Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

Merhaba Arkadaşlar,

Ben öğrenci olmayı düşünüyorum, fakat aile desteği yetersiz kalacak.
Daha doğrusu babam tarafından destek almak istemiyorum artık zaten destek verecek bi durumu da yok bu konuda.
Benim herhangi bir işyerinden burs almam gerekiyor.
Araştırdıgım kadarıyla, ki çok fazla araştırmadıgımı belirtmeliyim:
Öğrenciye verilen burs vergiden düsürülüyormus.
Sadece öğrencinin burs veren işyeriyle resmi bir bagının olmaması gerekiyormus.
Bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz lütfen..
NOT:Babamın gelir olarak sadece emekli maaşı var 700 lira kadar.Ve üzerine bir ev tapusu var.

Şimdiden cok teşekkür ediyorum.

Ynt: Ögrenciye Verilen Bursun Vergiden düsmesi konusunda..

Arkadaşlar yardımcı olabilecek biri yok mu acaba? Bu konuda bilgisi olan biri ?

Gelir Vergisi Kanunu'nun 89. maddesine göre indirim konusu yapılabilecek eğitim harcamasının mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir.Aksi takdirde verilen bursların vergiden düsürülmesi, yani Babanızın vergi mükellefiyeti yoksa böyle bir imkandan yararlandırılmanız vergisel açıdan mümkün değildir.

Teşekkür ederim.
Fakat şimdi siz söylediginizde benimde aklıma geldi ve gelir vergisi kanununu okuma fırsatım oldu.

ve bir maddede aynen şöyle diyor:

Madde 28 - Tahsil ve tatbikat giderleri karşılığı olarak yapılan aşağıda yazılı ödemeler Gelir Vergisinden istisna edilmiştir:

1. Resmi ve özel müesseseler ve şahıslar hesabına yabancı memleketlerde tahsilde veya stajda bulunan öğrenci ve memurlara gider karşılığı olarak verilen paralar (Özel müesseseler tarafından yapılan ödemeler, benzeri Devlet öğrenci ve memurlarına verilen miktardan fazla olduğu takdirde, aradaki fark ücret olarak vergiye tabi tutulur). (Asli görev veya memuriyet dolayısiyle alınan ücretler bu istisnaya dahil değildir);

2. Resmi ve özel müesseseler ve şahıslar hesabına Türkiye'de tahsilde bulunan öğrenciye iaşe, ibate ve tahsil gideri olarak ödenen paralar;

merhaba,

Maliye Bakanlığının, kuruluşların; öğrencilere verdikleri "Burslar" ı gider olarak kabul etmeleri için;
Firmaların, bununla ilgili şartları taşıması gerekli..

Örneğin; alınan burs, işle ilgili olmalı, burs verilen öğrencinin eğitimi sonunda, bursu veren şirkette çalışacağını taahhüt etmesi ve sözleşmenin ibraz edilmesi vs. gibi şartlar oluşursa alınan burs vergiden düşülür.

bunun haricinde burs vergiden düşülmez..

sizin öğrencilik hayatınızda ve ilerisi için düşündüğüniz çalışma hayatınıza ( iş olarak tabiki) uygun bir şirketten burs almanız gerekli.

Burs veren şirket de, bu bursu gider olarak vergiden düşebilir.. Ama yukarıda dediğim şartlar oluşursa.

İrem35 ' Alıntı:
merhaba,

Maliye Bakanlığının, kuruluşların; öğrencilere verdikleri "Burslar" ı gider olarak kabul etmeleri için;
Firmaların, bununla ilgili şartları taşıması gerekli..

Örneğin; alınan burs, işle ilgili olmalı, burs verilen öğrencinin eğitimi sonunda, bursu veren şirkette çalışacağını taahhüt etmesi ve sözleşmenin ibraz edilmesi vs. gibi şartlar oluşursa alınan burs vergiden düşülür.

bunun haricinde burs vergiden düşülmez..

sizin öğrencilik hayatınızda ve ilerisi için düşündüğüniz çalışma hayatınıza ( iş olarak tabiki) uygun bir şirketten burs almanız gerekli.

Burs veren şirket de, bu bursu gider olarak vergiden düşebilir.. Ama yukarıda dediğim şartlar oluşursa.

Merhaba,
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Birşey daha sormak istiyorum. Burs alan kişinin yani konunun özüne dönersek; benim bursa ihtiyacım oldugunu
kanıtlamam mı gerekiyor ? Yani ihtiyac sahibi oldugumun belgelendirilmesi mi gerekiyor.

Ve birşey daha , diyelim ki bursu aldım bahsettiğiniz sartlar olustuktan sonra.

Ögrenimim bitti ve anlastıgımız sirketle karsılıklı olarak sözlesmeyi iptal ettik.

Herhangi bir cezai durum uygulanıp uygulanmayacagı konusunda bilginiz var mı ?