Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (sıra No: 1)

URUM79

Fenomen Üye
Arkadaşlar hepimize hayırlı uğurlu olsun. Baya bir geniş kapsamlı okuyup anlayacağız.
Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Tebliği (Sıra No: 1)

18 Şubat 2017 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 29983

Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

Özellikle yürürlük tarihleri şu şekilde:
MADDE 15 – (1) Bu Tebliğin;

a) Geçici 1 inci maddesi yayımı tarihinde,

b) Geçici 2 nci maddesi 1/6/2017 tarihinde,

c) Diğer maddeleri 1/1/2018 tarihinde

yürürlüğe girer.

Biz şimdi 2018 e kadar beyannameyi vermeyeceğiz ama 2018 de vermek için tekrar mı şifre almamız gerekiyor? ayrıca sgk sicil no vergi no eşleştirmesi için beyan mı verilecek öyle anladım.

kırşehirde değilseniz evet.31.03.2017 tarihine kadar ek 8 vereceğiz 01.01.2018 itibariylede aylık olarak vereceğiz

Eşleşme için gib int vd içine formu hazırladığında duyuru yapacaktır. Duyuru sonrası int.vd girişler yapılacak.
Birleşmenin olumsuz tarafı muhtasarda veya prim bildirgesi tarafının birinde süre sonrası düzeltme verilmek istendiğinde çıkacak cezalar.

Vergi kanunlarına göre verilmesi gereken Muhtasar Beyanname ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 4/1-a kapsamında sigortalı sayılanların bildirildiği Aylık Prim ve Hizmet Belgesi'nin birleştirilmesi sonucunda oluşturulan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi'nin verilmesine ilişkin usul ve esasların belirlendiği 1 Sıra No.lu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği, 18 Şubat 2017 tarih ve 29983 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Tebliğ'in yayımı tarihinde yürürlüğe giren Geçici 1.Maddesine göre, elektronik ortamda verilmesi gereken "EK-8:Vergi Kimlik Numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine İlişkin Bildirim" İnternet Vergi Dairesi www.intvrg.gib.gov.tr adresinde bulunan "Diğer Bildirim ve Bilgi Girişleri" menüsünde yer almaktadır. Bildirimin en geç 31.03.2017 Cuma günü saat 23.59'a kadar,
340 Sıra no'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda gönderilmesi gerekmektedir.

Söz konusu bildirimi;

- E-beyanname kullanıcısı olan mükellefler, bizzat kendileri kullanıcı kodu, parola ve şifresini kullanarak,

- 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yetki almış bir serbest muhasebeci veya serbest muhasebeci mali müşavir ile aracılık veya aracılık/sorumluluk sözleşmesi bulunan mükellefler, sadece muhasebeci veya mali müşavirleri aracılığıyla,

- Mal müdürlüğü mükellefi olup, bir muhasebeci veya serbest muhasebeci mali müşavir ile sözleşmesi olmayanlar, varsa mevcut e-beyanname şifrelerini kullanarak, yoksa bağlı oldukları mal müdürlüğüne başvuruda bulunarak internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi alarak,

- Kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmamakla birlikte vergi kesintisi yapma zorunluluğu bulunanlar/işverenler, varsa mevcut e-beyanname şifrelerini kullanarak, yoksa bağlı oldukları vergi dairesine başvuruda bulunarak internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi alarak

elektronik ortamda göndereceklerdir.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

Yeni internet vergi dairesi üzerinden giriş ekranı getirilmiş. Şuan çalışanı olmayan ama sgk numarası olan firmalarımız içinde eşleştirme yapmamız gerekiyor mu?

Bildirim süresi içinde aktif/pasif tüm sgk işv. nolarının bildirilmesi gerekir.

binada kapıcı çalıştırıyoruz ve sadece ssk primini e bildirgeden veriyoruz. biz yeni dönemde de e-bildirgeden mi devam edeceğiz

Hayır yeni dönemde sgk bildirge ekranları kapanacak, vd şifre alınıp birleşik beyan ile olacak.

“EK-8:Vergi Kimlik Numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu
İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine İlişkin Bildirim” İnternet Vergi Dairesi
www.intvrg.gib.gov.tr adresinde bulunan “Diğer Bildirim ve Bilgi Girişleri”
menüsünde yer almaktadır.

Bu menü nerede ben bulamadım?

“EK-8:Vergi Kimlik Numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu
İşyeri Sicil Numarasının Eşleştirilmesine İlişkin Bildirim” İnternet Vergi Dairesi
www.intvrg.gib.gov.tr adresinde bulunan “Diğer Bildirim ve Bilgi Girişleri”
menüsünde yer almaktadır.

Bu menü nerede ben bulamadım?

Yeni internet vergi dairesine girmeniz gerekiyor aşağıdaki görüntüden bulabilirsin

gqLyW3.png

Dikkat edilecek husus eğer mük kendi şifreasi ile beyan veriyorsa kendi şifresi ile, SMMM aracığı ile veriyorsa SMMM şifresi ile giriş yapılacak.

Ek8 eşleştirmelerinde,
- Muhtasar beyan vermekle birlikte SGK dosyası açtırmamış mükellefler bildirimi ile
- SGK dosyası olan fakat muhtasar beyanı vermeyen mükellefler nasıl bildirim yapılacaktır.?

Tebliğ'de şu şekilde bir bölüm var...Siteler bu dilekçe ile kullanıcı kodu ve şifre alıp,eşleştirmeyi kendileri yapması gerekecek,diye anlıyorum.

EK 1

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Elektronik Ortamda Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi GöndermeTalep Formu
(Vergi Kanunları Gereğince Vergi Kesintisi Yapma Zorunluluğu Olmayan Ancak 5510
Sayılı Kanun Uyarınca Çalıştırdıkları Sigortalıların Prime Esas Kazanç ve Hizmet
Bilgilerini Beyan Etme Zorunluluğu Bulunanlar İçin)

…/…./……….
Vergi Dairesi Müdürlüğüne / Başkanlığına
Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamemi elektronik ortamda göndermek istiyorum. Talebimin değerlendirilmesini ve tarafıma kullanıcı kodu, parola ve şifre verilmesini arz ederim.

özel inşaat adreslerini maliyeye bildirmiyoruz onları İŞ YERİ TÜRÜ MERKEZ/ŞUBE: merkez diye kaydetsek herhangi bir sorun olur mu nasıl bir çözümü var