Ödenmeyen SGK Prim Kaydı Hk.

karakaya_

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

1.000.000. TL 2019 yılı ödenmemiş sgk primimiz bulunmaktadır.
Hepsini döneminde giderleştirdik.

Bu sene için
689 kkeg (borç)
679 gelir (alacak) yapacağım.

Ertesi yıl ödendiğinde
740 gidere atarken alacaklı hesap olarak ne yazmam gerekiyor ?

Merhaba
Bahsettiğiniz kayıtları yapmayın derim.Nazım hesapları (900) biraz kullanmaya alışmakta fayda var.
Döneminde giderleştirdiyseniz bırakın öylece kalsın.
Ben şöyle yaparım.

900-VERGİ MATRAHINA EKLENECEK UNSURLAR
900.01- KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDERLER
900.01.01 - 5510 Kanun ödenmeyen ssk primleri
901- VERGİ MATRAHINA EKLENECEK UNSURLAR
901.01.01 - 5510 Kanun ödenmeyen ssk primleri
-----------
Sgk Ödemeleri yapıldığında

910- VERGİ MATRAHINDAN İNDİRİLECEK UNSURLAR
910.01 - Geçmiş yıllara ait ödenen Sgk Primleri
911- VERGİ MATRAHINDAN İNDİRİLECEK UNSURLAR
911.01 - Geçmiş yıllara ait ödenen Sgk Primleri

2020 Yılı ve sonrasında Kanunen kabul edilmeyen giderlerin daha sık denetlenebileceğini düşünürseniz,nazım hesapları kullanmaya alışmalı ve doğru bir detaylandırmayla sıkıntı yaşanmayacağını düşünmekteyim.

Saygılar

Merhaba
Bahsettiğiniz kayıtları yapmayın derim.Nazım hesapları (900) biraz kullanmaya alışmakta fayda var.
Döneminde giderleştirdiyseniz bırakın öylece kalsın.
Ben şöyle yaparım.

900-VERGİ MATRAHINA EKLENECEK UNSURLAR
900.01.01 - 5510 Kanun ödenmeyen ssk primleri
901- VERGİ MATRAHINA EKLENECEK UNSURLAR
901.01.01 - 5510 Kanun ödenmeyen ssk primleri
-----------
Sgk Ödemeleri yapıldığında

910- VERGİ MATRAHINDAN İNDİRİLECEK UNSURLAR
910.01 - Geçmiş yıllara ait ödenen Sgk Primleri
911- VERGİ MATRAHINDAN İNDİRİLECEK UNSURLAR
911.01 - Geçmiş yıllara ait ödenen Sgk Primleri

2020 Yılı ve sonrasında Kanunen kabul edilmeyen giderlerin daha sık denetlenebileceğini düşünürseniz,nazım hesapları kullanmaya alışmalı ve doğru bir detaylandırmayla sıkıntı yaşanmayacağını düşünmekteyim.

Saygılar

Hocam ama ozaman ödenmemiş sgk primlerini gidere atmış olacağız.

Merhaba
689 yaptığınızda nereye atmış oluyorsunuz.Karşılığında gelir yapaym birbirini götürsün diyorsunuz.Ama böyle bir kayıt nizamı yok.Gidere atacaksınız,sonra dönüp nazım hesaplar üzerinden kkeg sayarak matraha dahil edeceksiniz.Sizi yaptığınız 689-679 kaydı tamamen hatalı.İşte böylede olunca 740'ın karşılığı ne olmalı diyorsunuz.Kayıt baştan yanlış olunca sonuda bir türlü bağlanmıyor maalesef.Bu işin doğrusu nazım hesap kaydıdır. Ben cevabımı böyle vereyim,siz yine de bildiğinizi yapın.
İyi çalışmalar

Son düzenleme:
Merhaba
689 yaptığınızda nereye atmış oluyorsunuz.Karşılığında gelir yapaym birbirini götürsün diyorsunuz.Ama böyle bir kayıt nizamı yok.Gidere atacaksınız,sonra dönüp nazım hesaplar üzerinden kkeg sayarak matraha dahil edeceksiniz.Sizi yaptığınız 689-679 kaydı tamamen hatalı.İşte böylede olunca 740'ın karşılığı ne olmalı diyorsunuz.Kayıt baştan yanlış olunca sonuda bir türlü bağlanmıyor maalesef.Bu işin doğrusu nazım hesap kaydıdır. Ben cevabımı böyle vereyim,siz yine de bildiğinizi yapın.
İyi çalışmalar

Çok teşekkür ederim şimdi anladım. Ben nazım hesapları üzerinden kkeg olarak vergiye tabi kazanca eklemeyi daha önce hiç yapmamıştım :)
Ertesi yıl prim ödendiğinde kurumlar vergisinde diğer indirimler satırından mı indirimi yapıyorsunuz ?

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim şimdi anladım. Ben nazım hesapları üzerinden kkeg olarak vergiye tabi kazanca eklemeyi daha önce hiç yapmamıştım :)
Ertesi yıl prim ödendiğinde kurumlar vergisinde diğer indirimler satırından mı indirimi yapıyorsunuz ?

Merhaba
Rica ederim.Evet diğer indirimlerde gösteriyorsunuz.İdare neden/izahat isterse zaten hesap planı açısından izahatı rahatlıkla yapabilirsiniz.
Eğer nazım hesapları kullanmaya alışırsanız çok rahat edeceksiniz,eminim.
İyi çalışmalar

Merhaba
İyi çalışmalar

:alkış:Ertesi yıl prim ödendiğinde kurumlar vergisinde diğer indirimler satırından mı indirimi yapıyorsunuz.

2019 yılında önce indirim yaptınız sonra ssk primleri ödenmedi K.K.E.G olarak eklediniz 2019 artık kapandı. Siz ödenmeyen primleri ödediğinizde yani 368 hesaba borç 102 hesaba alacak yaptığınızda kurumlar vergisinde diğer indirimler satırından mı indirimi göstereceksiniz.

Tahsin beyin dediği gibi 689/679 v.s kayıtlar yok

:alkış:Ertesi yıl prim ödendiğinde kurumlar vergisinde diğer indirimler satırından mı indirimi yapıyorsunuz.

2019 yılında önce indirim yaptınız sonra ssk primleri ödenmedi K.K.E.G olarak eklediniz 2019 artık kapandı. Siz ödenmeyen primleri ödediğinizde yani 368 hesaba borç 102 hesaba alacak yaptığınızda kurumlar vergisinde diğer indirimler satırından mı indirimi göstereceksiniz.

Tahsin beyin dediği gibi 689/679 v.s kayıtlar yok

Ferhat abi kolay gelsin.
2019 da gideri kullandım ama sonra kkeg sayarak kullandığım bu indirimi yok ettim,yani nötrleştirdim.2020'de ödemeyi yaparsam bu indirimi tekrar kullanmam gerekmiyor mu? Sonuçta 2019'da aslında bu indirimi kullanmamış oluyorum/ olmuyor muyum?

Ben mi yanlış yorumluyorum..
Ödenmemiş SSK Primlerinin Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Uygulamasında Gider Olarak Kabul Edilmemesi ve Muhasebe İşlemleri - Alomaliye.com

Makaleden alıntı..
Ödenmeyen sigorta primlerini ödemenin yapıldığı yılda mali karın tespitinde “indirim” olarak dikkate alabilmek için, ilgili olduğu dönemde ticari kazancın tespitinde indirilmiş ve mali kara ilave edilmiş olmalıdır. Ticari kazançta dönemsellik ilkesi ve tahakkuk esası geçerli olduğu için ödenmeyen sigorta primleri kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınacaktır. Bu durum Tekdüzen Muhasebe Sisteminin de bir gereğidir. Bu bakımdan mali kara ilişkin düzenlemeler beyanname üzerinde yapılmalıdır. Gider kaydedilen tutarın fiilen ödeme yapılmadığı için giderlerden çıkartılıp başka bir hesaba alınması (Gelecek Yıl Giderleri veya Ortaklardan Alacaklar gibi…) mümkünse de, bu tür kayıtlar işletmecilik prensiplerine, Tekdüzen Muhasebe Sistemine ve uluslar arası muhasebe standartlarına uygun değildir.

Son düzenleme:
Tahsinim senin yazdığın doğru onun için alkış yaptım yorumunu beğendim. Doğrusu senin dediğin gibi hatta yazını alıntı yaptım.

Merhaba,

defter portal sisteminde mükellefin ödenmeyen 3 aylık sigorta primini brüt ücret+sgk işveren+işv.işsizlik şeklinde gider yazmıştım, geçici vergide 3 aylık matraha brüt ücret+sgk işveren+işv.işsizlik toplamını mı yazmalıyım? yoksa sadece brüt ücret hariç rakamımı?
hep karıştırıyorum bunu

Ben ödenmeyen sgk primlerinde defter beyana sadece sadece brüt ücreti giriyorum.Diğer işveren paylarının kaydını yapmıyorum.
Ama yaptığımında ne kadar doğru oldundan emin değilim :)

Ben ödenmeyen sgk primlerinde defter beyana sadece sadece brüt ücreti giriyorum.Diğer işveren paylarının kaydını yapmıyorum.
Ama yaptığımında ne kadar doğru oldundan emin değilim :)

:) ben ise o kalemlerin hepsini yazmışım, hangi tutarı KKEG yapıyorduk kafam hep burada karışıyor, 10.815 TL zarar çıkıyor mükellefin, ödenmeyen sigorta primlerini matraha ilave edersem zarar rakamı eriyecek, yapamadım bir türlü :)

:) ben ise o kalemlerin hepsini yazmışım, hangi tutarı KKEG yapıyorduk kafam hep burada karışıyor, 10.815 TL zarar çıkıyor mükellefin, ödenmeyen sigorta primlerini matraha ilave edersem zarar rakamı eriyecek, yapamadım bir türlü :)

Bordro kaydını yaptığınızda, SGK işçi paylarını doğal olarak yazıyorsunuz, buna dönemin işveren hisselerini de yazmalısınız. Yasa gereği ödenmeyen SGK primleri gider olarak kayda alınamıyor. Uygulamada KKEG gaydı yaygın olmasına rağmen KKEG hiçbir şekilde giderleştirilemeyen bir giderdir. Primler ise böyle değil, ödediğiniz tarihte gidere dönüşür. Bu nedenle ödenmeyen SGK primlerini ilgili gider hesaplarından 280 hesaplara aktarıp ödendiği tarihe kadar burada bekletmeniz tavsiye ederim, daha doğru bir uygulamadır. TDHP yapısı ve takip edilebilirliği daha doğru ve kolaydır.

Abi selam.
Bilanço ya da tekdüzende hadi dediğin olabilir de,defter beyan sisteminde (işletmelerde) bunun kaydı sıkıntılı.Ancak defter beyanla tabi ilgilenmediğin için ekranı bilemiyor olabilirsin.
Bu,elle tutulan manuel bir işletme defteri olsaydı gelir tarafına kkeg olarak bir kayıt atamayacaktık.Gerçi defter beyanda kkeg diye bir bölüm var ama ücret kaydında direkt bunu mu kullanmalı yoksa hiç kaydetmemeli mi? Tereddütler burada oluşuyor.Ben kaydetmemeyi tercih ediyorum.

Merhaba
bir aylık ödenmeyen sgk primi var zamanı geçtiği için teşvikli ödeme çıkmıyor, geçici vergisini yapacağım, kkeg mi yapmak gerekiyor ? Teşvikli yaptığımız bordroyu değiştirmek gerekiyor mu?

Ben soruyu anlayamadım.Hangi ayın bildirgesinden bahsediyoruz.?Soruyu biraz daha açın.
Tahsin abi
Aralık ayının bildirgesini 6111 teşvikten gönderdim, biraz önce baktım ödememişler, geçici vergisini yapacağım, bordro kaydını teşvikli olarak yaptım, şimdi bordro kaydında ki 361 borç kalanını ve teşvik gelirlerini silmek mi gerekiyor ? bu geçici vergide matraha ekleyeyim mi ? Kurumlar vergisini mi bekleyeyim ? teşekkür ederim.

Eğer ödeme yapılmadıysa artık teşvikten bahsedilemez demek ki.Bordronu yeniden düzenle,teşviksiz kaydet.Yıl bittiği içinde ödenmeyen primi KKEG yap bence.Benim görüşüm bu.
Ben birde bu tarz ücret tahakkuklarını yaparken teşvik konusuna hiç girmem.Normal teşvik yokmuş gibi tahakkuk yaparım. Teşvik, bildirge anında veya ödeme anında netleşen bir rakam.Ödeme yapılırken teşvik alındığında 361-602 kaydı yaparım ben.Sanada tavsiyem tabi o olur ama kayıt nizamına da dokunmak istemem.Sadece benim uygulamadığım bir yöntem,hepsi bu.Eğer dediğim şekilde yapsaydın,bu soruyada gerek kalmayacaktı mesela :)