Önceki Seneden İade

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sayın tunca,

Ben hala siz olarak hitap ediyorum. Ancak bilgi yanında nezaket de eksik anlaşılan. Bunu da cahilliğe veriyorum, olsun.

681 hesabı öneren de sizde demek ki 681 hesabı bilmiyorsunuz. TDHP tebliğlerine bakarsanız şöyle yazar; (Hiç okudunuz mu bilmiyorum ?)
"681. ÖNCEKİ DÖNEM GİDER VE ZARARLARI (-)
Cari dönemden önceki döneme ait olan ve bu dönemlerin mali tablolarına hata yada unutulma nedeni ile yansıtılmayan veya sonradan ortaya çıkan tutarların gösterildiği hesaptır."

Örnek; eski yılda yazmadığınız Amortisman Giderini Ayrılan Amortismanları doğru tutara getirmek için ilgili 257 hesaba yazar ancak karşılığını bu hesaba yazarsınız. Ancak ÖNCEKİ DÖNEM olduğu için buraya kaydettiğiniz tutarı da GİDER OLARAK GÖSTEREMEYECEĞİNİZ için K.K.E.G. olarak kayıt düşüp vergi matrahına İLAVE edersiniz. Yani Vergi ARTIŞINA sebep olursunuz.

Bundan gerekli dersi çıkarırsınız umarım.

Sizin ne bilginiz ne de tecrübeniz bana anlatmaya yetmez.Demişsiniz bende sizin seviyenize inerek sizin gibi cevap veriyorum sizin ne ilminiz ve görgünüz ne bilginiz ne de kültürünüz benim seviyeme ulaşamayacağı için başkasına cahil diyen en cahil insandır kuralından hareketle sizi saygıyla selamlıyorum tekrar söylüyorum siz mesajları okumayacak kadar sabit fikirli kendi balış açınızın dışına çıkmayan bir insansınız size smmm yeterlilik sınav sorusunu gönderdim bu belgeyi dağıtan oda nın sorusunu ve cevabını kabul etmiyorsanız ben size daha ne deyim bilmem ki

Sayın tanca,

İyi yapmışsınız. Hala son yazdığım konu hakkında dahi bir soru ve yorumunuz yok. Size sorulan her soru ve cevabın doğruluğunu kabul ederseniz asıl büyük yanılgınız hukuğa giden konuların sebebini anlayamamak olur. Hala kayıtlarla ilgili bir tek cevabınız olamadı. Meseleyi başka boyuta taşımaya devam ediyorsunuz. Yarın belge alırsanız mükelleflerinize de aynı şeyi yaparsınız. Umarım hiçbirinin başını derde sokmazsınız.

Benim yazdıklarımı bir araya getirin sizin için iyi bir kaynak olur. Burada yaptığınız kayıtla ilgili KDV uygunsuzluğunu da anlatacaktım ama siz onu da bir yerlerden bulur sonra ahkam kesersiniz.

Kolay gelsin. Bugün gereksiz zaman harcattınız. Mesajlarımda isminizi yanlış yazdığımı fark ettim onun için affınızı rica ederim.

Forumdaki diğer arkadaşlarımdan ve dostlarımdan da bugünkü gereksiz yer işgali nedeniyle de özür diliyorum.
Yine bu yazışmalar nedeniyle arkadaşımızın LAZ'lara da hakaret etmesine sebep olduğum için onlardan da özür dilerim.

Son düzenleme:
BENİM belgem var sizin ki gibi beleşten almadım büro muhasebecisi de çok şükür değilim hiç bir kaydıma karşı tez savunup onu çürütecek bir kayıt yapamadınız yazık yazık çok yazık hala tek bir yevmiye kaydınızı bile göremedim kayıtla gelir tablosunu 1 örnek vererek tezini savunamayan bu meslekdaşla sayfanızı öeşgul ettiğim için bende herkesden özür dilerim saygılar sunarım ayrıca muhasebe matematik gibi iki kere iki dört eder mantığıla işlemez körü körüne kendinizi savunmanıza gerek yok kanun koyucu bile çoğu zaman kendisiyle çelişirken sizin bu yel değirmenlerine açtığınız savaşı anlamak na mümkün

Sayın tanca,

Gerçekten terbiye ve nezaket kurallarıyla da hiç ilişkiniz yok. Bana meslektaşım demenizi dahi artık hakaret kabul ederim sabırla size anlatmaya çalıştığım şeyler için düzgün cevap verip aksini siz ispat etmediğiniz halde ispatı benden mi bekliyorsunuz. mali tablolar konusunu da 681 hesap meselesini de açıkça yazmış olduğum halde anlayamamışsınız. Benim belgemi nasıl aldığımı nerden biliyorsunuz benim hakkımda hangi bilgiye sahipsiniz ki siz bu yorumda bulunabildiniz. Hiç olmazsa forumda yazdıklarımı okuyup hakkımda biraz fikir sahibi olsaydınız. Yada özelime yazsaydınız da ben de size bu bilgileri iletseydim. Beleş aldım, büro muhasebecisiyim hepsinde yanılıyorsunuz. Ancak konuyu tartışmak yerine saygısızlığı iyi öğrenmişsiniz. Tebrik ederim.

Konuyla ilgili başka değerli arkadaşlarım da var onlar da görüşlerini yazarlar, burada konu hakkında makale yazmış kişilerin adını vermek etik olmayacağı için paylaşmıyorum, elinize bir gelir tablosu alıp yazın rakamları daha önce yazmıştım sonucu görün sizin maddenizle vergi matrahınız 200.-- TL fazla çıkacaktır. Bunu anladığınızda tekrar yazarsınız.

Tabi yine doğrudan en başta yazdığım soruya cevap verebilirseniz ( hatırlatayım "Geçen sene 800 TL (153) tutarla aldınız 1000 TL (600) tutarla sattınız, 200 TL ( 690 ) kar ettiniz. Bu sene 1000 TL'ye( 610 ) iade aldınız ve 1100 TL ( 600 ) tutarla sattınız. 100 TL mi yoksa 300 TL mi kazanırsınız, aynı soruyu 1000 TL ile iade alım olarak değil yeni alım ( 153 ) olarak da cevaplandırınız."

bu kez hesap kodları da koydum yanına Gelir Tablosunu yapmanıza yardımcı olsun diye. Siz 200 TL için 681 hesabı kullanmayı ihmal etmeyin.

Bunun cevabını veremezseniz başka bir şey yazmayacağım.

En çekindiğim konu bu yazışmada meydana geldi, bilgisi olmadan fikri olmak, araştırmak yerine sataşmak. Yazık.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...