zirve

Ödenmemiş Sermaye Ceza

Üyelik
11 Tem 2010
Mesajlar
174
Konum
DENİZLİ
Kurulu bir Ltd Ştinin Sermayesi 500.000 TL dir.250.000 TL'si ortaklardan tahsil edilmiştir.geri kalan 250.000 TL'sı ödenmemiştir.
Şirket ana sözleşmesinde ( TTK'na göre) 3 yılda ödenmesi gerekiyordu.Şirketin bu paraya ihtiyacı olmadığı için tahsil edilmemiştir.
Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan incelemede müfettiş geriye doğru 5 yıllık bu sermayenin faizlerini hesap edip,vergilendirmektedir.
Bu kanaat doğru mudur ?
iyi çalışmalar
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,939
Konum
ADANA
İlginç bir durum. Denetmen ödenmeyen sermayeyi ortakların şirkete borcu gibi düşünüp faiz yürütmüş. Bence yanlış bir uygulama, ödenmeyen sermayeyi vergi kanunları değil, TTK çerçevesinde değerlendirmek gerekir.
Ayrıca buradan bir ders çıkarmamız gerekir. Şirketler kurulurken sermayenin yapılacak işle orantılı olmasında fayda var. Düşük sermaye ile başlarsın, ihtiyaç olunca da artırım yoluna gidersin...
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,598
Konum
İstanbul
Böyle bir uygulamayı bende ilk defa okudum.Daha evvel benzeriyle karşılaşmadığımız için de açıkcası nasıl bir yorum yapılabileceğini bilemedim.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,549
Konum
İstanbul
Sayın Arkadaşlar,

Tabiki uygulama yanlış olmuş. Konu tamamen TTK kapsamında. Gelir idaresini ilgilendirmiyor. Ayrıca böyle bir süreç olabilmesi için gerçekten böyle bir gelirin varlığının ispatı gerekir. Gelir yoksa Vergi olmaz. Dahası bu davayı açmak için Vergi Mahkemesine gitseniz görevsizlik kararı bile verebilir. TTK kapsamında ise doğrudan iptal çıkacaktır çünkü burda da borçlar yasası devreye girecektir.

Asıl sorun bu gibi durumlarla ilgili olarak maalesef halen TTK mevzuatında cezai bir müeyyidenin bulunmaması.
 
Üst