Mükellefin Beyannameleri verilmemiş

• Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
Bir mükellef geldi. 2 yıldır muhasebecisi yokmuş kendi şifresiyle beyannameleri faaliyetsiz olduğu için boş olarak yolluyormuş. 11 ayda ithalat yapmış ve beyannameyi yapmam için bana geldi ve bundan sonraki işlemlerini benim yapmamı istiyor.
Ancak E-beyannameden baktığımda kdv'ler hariç b formları ve geçici vergiler yollanmamış. Durumu kendisine söyledim. Beyannameleri yollasam 15-20 bin Tl özel usulsuzluk kesilecek.

Size böyle bir mükellef gelse ne yapardınız.

Teşekkürler.

Ynt: Mükellefin Beyannameleri verilmemiş

Maalesef meslek mensubu ile anlaşma yapmamanın epeyce bir cezasını çekecek. Şu aşamada beyannameleri vermekten başka pek yapacak birşeyiniz yok.Vergi dairesi ile görüşün ama pek faydası olacağını sanmıyorum.Görünürde pek birşey yapılamaz gibi geliyor.Mecburen cezalara razı gelinecek.Saygılar.

Bazen şu meslektaşlarımı anlayamıyorum.Para verilmedi diye hemen beyanları vermemek doğru bir işlemmi? Tamam,kuralları tabiki uygulayacağız ama biraz daha toleranslı olamaz mıyız?Mükellef ile muhasebeci diyaloglarını,aralarında neler geçtiğini bilemiyoruz ama ilk fırsatta beyanname vermemek çok ta doğru bir hareket olmaz.En azından beyannamelerin artık verilmeyeceği,acilen başka bir muhasebeci bulunması gerektiği vs.mükellefe söylkenmiyor mu? Yoksa hiç bilgi verilmeden beyannameleri vermemek ve bunda mükellefin haberinin olmaması (genelde rastladıklarımız hep böyle) ne kadar etik.Evet belki son dönemlerde paralarımızı alamıyor olabiliriz,beyanname vermeyi hemen bırakmak mı lazım.Biz mi çok iyi niyetliyiz,yoksa gerçekten böyle mi olmalı,çözemedim bir türlü..

Ceza gelen mükellef ödesin cezaları aklı başına gelsin,ayda 300tl verip bir muhasebeci tutsa 2 senede 7200tl yapar.Ödesin 15000tl aklı başına gelir belki,zannediyorlarki bu muhasebeciler ..... bir iş yapıyorlar,ne var iki tıktık yapıp paraları götürüyorlar.Ödesinler arkadaşlar cezaları,bırakın ödesinler

Sayın Referee,öncelikle argo yok :) Ağzımızı bozmayalım.Mükelleflerini kendi içinde gruplara ayırırsak (düzenli ödeyen,bilerek ödemeyen,imkanı olmadığı için ödeyemeyen veya aksatan) bilerek ödemeyen veyahut bunu alışkanlık haline getirip mesleğimizi hiçe sayanlar için dediğiniz doğru olabilir.Fakat ödemesini düzenli yapıpta birkaç aydır sıkıntıda olup ücretini veremeyenlere biraz toleranslı davranmamız gerektiği kanaatindeyim.Para yoksa işte yok diyen veya beyannamesini vermem diyen meslektaşlarım muhakkak ki mükellefin bu durumunu (iyi niyet,kötü niyet ayrımını) göz önüne alarak hareket ediyorlardır sanıyorum.Saygılar.

twolf ' Alıntı:
Sayın Referee,öncelikle argo yok :) Ağzımızı bozmayalım.Mükelleflerini kendi içinde gruplara ayırırsak (düzenli ödeyen,bilerek ödemeyen,imkanı olmadığı için ödeyemeyen veya aksatan) bilerek ödemeyen veyahut bunu alışkanlık haline getirip mesleğimizi hiçe sayanlar için dediğiniz doğru olabilir.Fakat ödemesini düzenli yapıpta birkaç aydır sıkıntıda olup ücretini veremeyenlere biraz toleranslı davranmamız gerektiği kanaatindeyim.Para yoksa işte yok diyen veya beyannamesini vermem diyen meslektaşlarım muhakkak ki mükellefin bu durumunu (iyi niyet,kötü niyet ayrımını) göz önüne alarak hareket ediyorlardır sanıyorum.Saygılar.

Dediklerinize kesinlikle katılıyorum ama 2 yıldır beyannamelerini veren mükellef bence muhasebeciler hiçbir iş yapmıyor diye düşünüyordur.Ne var canım bende yapıyorum gibilerinden bi izlenime kapılmış gibi geldi bana.