Ödenmeyen Kiranın Vergilendirilmesi ve Giderleştirilmesi

kariyerim3568

Katkı Sunan Üye
Değerli arkadaşlar, konu belki zamanında çok konuşulmuştur. Fakat, Sizinde fikirlerinizi bekliyorum.

Bilindiği üzere kriz nedeni bazı sıkıntılardan biride mükelleflerin kiraların ödenmesindeki geçikmeler.
Bir mükellefimiz, Aylık stopaj beyannamesi veriyor. 2010 yılı kira bedeli toplu halde 6 ay sonra bankadan ödeyecek. Bu durumu vergi dairesi ile görüştük vergi dairesi müdürü kira bankadan yatacak ama sizin sözleşmeniz olduğundan ister kirayi öde ister ödene ben her ay kiranın stopaj vergisini isterim diyor.
Bu Durumda ödenmeyen kiranın stopaj kesinti yapıyoz ve bu kira giderin her ay giderleştiriyoz.

Burda öğrenmek istediğim, Ödenmeyen fakat kira stopaji ödenen kiranın bedeli gider yazılırmı.

Ynt: Ödenmeyen Kiranın Vergilendirilmesi ve Giderleştirilmesi

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun ?Vergi Tevkifatında Uyulacak Esaslar? başlıklı 96. maddesinde; ?Vergi tevkifatı, 94'üncü madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır.

Yani stopajın doğması için ödemenin gerçekleşmiş olması gerekir.

eğer ödeme yapmadan yine de stopaj uyguluyorsanız bana göre giderleştirebilirsiniz.

Ynt: Ödenmeyen Kiranın Vergilendirilmesi ve Giderleştirilmesi

Kira ödeyen firma ticari kazanç usulune tabi ise , kira sözleşmesinde ödemenin nasıl yapılacağı konusunda konulmuş olan şarta uymak zorundadır.
Yani sözleşmede kira aylık ödenir deniyorsa her ay tahakkuk yapıp mal sahibin hesabına alacak kayıt etmek ödeme hükmündedir. Bu nedenle vergi dairesi yaklaşımı doğrudur.
Buna paralel olarak da stopaj yatırılıyorsa doğal olarak giderleştirme yapılmalıdır. Diye düşünüyorum.