Mükerrer İşlenen Faturanın KDV Verildikten Sonra İptali ?

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Stajer bir arkadaşım nisan ayı içinde kestiği birkaç faturayı mükerrer işlemiş. KDV beyannamesi o şekilde verildiği için haliyle matrah fazla görünmüş ve KDV fazla ödenmiş. KDV verildikten sonra hata farkedildiği için mükerrer kayıtların bir tanesi iptal edilmiş. Geçici vergi zamanı geldi, Haziran ayı KDV'sini henüz göndermemiş. Düzeltmesi nasıl yapılabilir bilgi verirseniz sevinirim...

Ynt: Mükerrer İşlenen Faturanın KDV Verildikten Sonra İptali ?

Şimdi nisan ayına düzeltme yapsanız,matrah azaltıldığı için doğrudan incelemeye girersiniz.
önünüzde iki seçenek var.
1- düzeltme yaparak inceleme çıkma olasılığını göze alacaksınız.
2- aynen olduğu gibi bırakarak dzt.yapmayacaksınız.rakamlar büyük değilse dzt yapmamanızı öneririm.tercih sizin.

NİSAN123 arkadaşın yazdıklarına ilave olarak;

Nisan - Mayı - Haziran ayları içinde olmak kaydıyla, yani Geçici vergi dönemlerinin dışına çıkmamak kaydıyla, nisan ayındaki yada mayıs ayındaki fazla gösterilmiş matrahı haziran ayının matrahından düşebilirsiniz.

(not:Tabi en doğrusu sonuçlarını göze alarak düzeltme vermektir.)

Kolay gelsin.

MERHABA accountmanager ARKADAŞIMIZ,

Acaba hangi öneriyi uyguladınız ve sonuç ne oldu. Aynı şey benim başımada geldi.

Cevap vermenizi rica ediyorum.

Kolay gelsin.

accountmanager'ın en son 28.01.2011 tarihinde aktif olduğunu düşünürsek, bence daha uzun süre bekleyeceksiniz Sayın Cetintaş.

hadi yaa en son 2011 de mi girmiş. :))

neyse o zaman ben daha çok beklemiyim