hizmet süresi zammı kapsamında çalışmış ama 10 gün normal işlerde çalışmış ve toplam Gelir vergisi 3000 tl olsun.
SGK bildirimi sekmesinde 01 ve 32 belge türü şeklinde 2 satır olan bu personel için GV kolonunu 2000 ve 1000 şeklinde bölmek gerekirmi?
Yoksa, güne göre orantılamak yerine çalışma karşılığı olan PEK e göre mi orantılamak gerekir acaba?

Benzer durum kanun numarası farklılıklarında da oluşacak, yardımcı olabilirmisiniz?

Arkadaşlar en son “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ”verilmesi 01/10/2018 Tarihinden itibaren başlayacağı belirtilmiştir. Bundan sonra bi gelişme oldu mu acaba?

Yeniden şifreler alınacak, noterden sözleşmeler yapılacak.Nasıl olacak inanın bende bilmiyorum.herkes birbirine soruyor.Angaryanın biri bitiyor biri başlıyor.

Böyle bir sorumluluk meslek mensubuna yüklenir mi? Sanki biz firmayla yatıp kalkıyoruz.Devlet bize bunun için ücret versin o zaman.Firma başına ücret ver.

tebliğde üçer aylık muhtasar verenlere, aylık muhtasar ve prim hizmet beyananmesi verme zorunluluğu getirildi deniliyor, ama örneklerinde üçer aylık vermeye devam edecek diyor. kafam karıştı, bir daha okuyayım şu tebliği

Merhaba
4. MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİNİN VERGİLENDİRME
DÖNEMİ
İşçi çalıştıran mükellefler için muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin aylık olarak verilmesi
zorunludur.
Vergi kesintisini 3 ayda bir bildirme hakkı olan mükellefler de, işçi çalıştırdıkları takdirde, her
ay beyanname vereceklerdir.
İşçi çalıştıranlardan vergi kesintisini 3 ayda bir bildirme hakkı olanlar iki şekilde beyanname
düzenleyebilir.
1. Her ay beyanname verdikleri halde, beyannamenin vergi kesintilerine ilişkin bölümünü
mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere üç aylık olarak beyan edebilirler.
Ancak bu mükellefler muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin prim ve hizmete ilişkin
bölümünü her ay beyan etmek zorundadır.
2. Her ay verdikleri beyanname ile hem vergi kesintilerini, hem de prim ve hizmet
bilgilerini beyan edebilirler.

Kabaca şunu diyor; İşçi çalıştırıpta 3 aylık muhtasar verenler, beyanı aylık verecek ancak, işçi prim ve kesintileri dışında yer alan kesinti ödemelerini (kira,smmm ve diğer) beyannamede yine 3 aylık hesaplayabileceklerdir, ancak işçi ile ilgili kesinti ve primleri her ay beyan etmek zorundadırlar
Yani; beyanı aylık vereceksin ama beyannamenin "tevkifata tabi ödemelere ait bildirim" bölümünde belirtilen kesintileri (ki buraya ücret dışındaki kesintiler yazılıyor) yine 3 aylık bildirebilirsin diyor.

Son düzenleme: