Ofis Tabelamız Ne Renk Olursa Dikkat Çeker ?

• Konbuyu başlatan stajeriz
  • Başlangıç tarihi

Ofis tabelamız ne renk olursa dikkat çeker ?

• Beyaz zemin üstüne Mavi yazılı.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Mavi zemin üstüne Beyaz yazılı.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S

stajeriz

Ziyaretçi
Değerli arkadaşlar, her ne kadar basit bir soru olsada aslında cevabı önem taşıyan, belkide daha önce dikkat etmediğimiz bir ayrıntı. Malum reklam yasak ve tabela standartı var. Yapabileceğiniz en iyi tabelayı yapmalıyız. Bence bu anket sonucunda pek çok kişi kararını değiştirecek. Çoğunluk ne derse o olur. Cevabı verirken lütfen tabelayı gözünüzün önünde canlandırın ve kendi tabelanız o renk diye oy vermeyin. Samimi olun.

Ynt: Ofis tabelamız ne renk olursa dikkat çeker ?

Turuncunun üzerine maviyi tercih ederdim :) Yasak değilse, turuncuda kullandığımız bi renk olduğu için.

Tabelanın min/max ebatları, renkleri, yazı stili ile ilgili bir yönetmeliğimiz varmı arkadaşlar.?

Rengi değil işlevi önemli..

ZİNDAN ' Alıntı:
Turuncunun üzerine maviyi tercih ederdim :) Yasak değilse, turuncuda kullandığımız bi renk olduğu için.

Tabelanın min/max ebatları, renkleri, yazı stili ile ilgili bir yönetmeliğimiz varmı arkadaşlar.?
Turuncu konusu şakamı ciddimi anlayamadım...

SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEKLERİNE İLİŞKİN HAKSIZ REKABET VE REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ KISIM

Haksız Rekabet

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Tabela

MADDE 14 ? (1) Meslek mensupları kullanacakları tabelalarda; oda ve Birlik amblemi, meslek unvanı ile ad ve soyadı, ortaklık bürosu unvanı, şirket ise şirket unvanı varsa akademik unvanı, büronun adresi, telefon numarası, internet adresi ile elektronik posta adresi yer alabilir. Tabelada bu Yönetmelikte belirlenenlerin dışında unvan, deyim, yabancı dillerde yazılmış ifadeler ile sair şekiller, işaret, resim, fotoğraf ve benzerlerine yer verilemez.

(2) Aynı büroda birlikte çalışma halinde, birlikte çalışan meslek mensuplarının ad ve soyadlarının, ortaklık şeklinde çalışılması durumunda ise ortaklık unvanının tabelada yer alması zorunludur.

(3) Tabela, büronun bulunduğu binanın giriş kapısının yanına, giriş holü veya koridoruna ya da büro giriş kapılarının yanına asılabilir. Bina cephelerine, büro balkonu ve pencerelerine birden fazla tabela asılamaz, benzeri yazılar yazılamaz.

Renkle ilgili birşey yok yönetmelikte.
Alt zemin turuncu olabilir diyorum.

iddaa büyük valla. bence olmaz

stajeriz ' Alıntı:
Değerli arkadaşlar, her ne kadar basit bir soru olsada aslında cevabı önem taşıyan, belkide daha önce dikkat etmediğimiz bir ayrıntı. Malum reklam yasak ve tabela standartı var. Yapabileceğiniz en iyi tabelayı yapmalıyız. Bence bu anket sonucunda pek çok kişi kararını değiştirecek. Çoğunluk ne derse o olur. Cevabı verirken lütfen tabelayı gözünüzün önünde canlandırın ve kendi tabelanız o renk diye oy vermeyin. Samimi olun.
Tabelanın etkisinin %1 in altında olduğunu düşünüyorum. Yine de belirmek gerekirse kendi tabelam beyaz zemin üzerine mavi.

Sizin tabela artık size göz alışkanlığı yapmıştır. Tek dersi geçersem bu yıl açıcam. Şimdi yolda yürürken hep binalara bakıyorum. Özellikle merkezi yerlerde muhasebeci olmayan bina yok. Bazı binalar baştan sona muhasebeci dolu. Örümcek ağı gibi sarmışız heryeri. Bina önleri tabela yığını, hepsi muhasebeci.

Bu nedenle çok önemsiyorum bu konuyu. Bazen rastgele binalara bakıyorum acaba diyorum hangi tabela gözüme ilk çarpacak diye. Muhasebeci tabelaları biraz mat kalıyor o nedenle hiç göze çarmıyor.

Cazibesi olan, karizmatik gördüğüm bazı tabelalrı şöyle sıralayım. yani bunlar dikkat çeken, diğerlerinden önce görünenler.

1- Lacivert (çok koyu mavi) zemin üstüne küçük puntolarla yazılmış. Tabela büyük ama yazı ortada küçük = Bu tabela hani otellerin önündeki otel isminin yazıldığı koyu gri mermer granitler olurya onun gibi bir çekiciliği var. Tabelayı görüp acaba ne yazıyor diye odaklanıp okumak istiyorsun yazı küçük olduğu için.

2- Lacivert (çok koyu mavi) üstüne krom (gümüş renginde parlak) yazı. Zengin, çekici, ritmik, heyecanlandırıcı bir etkisi var. (Şimdi diyeceksinizki bir tabeladan ne heycanı duycam... Ama ben şu an için dikkatli bakıp, insanın bilinç altına hangi mesajı gönderdiğini çözmeye çalışıyorum. Yani o an farkında olmadığımız, bilinç altımıza yerleşen.)

3- Bina koyu renkliyse, özellikle bordo, Beyaz zemin üstüne, büyük bir tabelaya küçük puntoplarla lacivert el yazısı.

4- Beyaz yada lacivert zemin üstüne yazının sol baştan sağ başa, yukarıdan aşağıya tabelanın her yerini doldurduğu şekil. yanii kocaman puntolarla tabelada yazıdan başka zemin bırakmamaya çalışarak yapılan.

Neyse işte. Şu an benim dikkatimi bu tarzlar çekti. Aklımda en başından beri 3. şıktaki şekilde tabela yaptırmak vardı. Amacım göze sokmak. Tabela koyacağım alan ne kadar büyükse o kadar büyük bir tabela yapacağım. Mesela ofisin binanın 4 tarafındada cephesi varsa bende baştan sona 4 cepheyede kocaman tabela koyacağım.

Lütfen tavsiyelerinizi esirgemeyin.

3-

Ynt: Ofis Tabelamız Ne Renk Olursa Dikkat Çeker ?

Daha ilginç konu yok şu sitede :) Tebrik ediyorum başlatanları ve düşünenleri :) Önemli tabi :)

Tabela büyüklüğü kadar ödenecek irv'de düşünmek gerek, heleki büyükşehir sınırları içindeki ana caddeye bakan bir yere asılacaksa.

:) bakkal dükkanı değilki bu insanlar tabelaya gelsin:)

kerem81 ' Alıntı:
Daha ilginç konu yok şu sitede :) Tebrik ediyorum başlatanları ve düşünenleri :) Önemli tabi :)

Alaylarınızı anlayamadım, gereksiz gördüm. Ben çok defa yoldan geçerken tabelaya bakıp ofisimize gelenleri gördüm. Zaten konuyu açarken mesleğimizin en önemli konusu, sorunu budur düşüncesiyle açmadım. Çok basit bir mevzu. Tabelayı neredeyse meslek hayatımız boyunca bir kez hazırlatıp hep onu kullanıyoruz. Bari yapmışken en güzelini yapalım. Sadece Tabelanın Seçimi ile ilgili bir konudur bu. Meslekle ilgi kurupta boş yere dalga geçmek için çabalamayın. Şunun gibi düşünün, "araba alacağım rengi ne olsa daha güzel gözükür". Yani meslekle alakası yok. Konu sadece hangi tabela daha dösterişli olur diye dizayn meselesi.
Genel olarak yapılan eleştirilere cevap olarak yazıyorum. Meslekle alakalı değil tabela seçimiyle alakalı bir konu bu.

stajeriz ' Alıntı:
kerem81 ' Alıntı:

Alaylarınızı anlayamadım, gereksiz gördüm. Ben çok defa yoldan geçerken tabelaya bakıp ofisimize gelenleri gördüm. Zaten konuyu açarken mesleğimizin en önemli konusu, sorunu budur düşüncesiyle açmadım. Çok basit bir mevzu. Tabelayı neredeyse meslek hayatımız boyunca bir kez hazırlatıp hep onu kullanıyoruz. Bari yapmışken en güzelini yapalım. Sadece Tabelanın Seçimi ile ilgili bir konudur bu. Meslekle ilgi kurupta boş yere dalga geçmek için çabalamayın. Şunun gibi düşünün, "araba alacağım rengi ne olsa daha güzel gözükür". Yani meslekle alakası yok. Konu sadece hangi tabela daha dösterişli olur diye dizayn meselesi.
Genel olarak yapılan eleştirilere cevap olarak yazıyorum. Meslekle alakalı değil tabela seçimiyle alakalı bir konu bu.

Arkadaşım :) en güzel tabelalar senin olsun :) bi alay değil benimki , bende senin gibi 'gereksiz gördüm' o kadar. Şahsi fikrim. Elbette bir payı vardır öyle diyorsan. Ben sadece yapacağım işin iyi olmasına çalıştığım insanlarda bıraktığım iyi izlenim ve mesleki yeterliliğimle dikkat çekmek isterim. Bu da benim fikrim.
Saygılar.

Mahalle muhabbetine giripte cevap vermek istemiyorum, ama hala tersinden anlıyosunuz.
Sen mesleğini istediğin gibi yap, istersen dünya starı ol. Ne olursan ol. Tabela ile ne alakan var. Ben nasıl bir tabela seçelim diyorum, sen ben mesleğimi iyi yaparım diyosun.

Yazılan mesajları baştan sona okuyorum, acaba diyorum yanlış bişeylermi yazmışım, tabelası iyi olan iyi muhasebecidir diye bir aptallıkmı yapmışım, ama alakası yok. Sadece tabelada hangi renk ve biçim göze çarpar diye sormuşum, o kadar basit.

Ofiste temizlik işlerine bakan ablamızın ana okuluna giden çocuğuna sordum az önce o bile fikrini söyledi, beyaz yazılı olsun dedi. Ayrıca fazla zekada gerekmiyor cevap vermek için.

Bu kadar basit. Kime söylersen anlar. Renk ve şekil seçmek niye bu kadar ağırınıza gitti hala anlayamadım. Ne renk olsun diyorum, benim için meslekte kalite önemli diyosunuz. Senin mesleki bilgi becerinle tabelanın ne alakası var.

Son Olarak Anlamayanlar İçin Tekararlıyorum : Nasıl bir renk ve biçim kullanırsa tabelamız göze çarpak. Çok basit çok net. Yineliyorum, "Tabelanız nasıl renk olursa daha iyi muhaseci olur gibi bir soru değil bu"

Yine tekrarlıyorum : Tabelanız iyi olursa iyi muhasebeci olursunuz diye bir iddaa yok. Sadece hangisi daha güzeldir diye iki tercihten birini seçmekle alakalı.

Anlayayanlar için son kez tekrarlıyorum: Mesleğin kalitesi ve işleyişi ile ilgili değil. Sadece bir göz zevki.

Sanırım yeterli, iyi çalışmalar diliyorum.

Eskilerin bir deyimi vardır . "Zevkler ve renkler münakaşa edilemez " Derler. Bende çok severim.
O yüzden bu tartışmanın sonu gelmez.

Zaten niye bunu tercih ettiniz diye bir tartışma yokki.

Hangi tabelayı seçerdiniz diyorum;
Biri diyo ben meslekte iyi olmaktan yanayım,
Biri diyor meslekle alakası olmayan bir konu,
Biri diyor şu kadardır tabela kullarıyorum iş akışım değişmedi. vs vs

İki şıklı bir konu sadece. İki renkten birini seçmek bu kadar zormu ya.

tabela standartır zaten,istediğin rengi koyamazsın tabelaya nasıl stajersiniz,hem istedğin rengi koysan ne olcak çok mu önemli,büroyu açtında bu mu kaldı dert edecek,ciddi işlerle uğraşın yaa

father ' Alıntı:
tabela standartır zaten,istediğin rengi koyamazsın tabelaya nasıl stajersiniz,hem istedğin rengi koysan ne olcak çok mu önemli,büroyu açtında bu mu kaldı dert edecek,ciddi işlerle uğraşın yaa

.

Konuyusu sadece bir soru sormak için açtım. Beyaz zemine mavi yazılımı olsun, mavi zemine beyaz yazılımı olsun diye.

.

İki seçenekten birini seçmenin nesi zor geliyo size?

Meslek mensubuna yakışır seviyede sözler sarfetmenizi rica ederim.

Zor tutuyorum kendimi. Olayı şöye bir sıraya koyalım, sorulara verilen cevaplara bir bakalım. Sakin olma ihtimalim nedir ölçelim.

Kısaca soru ve soruya verilen cevaplar şöyle

Soru : Sizce beyaz zemin üstün mavi yazılı tabelamı, mazi zemin üstüne beyaz yazılı tabelamı ?

Alakasız cevap 1 : Ben turuncu düşünüyorum.

Soru : Sizce beyaz zemin üstün mavi yazılı tabelamı, mazi zemin üstüne beyaz yazılı tabelamı ?

Alakasız cevap 2 : Mesleğin daha ön planda olduğunu düşünüyorum.

Alakasız cevap 3 : Benim tabelam şu renklerde ama hiç müşteri gelmiyor.

Alakasız cevap 4 : Önemi olan işi nasıl yaptığın

vs
vs
Benzer anlamda cevaplar geliyor...

Anlamayanlar için olayı abartarak başka türlü örneklendireyimki öfkem boşamı değilmi karar verin.

Soru : Elmamı yersin, armutmu ?

Cevap : Ben portakaldan hoşlanmam

Soru : Elmamı yersin armutmu ?

Cevap : Bu sene yağmur yağmadığı için hasat az olmuş

Cevap : Bizim bir arkadaş var elmayı çok severdi, ama şimdi aramız yok.

Cevap : Önemli olan sağlık. Zaten hep kepek ekmeği yerim.

Daha nasıl anlatayım derdimi bilmiyorumki. Bu konunun buralara uzamasını anlayamadım, cevap verenlerin mantığına aklım bile almıyor. İkisinden hangisini seçersiniz diyorum verdikleri cevaplara bak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...