Nakliye Faturası

hakan1972

Katkı Sunan Üye
İthalat yapan firma (Satıcı) nakliye firmasıyla sevk ettiği mallardan birkaç kilosu
Alıcının eline eksik ulaşmıştır.

Alıcı bu eksik tutarı ithalatçı firmaya iade faturası düzenleyerek eksik tutar kadar satıcının hesabından düşmüştür.

Satıcıda kaybolan mal kadar olan tutarı Nakliyecinin hesabından düşecektir yani borçlandıracaktır.

Nakliyeci hatasını kabul etmiş ve eksik mal kadar olan tutarı satıcıdan
(ithalatçıdan) nakliye Faturası isteyerek mahsup etmek istemektedir.
Bu durumda;
İthalatçı diğer gelirlerin altında
Nakliye Gelirleri hesabı açarak, Nakliye geliri faturası düzenleyebilir mi?
Düzenleyemez ise İthalatçı nakliyeciyi hangi fatura ile borçlandırmalıdır ki
Alacağı olan tutarı Nakliyeciden mahsup etsin.
Teşekkürler;

Sayın Hakan

649 veya 679 hesap altında Nakliye Gelirleri hesabı açarak, Nakliye geliri faturası düzenleyebilir

Burada nakliye fiyatlaması ile ilgili bir sorun yok ki! Nakliyeci malların bir kısmını kaybetmiş ve tazminini kabullenmiş.

Bende anlamadım, nakliye faturası niye istiyor. ..?
Merkür üstad burda tazmin faturası mi olmali? Yoksa kaybolan nallari nakliye firmasina mi fatura edilmeli?

Bende anlamadım, nakliye faturası niye istiyor. ..?
Merkür üstad burda tazmin faturası mi olmali? Yoksa kaybolan nallari nakliye firmasina mi fatura edilmeli?

Nakliye sırasında kaybolan 2.000 tl ‘lik malı nakliyeci’ye olan borcumuzdan (daha önce birikmiş borçlardan) mahsup edeceğim. Tediye fişi kesip halledeyim dedim Nakliyeci
2.000 tl nakliye faturası düzenle kaybolan malın bedelini telafi edelim dedi.
Lakin nakliye işi ile iştigal etmeyen bir firma nakliye faturası düzenleyebilirmi?
Mevzu bu..

Sayın Arkadaşlar,

Doğru olan, kaybolan malların faturasının nakliyeciye kesilmesi ve faturaya "Nakliye esnasında kaybolan malların tazminini teminen" şerhinin konulmasıdır. Aksi halde satıcının bu malları stoklarından tenzili mümkün değildir. ( Teori tabi.) Doğru olmazsa da ikinci bir yöntem madem sürekli çalışıyorlar "yanlış fiatlandırılan nakli bedellerinin iadesi" tarzında bir fatura tanzim etmek olabilir.

Sayın Arkadaşlar,

Doğru olan, kaybolan malların faturasının nakliyeciye kesilmesi ve faturaya "Nakliye esnasında kaybolan malların tazminini teminen" şerhinin konulmasıdır. Aksi halde satıcının bu malları stoklarından tenzili mümkün değildir. ( Teori tabi.) Doğru olmazsa da ikinci bir yöntem madem sürekli çalışıyorlar "yanlış fiatlandırılan nakli bedellerinin iadesi" tarzında bir fatura tanzim etmek olabilir.

Kaybolan malı nakliyeciye kesersem Nakliyecinin muhasebecisi kimyasal madde faturasını nereye işleyecek?

Eksik malı dönem sonunda kapatırım eksik mal konusunda sıkıntım yok.

2.ci yöntem bildiğimiz fiyat farkı faturası lakin nakliyeci bunu kabul etmiyor.

Daha öncesinde şöyle bir mevzu olmuştu.

Mal satışı yapıldı , alıcı firma malın nakliyesini fiyatın içinde değilde ayrı olarak nakliye bedeli olarak istedi.
Yani faturada hem mal hem nakliye bedeli ayrı ayrı olmasını istedi.
O zamanlar araştırmıştım.Ticaret Sicilinde belirttiği işin dışında başka bir sektörden fatura kesemeyeceğim sonucuna ulaşmıştım. Bu durumda benim nakliye faturası düzenlememde sakıncalı.
Netice olarak 679 un altında Nakliye İade adı altında bir hesap açarak düzenleyebileceğimi düşünüyorum.

Sadece Nakliye bedeli şeklinde fatura düzenlemek sakıncalı olur düşüncesindeyim.

Kaybolan malı nakliyeciye kesersem Nakliyecinin muhasebecisi kimyasal madde faturasını nereye işleyecek?

Eksik malı dönem sonunda kapatırım eksik mal konusunda sıkıntım yok.

2.ci yöntem bildiğimiz fiyat farkı faturası lakin nakliyeci bunu kabul etmiyor.

Daha öncesinde şöyle bir mevzu olmuştu.

Mal satışı yapıldı , alıcı firma malın nakliyesini fiyatın içinde değilde ayrı olarak nakliye bedeli olarak istedi.
Yani faturada hem mal hem nakliye bedeli ayrı ayrı olmasını istedi.

O zamanlar araştırmıştım.Ticaret Sicilinde belirttiği işin dışında başka bir sektörden fatura kesemeyeceğim sonucuna ulaşmıştım. Bu durumda benim nakliye faturası düzenlememde sakıncalı.
Netice olarak 679 un altında Nakliye İade adı altında bir hesap açarak düzenleyebileceğimi düşünüyorum.

Sadece Nakliye bedeli şeklinde fatura düzenlemek sakıncalı olur düşüncesindeyim.

Sayın hakan1972,

Çok yanlış sonuca ulaşmışsınız. Faturalarda varsa nakliye bedeli ayrıca gösterilebilir. Çok da uygulanan bir yöntemdir. Hem ayrıca kesebileceğiniz bir nakliye faturası, hem faturada ayrı olarak gösterebileceğiniz bir nakliye bedelini hesap planınızda 679 hesap altında değil, 649 hesap altında açmalısınız. Ama açabilirsiniz.

FOB, C&F, CIF faturalar genellikle bu ayrıntıları taşırlar. Bazı konularda ise teslim edilen mal KDV'den muaf ise nakliye olmayabilir o zaman da bu ayrımı yapmak durumunda kalırsınız bu da başka bir gerekçe.

TTK kapsamında ise nakliye ( hem eski hem yeni ) ana iş kolunuz nakliye değilse dahi, işin gereği olan işlemler hiç yasak olmadı, nakliye bunların başında sayılır.

Kevork Kardeşime katılıyorum. Aslında sorun teoride "Hizmet iadesi" kavramının karmaşık olmasından kaynaklanıyor.
FOB faturada zaten nakliye olmaz. FOB_ Free on board demektir. Yani limanda teslim mealinde. C&F veya CIF anlaşma yapılmış ise o zaman nakliye fatura içindedir.

Son olarak da bu bedel bir tazminat olarak mutabık kalınmış ise artık, mal ve hizmet bedeli değildir. Yani KDV yoktur.