Mukteza İsteme...

• Konbuyu başlatan champell59
  • Başlangıç tarihi
C

champell59

Ziyaretçi
Sevgili forumdaşlar,

Yakınlarda mukteza isteyen varmıdır? Mukteza ücretleri hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkürler...

Ynt: Mukteza İsteme...

bir kanun taslağında ücretli olacağı yazıyordu. nerede okuduğumu hatırlamıyorum. birkaç yerden de ücretli olduğu hakkında duyum aldım. fakat emin olamadım. kanun taslağı da yasalaştı mı bilemiyorum.
dolayısıyla yakınlarda mukteza isteyen varsa en iyisini o arkadaş bilir.

Ynt: Mukteza İsteme...

Merhaba ;

Konuyla ilgili olarak ;

Yazar :Selahattin TUNCER*
Yaklaşım / Eylül 2010 / Sayı: 213 de yer alan yazısının son bölümünü paylaşmak istedim.

D- TORBA YASA TASARISINDA YER ALAN FAKAT YASA?YA ALINMAYAN DEĞİŞİKLİK

Yasa koyucu, TBMM?ye sunduğu Torba Yasa Tasarısında, Vergi Usul Kanunu?nun 413. maddesinde yapılması öngörülen temelli değişiklikle yetinmemiş ve Tasarının 22. maddesi ile 492 sayılı Harçlar Kanunu?na eklediği bir hükümle, özelge taleplerini harca tabi tutmuştur.

Vergi teorisinde de belirlendiği gibi harç, kamu kurumları tarafından verilen bir hizmet veya yapılan bir işlem karşılığında, hizmet alan veya işlemin gerçekleştirilmesini isteyenlerden tahsil edilen bir kamu gelir türüdür. Doğal olarak mükelleflerin vergi uygulamalarına ilişkin izahat istemlerinin, Vergi İdaresi?nce cevaplandırılması da bu kapsamda verilen bir hizmet olduğuna göre, yapılan yeni düzenleme yerinde ve uygun bir işlemdir. Kaldı ki, böyle bir mali külfet mükelleflerin gereksiz ?harç istemlerini? bir ölçüde önler niteliktedir.

Tasarının, Plan ve Bütçe Komisyonu?nda görüşülmesi sırasında tasarıdaki makul hadler dahilinde olan bu teklif görüşülmüş, başta tarifenin ?adil? olmaması ve sonra da diğer gerekçelerle ret edilmiş ve bu hüküm tasarıdan çıkarılmıştır. Böylece eskiden olduğu gibi özelge hizmeti mükelleflere bedelsiz olarak sunulmaya devam edecektir.