Nasıl Öğrendiniz ?

Merhaba Arkadaşlar

Yabancı bir firmada İnsan Kaynakları Departmanında çalışıyorum. İngilizce seviyem çok kötü olmasa da patronlarımla konuşamıyorum :( Cümleyi toparlayıp cevap vermem 3 dakika sürüyor... Şuan firmamızda ingilizce kursu başladı ona katıldım fakat evden de birşeyler yapmak istiyorum. Mesela film seyretmek, müzik dinlemek vs gibi yöntemlerle dilini geliştiren arkadaşlarımız var mı? :confused:

bol,bol yabancı roman,hikaye v.b oku. Buralardan öğreneceğin kalıp cümlelerde sana yardımcı olacaktır.tabi pratikte önemli yanlış da olsa sürekli ingilizce konuşmaya gayret et

Merhaba Arkadaşlar

Yabancı bir firmada İnsan Kaynakları Departmanında çalışıyorum. İngilizce seviyem çok kötü olmasa da patronlarımla konuşamıyorum :( Cümleyi toparlayıp cevap vermem 3 dakika sürüyor... Şuan firmamızda ingilizce kursu başladı ona katıldım fakat evden de birşeyler yapmak istiyorum. Mesela film seyretmek, müzik dinlemek vs gibi yöntemlerle dilini geliştiren arkadaşlarımız var mı? :confused:

Öncelikle niyet edeceksin. Sonra devamlı İng müzik dinle. Sonra da mutlaka alt yazı okumadan film, dizi izle. Sonra da duyduklarınız, yazmaya çalış. Öncelikle konuşma , duyma pratiği daha sonra yazma gramer önemlidir.

aynı sorunları yaşamaktayım.. benim kullandığım yollar ise ;

1.Kelime havuzunuzu genişletmek
2.alt yazılı yabancı dizi ve filmler izlemek.
3.hem cinsiniz olan yabancı insanlarla skype yoluyla iletişim kurmak.

ben bunları işimde 1 senedir aralıksız yapıyorum çok yol aştım. zaten kalıp cümleler sizi maillerde, çok rahat bir noktaya getiriyor.

İngilizce basit hikaye kitaplarını Türkçe'ye çevirip bir deftere yazıyorum, sonra o yazdığım Türkçe hikayeyi İngilizce'ye çevirerek yazıyorum.Bu şekilde hem anlama, hem anlatma hem yazma becerim gelişiyor.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar... Yabancı dizi izlemeye başladım (How I Meet Your Mother) ve gerçekten konuşmam da fark yarattı. Çalışırken tüm gün yabancı radyolardan müzik dinliyorum yani ingilizcenin sürekli hayatımda olmasına dikkat ediyorum. Vakit bulduğumda hikaye kitaplarını da deneyeceğim çok teşekkür ederim.

Hocam abiler söylemiş bende söyleyeyim. Filmleri/Dizileri altyazılı izlerseniz baya faydası oluyor.

Benden de nacizane bir öneri.Hergün ingilizce kitaptan bir sayfa yüksek sesle okuyunuz.Bu yöntemle (okuduğunuzu anlamanız şart değil) yabancı kelimeleri söyleme alışkanlığı kazanıyorsunuz konuşma konusundaki çekingenliğinizi atmanıza yardımcı oluyor.

Hepsini yapıyorum arkadaşlar gerçekten çok farketti bende...Ayrı ayrı teşekkür ediyorum fikirleriniz için.

efforless english isimli sistemi uyguluyorum, aynı zamanda voscreenden seviyeme göre videolar izliyorum, seviyeme uygun hikaye kitapları okuyorum podcastlar dinliyorum, ve en önemlisi bunlara zevk alarak her gün çalışıyorum.

Merhaba Arkadaşlar

Filmle müzikle diziyle ingilizceyi öğrenemezsin. bol bol makale oku. Yabancı haber sitelerini oku.